1. Skąd wziął się przyszły John McClane?
Walter Bruce Willis urodził się 19 marca 1955 roku w Idar-Oberstein w Niemczech. Matka aktora, Marlene Willis była Niemką i pracowała w banku. Ojciec natomiast, David Willis był amerykańskim żołnierzem. Kiedy Bruce miał dwa lata, rodzice postanowili przeprowadzić się i zamieszkać w Stanach Zjednoczonych w stanie New Jersey. Willis jest najstarszym z czworga dzieci: aktor ma siostrę Florencje i brata Dawida. Niestety jego drugi brat Robert zmarł na raka trzustki w 2001 roku. Willis w młodości miał problemy w szkołach, słynął bowiem z dopiekania nauczycielom. Jako chłopiec uczęszczał do Penns Grove High School w rodzinnym mieście, w czasie kiedy miał problemy z jąkaniem się, które pewnego dnia wchodząc na scenę w teatrze po prostu przeszło. Będąc nastolatkiem założył się z kolegami, że przebiegnie przez pół miasta kompletnie nago. Zdeterminowany Willis zrobił to i odebrał ‚nagrodę’. Po ukończeniu liceum zaczął pracować jako kierowca w fabryce chemikaliów, strażnik w elektrowni atomowej, następnie grywał na harmonijce wraz kapelą Loose Goose w lokalnych knajpach. Ostatecznie postanowił podjąć studia aktorskie w Montclair State College. gdzie zaczął grywać w sztukach teatralnych. Zrezygnował jednak ze studiów, nie ukończywszy uczelni i wyjeżdżając do Nowego Jorku. We wcześniej wspomnianym mieście, dwudziestokilkuletni Willis wynajął mieszkanie wraz z Lindą Fiorentino i zatrudnił się jako barman w Cafe Central, którą nagminnie odwiedzali aktorzy teatralni i filmowi. W ten sposób zaczął poznawać interesujące środowisko i grywać w nowojorskich teatrach i uczęszczać w castingach.
2. Pierwsza rola?
Podczas studiowania na Montclair State College, Bruce zadebiutował w teatrze w „Kotce na gorącym blaszanym dachu” według dramatu Tennessee Williamsa, wcielając się w postać Bricka. Jakiś czas później Willis wystąpił w teatrze off-bradwayowskim w 1977 roku, biorąc udział w przedstawieniu „Heaven and Earth”. Jednak swoją przygodę aktorską z filmami rozpoczął skromnym występem w thrillerze z 1980 roku „Pierwszy śmiertelny grzech” Briana G. Huttona, gdzie główną rolę odegrał Frank Sinatra.
Bruce Willis na zdjęciu szkolnym
3. Przełom w karierze?
Przełomem dla Bruce’a okazała się rola w serialu telewizyjnym „Na wariackich papierach” (1985-1989). Aktor wcielił się w postać uroczego detektywa Davida Addisona. Dzięki tej roli Willis zakosztował sympatii amerykanów, a producenci filmowi i reżyserzy dostrzegli początkującego aktora, który dostawał co raz to więcej propozycji filmowych. Jednak Willisowi rozpoznawalność na całym świecie przyniosła rola cynicznego i szyderczego, ale zdolnego do poświęceń gliniarza Johna McClane’a w serii „Szklanej pułapki”, której pierwsza część przypada na rok 1988, a seria ciągnie się po dziś dzień. Dzięki tej roli został zapamiętany, ale nie zaszufladkowany.
4. Największa zawodowa wpadka?
Do nie do końca zadowalających obrazów w karierze Willisa należy erotyczny thriller „Barwy nocy” Richarda Rusha (1994). Choć sama produkcja posiada jakiś interesujący klimat, sceny erotyczne są dość odważne, a film może być dla co poniektórych sentymentalny, to sam film nie broni się zbytnio reżyserią, aktorstwem, scenami z Jane March i do tego dochodzi ta muzyka. Film w niczym nie powala na kolana, może producenci po sukcesie „Nagiego instynktu” (1992), chcieli zrobić coś równie intrygującego, ciekawego i odwaznego. Spośród kilku filmów z roku 1994, to wcześniej wymieniony obraz został wyróżniony złotą maliną dla najgorszego filmu w 1995 roku.
