Zacznijmy od nowości Netflixa z Niną Dobrev w roli głównej. Natalie jest dziennikarką, która pisze teksty o swoich nieudanych randkach. Ma ogromne doświadczenie w randkowaniu, ale niestety żadne spotkania nie kończą się dla niej szczęśliwie. W końcu poznaje przez aplikację mężczyznę, z którym dobrze się dogaduje, który podoba jej się wizualnie i który chce, by spędziła z nim święta Bożego Narodzenia. Jest jednak jeden problem – facet mieszka na przeciwnym wybrzeżu USA. Wiedziona zauroczeniem bohaterka Miłosnej pułapki postanawia udać się do niego i zrobić mu niespodziankę. Na miejscu okazuje się jednak, że… wpadła w pewnego rodzaju pułapkę i nic nie jest takie, jakie jej się wydawało.
Na drugi dzień polecamy klasyka. Dwie kobiety, które nigdy się nie spotkały i mieszkają w odległości ponad 4 000 kilometrów, spotykają się w sieci, na stronie pomagającej aranżować zamianę domów. Pod wpływem impulsu wymieniają się miejscami zamieszkania na okres świąt. Iris wprowadza się do domu Amandy w słonecznym Los Angeles, a Amanda przyjeżdża na pokrytą śniegiem angielską wieś. Wkrótce po przybyciu na miejsce obie kobiety odnajdują to, czego najmniej się spodziewały: romans. Amanda jest oczarowana przystojnym bratem Iris, Grahamem, natomiast Iris, wiedziona inspiracją legendarnego hollywoodzkiego scenarzysty, Arthura, leczy swoje złamane serce, spotykając się z kompozytorem muzyki filmowej, Milesem. W obsadzie Cameron Diaz, Cate Winslet, Jude Law i Jack Black.
Ta produkcja ma już trzy części, więc tego dnia możesz pozwolić sobie na maraton. Film powiada o cukierniczce z Chicago, która podczas wyjazdu na konkurs świątecznych wypieków spotyka swoją sobowtórkę, księżniczkę. Ta prosi ją o to, by na jakiś czas zamieniły się miejscami. Szalona komedia romantyczna w kolejnych częściach jeszcze bardziej się rozkręca, a w rolach głównych cały czas występuje Vanessa Hudgens.
Czas na pierwszą animację! Historia Roberta Zemmeckisa opowiada o chłopcu, któremu dane jest odbyć podróż do siedziby św. Mikołaja na Biegunie Północnym. Chris zmierza wśród śniegów niesamowitym pociągiem zwanym Ekspresem Polarnym. Widowiskowa produkcja pełna magicznej atmosfery jest wspaniałym dowodem na to, że animacja świąteczna to nie tylko przygody bohaterów kreskówek, ale obraz cieszący oko wszystkich widzów i wypełniający serca pozytywną, gwiazdkową energią.
Cud na 34. ulicy opowiada o kilkuletniej Susan, której matka to szefowa marketingu sieci supemarketów Macy’s. Bizneswoman wychowuje córkę w duchu niewiary we wszelkie świąteczne tradycje, w tym użytkownika latających sań. Na przekór temu stają ich sąsiad, Fred Gailey, i zastępujący marketowego Mikołaja, Kris Kringle. Ten ostatni zasługuje na szczególną uwagę – ciepła, sympatyczna rola Edmunda Gwenna sprawia, iż wiara w św. Mikołaja powraca, a jego relacja z Susan przypomina czasy dzieciństwa, w których rozdający prezenty brodacz przynosił najlepsze podarki.
W Mikołajki warto obejrzeć film z Mikołajem w roli głównej. Clark Griswold z Chicago chce urządzić bliskim wyjątkowe Boże Narodzenie, ale prześladuje go pech. Na rodzinnej uroczystości w jego domu pojawiają się niezapowiedziani goście oraz pies. Poza tym lampki choinkowe nie chcą działać, a Clarkowi grozi utrata corocznej premii. W roli głównej Chevy Chase.
Na zamknięcie pierwszego tygodnia grudnia polecamy komedię romantyczną z Kristen Stewart i Mackenzie Davis. Aktorki wcielają się w parę lesbijek, które Boże Narodzenie spędzają u rodziców jednej z nich. Druga planuje się oświadczyć, jednak wszystko komplikuje się, gdy dowiaduje się o tym, że ich związek to tajemnica.
Niekiedy los bywa okrutny i to w najmniej spodziewanym momencie. Przekonuje się o tym John Bailey, postawiany w przeddzień Bożego Narodzenia u progu bankructwa. Zdesperowany próbuje popełnić samobójstwo, jednak w ostatniej chwili zostaje od niego odwiedziony przez anioła stróża. Niebiański wysłannik przedstawia mu wizję świata bez niego, dając dowody na to, że życie może być, jak w tytule, wspaniałe nawet bez wielkich bogactw. Film ten nie jest produkcją pełną optymizmu i radości – to raczej obraz pokazujący pogodzenie się ze swoim losem, nawet tym najgorszym i szukaniem radości w rzeczach pozornie najmniejszych. Piękna klasyka kina, dla której Boże Narodzenie jest tłem dla głębszego przesłania.