5. Za co kochamy Bruce’a Willisa?
Bruce Willis daje się lubić przede wszystkim za to, że w jakim filmie by nie wystąpił, to kojarzy się widzom z nim samym. Można odnieść wrażenie po obejrzeniu wielu jego filmów, ze bochaterowie których odgrywa, często wpadają w zawirowania przez przepadek. Aktor z charyzmą i wdziękiem, takim samym talentem do ról komediowych jak do bohaterów kina akcji, a może i lepszym. Pozory mogą mylić… Willis to aktor również wszechstronny, co łatwo można pominąć w jego karierze. Spójrzmy tylko na różnego rodzaju rolę, od Johna McClane’a w sensacyjnej „Szklanej Pułapce”, po sadystycznego Jamesa Urbanski’ego w thrillerze „Motywy zbrodni”, od Ernesta Menville’a w komedii „Ze śmiercią jej do twarzy”, po Malcolma Crowe’a w znakomitym „Szóstym zmyśle”, boksera Butcha Coolidge’a w gangsterskim „Pulp Fiction”, aż po Jamesa Cole’a w „12 małpach”, czy niedawno w „Kochankach z Księżyca” jako cwaniackiego, ale opiekuńczego kapitana Duffy’ego Sharpa… a to tylko mała cześć jego występów.
6. Ciemne strony?
W 1987 roku na jednej z imprez w domu Bruce’a, było niesamowicie głośno, przez co sąsiedzi wezwali policję, by zmusić aktora to zaprzestania albo z ciszenia muzyki. Willis został aresztowany za naruszanie spokoju i nieodpowiednie zachowanie w stosunku do policjanta. Ostatecznie wszystkie oskarżenia wycofano po tym jak Bruce przeprosił za wszystko sąsiadów i policjanta.
7. Najwyższa gaża?
Bruce Willis jedną z największych gaż w swojej karierze dostał jednorazowo, za wcielenie się po raz czwarty w postać Johna McClane’a w „Szklanej pułapce 4.0” (2007). Wówczas konto aktora zasiliła kwota 25 milionów dolarów. Mogłoby się to wydawać naprawdę spora ilością pieniędzy, ale miejsce pierwsze dotyczy występu Bruce’a w thrillerze M. Night Shyamalana „Szósty zmysł” (1999). Willis jednorazowo dostał za film kwotę 14 milionów dolarów, jednak do tego doszły udziały w zyskach m.in za sprzedasz biletów i kaset video, na czym aktor zarobił łącznie 100 milionów dolarów.
8. Życie rodzinne?
Bruce Willis i Demi Moore poznali się w 1987 roku, podczas premiery komedii kryminalnej „Zasadzka”. Już po kilku miesiącach postanowili się pobrać w tym samym roku 21 listopada. Para doczekała się trzech córek: Rumer Willis, Scout LaRue Willis i Tallulah Belle Willis. Jednak po 13 latach małżeństwa Bruce i Demi postanowili się rozwieść 18 października 2000 roku, nie podając do publicznej wiadomości głównego powodu rozstania, ale utrzymując po dziś dzień dobre relacje z byłą żona i córkami. Aktor skomentował to tylko w taki sposób: „Poczułem, że zawiodłem jako ojciec i jako mąż (…)”. Cztery lata później związał się i zaręczył z aktorką Brooke Burns, jednak para rozstała się w 2004 roku po 10 miesiącach bycia razem.
21 marca 2009 roku Bruce poślubił o 24 lata młodszą od siebie modelkę i aktorkę Emmę Heming. 1 kwietnia 2012 roku urodziła im się córeczka Mabel Ray, a dwa lata później, 5 maja 2014 doczekali się kolejnej córki Evelyn Penn.
Bruce Willis wraz z Emmą Heming
9. Ciekawostki:
https://www.youtube.com/watch?v=yOB_MqcaZHw