Czas na wycieczkę do świątecznego Londynu razem z Emilią Clarke! Kate pracuje przebrana za elfa w sklepie z artykułami bożonarodzeniowymi. Jej życie jest pełne złych decyzji i ciągłych nieszczęść. Pewnego dnia poznaje Toma (Henry Golding), a wszystko wokół niej zaczyna zmieniać się na lepsze. Mimo że pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, magia świąt sprawia, że idą za głosem serc.
Obraz Richarda Curtisa opowiada o losach teoretycznie niepowiązanych ze sobą ludzi – od premiera Wielkiej Brytanii, poprzez zakochanego w swej szkolnej koleżance chłopca, do emerytowanego lwa rock’n’rolla. Akcja mająca miejsce w przeddzień Bożego Narodzenia nie atakuje nas błyszczącymi i lukrowanymi widoczkami, pokazując nieco bardziej przyziemne i realistyczne strony tego burzliwego okresu. Autorzy tworzą lekkie, przyjemne w odbiorze opowieści, nieprzepełnione jednak banalnością i przewidywalnością. Nie wszystkie są sobie równe, tak jak i nie każda postać potrafi zaciekawić, lecz wzajemne przeplatanie się wątków maskuje wady, a specyficzna brytyjskość jest naprawdę miłą odskocznią od amerykańskich produkcji bożonarodzeniowych.
Sloane (Emma Roberts) i Jackson (Luke Bracey) są singlami i nienawidzą świąt. Poznają się podczas Świąt Bożego Narodzenia. Postanawiają, że będą swoimi partnerami od święta przez następny rok. Obiecują sobie wzajemny brak zainteresowania i stają się idealnymi osobami towarzyszącymi. Gdy rok udawanego związku dobiega do końca, Sloane i Jackson odkrywają, że ten czas bardzo im się spodobał.
Oto bogaty Ebenezer Scrooge przeczuwa nadchodzące Boże Narodzenie, a nie jest to jego ulubiony czas w roku. Nie ulega przymusowej uprzejmości, nie czuje się zobowiązany do rozdawania podarków, a wizyta u najbliższych jawi się w jego głowie jako odwiedziny u samego diabła. Pewnej nocy odwiedza go duch jego zmarłego przyjaciela i wspólnika, wytykający mu jego wady i przestrzegający go przed nieuchronnym. A to dopiero początek nadnaturalnych wizytacji.
Kolejna wyjątkowa animacja w zestawieniu. Jesper okazuje się najgorszym studentem w historii akademii listonoszy i zostaje przeniesiony na mroźną wyspę za północnym kołem podbiegunowym. Tamtejsi mieszkańcy nie piszą jednak listów. Zrezygnowany bohater znajduje wsparcie u nauczycielki o imieniu Alva i poznaje Klausa, czyli tajemniczego stolarza, mieszkającego w domu pełnym zabawek. Ta relacja przywraca radość życia w Smeerensburg.
W każdą gwiazdkę, szczęśliwie niezamężni Brad (Vince Vaughn) i Kate (Reese Witherspoon), uciekają rozwiedzionym rodzicom i irytującym krewnym na pokład samolotu. Niestety w tym roku wszędzie rozpościera się tak gęsta mgła, że nawet nos Rudolfa nie jest w stanie jej rozproszyć. Lotniska zostały zamknięte i para zmuszona jest do świętowania czterech, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia, podczas jednego szalonego i wesołego dnia. Vince Vaughn i Reese Witherspoon stają na czele gwiazdorskiej obsady komedii przepełnionej pogodnym nastrojem i świetnym humorem.
Cztery pokolenia rodziny Cooperów spotykają się jak co roku przy świątecznym stole, ale tym razem skrzętnie skrywane rodzinne sekrety wyjdą na jaw, co może nieco zepsuć wigilijną atmosferę miłości i zrozumienia. Senior rodu Bucky poważnie rozważa spędzenie świąt w towarzystwie młodziutkiej kelnerki z okolicznej knajpy. Jego córka wraz z mężem wciąż udają perfekcyjne małżeństwo, mimo iż coraz częściej mają ochotę okładać się choinką. Ich syn nie może zapanować nad uroczą, acz niesforną czteroletnią córeczką, która klnie jak szewc. Jego siostra, piękna i samotna, by uniknąć rodzinnych komentarzy, zaprasza na kolację przypadkowo poznanego żołnierza, którego przedstawia jako narzeczonego.
Billy Bob Thorton to jeden z ostatnich aktorów, których widziałoby się w roli św. Mikołaja. Terry Zwigoff pokazał jednak, że odtwórca Lorne’a Malvo z Fargo może założyć czerwony kubrak i stworzyć przekonującą kreację – rzecz jasna pod warunkiem, że Mikołaj w jego wykonaniu częściej myśli o własnych korzyściach i nader niegrzecznych przyjemnościach, niż o rozdawaniu prezentów. Jak to jednak bywa w takich produkcjach – łotr spotyka dobrą duszę, tutaj pod postacią chłopca, która pokazuje mu nową, lepszą ścieżkę. Ten, kto liczy na banalną opowieść, może być mile zaskoczony – bohater Thortona to nie sentymentalny chłopina wzruszający się na widok byle choinki.
Abby (Kat Graham) jest ambitną, młodą i zdolną panią fotograf, mającą jednak niespecjalnie ciekawą pracę. Pewnego dnia dostaje od dziadka (Ron Cephas Jones) tajemniczy kalendarz w kształcie domku z okienkami na każdy dzień grudnia. Codziennie otwiera się jedno okno, z którego wypada mała zabawka. Abby szybko odkrywa, że zabaweczki zwiastują wydarzenia z jej kolejnych dni.
Film opowiada historię siostry i brata, Kate (Darby Camp) i Teddy’ego (Judah Lewis) Pierce’ów, których plan zarejestrowania Świętego Mikołaja (Kurt Russell) na filmie prowadzi do nieoczekiwanej podróży, o której większość dzieci mogłaby tylko pomarzyć. Po wypatrzeniu Mikołaja dzieci zakradają się do jego sań i powodują wypadek, który zagraża podtrzymaniu świątecznej tradycji. Tej szalonej nocy Kate i Teddy pracują razem z Mikołajem – jakiego jeszcze nie znaliście – i jego lojalnymi elfami, by uratować Boże Narodzenie, zanim będzie za późno.
W roli głównej występuje Jim Carrey, znakomicie prezentujący postać stetryczałego samotnika, jakim jest Grinch. Godna uwagi jest tutaj narracja – nieco wierszowana, kojarząca się z baśniami z lat dziecięcych, co w połączeniu ze świątecznymi ozdobami i słodkimi nastrojami mieszkańców Ktosiowa momentami sprawia, iż czuje się wielką chęć do aliansu z Grinchem. Postawa tytułowego bohatera niejednokrotnie zresztą jest słuszna – ukazuje ona hipokryzję i sztuczność niektórych bożonarodzeniowych rytuałów, wyrzucanych niczym resztki z wigilijnego stołu tuż po 26 grudnia.
Masz ochotę na święta w ciepłych krajach? Zapraszamy! Kat Graham i Alexander Ludwig zabiorą Cię dziś na przyjemną, świąteczną wyprawę. Podczas prac służących zamknięciu tropikalnej bazy lotniczej i zakończeniu świątecznej tradycji pryncypialna asystentka kongresmenki zakochuje się w dowódcy jednostki.
Jedna z tegorocznych propozycji Netflixa. W rolach głównych występują Luke Macfarlane i Michael Urie. A czego dotyczy fabuła? Peter prosi najlepszego przyjaciela, aby udawał jego chłopaka podczas świątecznego wyjazdu do domu, jednak ich plan i uczucia zmieniają się, gdy do akcji wkracza rodzina.
Buddy jeszcze jako niemowlę zostaje przygarnięty przez elfy Świętego Mikołaja. Gdy zaczyna dorastać, sieje spustoszenie na Biegunie Północnym z powodu swoich rozmiarów. Musi więc przenieść się do świata ludzi, dlatego wyjeżdża do Nowego Jorku w poszukiwaniu ojca i swojego miejsca na ziemi. Okazuje się jednak, że życie w wielkim mieście nie należy do przyjemności. Jego biologiczny ojciec jest chciwym sknerą, a ośmioletni przyrodni brat Buddy’ego nie wierzy w Świętego Mikołaja. Nawet bałwany nie są przyjacielsko nastawione, właściwie nie chcą się w ogóle odzywać. Najgorsze jest jednak to, że wszyscy zapomnieli, jakie jest prawdziwe znaczenie Bożego Narodzenia. Buddy będzie więc musiał, używając prostych elfowych metod, odzyskać rodzinę, poznać swoje przeznaczenie oraz ocalić Święta dla Nowego Jorku i całego świata.
Tim Allen wciela się tutaj w mężczyznę, który… również musi się w kogoś wcielić, choć bardzo tego nie lubi. Kiedy przez przypadek robi małe kuku prawdziwemu świętemu Mikołajowi, za namową swojego syna wciela się w roznosiciela prezentów, aby dzieci na całym świecie nie były rozczarowane. I tak nieco cyniczny rozwodnik, który dawno już zapomniał, czym jest duch Świąt, musi je uratować. Ciepłe, zabawne, do obejrzenia w ten przedświąteczny poranek do makowca i szklanki mleka.
Tego klasyka nie mogło tu zabraknąć. Co rok Chris Columbus zabiera nas do krainy, w której pewien mały chłopiec zostaje sam w Boże Narodzenie (i to dwukrotnie!) i za każdym razem musi przygotować się do obrony przed dwoma fajtłapowatymi włamywaczami. Oba filmy przeszły już do kanonu produkcji, które oglądamy w świąteczny czas. Nie mylić z kilkoma innymi, późniejszymi podróbkami Macaulaya Culkina! Wybierz tę część, którą wolisz, a najlepiej obejrzyj obie. 🙂
Ilustracja wprowadzenia: kadr z Kevin sam w domu