1. Skąd wziął się przyszły Bane?
Tom Hardy, a właściwie Edward Thomas Hardy urodził się 15 września 1977 roku w Hammersmith w Londynie. Wychowywał się w artystycznej rodzinie – matka Ann jest malarką, zaś ojciec Edward Chips spełnia się jako pisarz i scenarzysta komediowy. Dorastając w tym środowisku jako dziecko zdecydował się na karierę aktora. Początkowo wykształcenie zdobywał w Reed’s School, Tower House School oraz Richmond Drama School, z której został wyrzucony. Według rektora uczelni jego zachowanie było nazbyt infantylne by uczęszczać do tak renomowanej instytucji. Być może miał rację – młody Tom lubił szukać kłopotów. W wieku 15 lat został aresztowany za kradzież samochodu marki Mercedes. Co więcej, w aucie znaleziono również broń. W 1998 roku zdecydowałs się na wzięcie udziału w programie śniadaniowym Find Me a Supermodel. Konkurs oczywiście wygrał, ale z nagrody, jaką było podpisanie kontraktu z agencją Models One nie skorzystał. Stanie w blasku fleszy nie było szczytem jego marzeń, toteż wybrał dalszą edukacje, tym razem w jednej z najbardziej prestiżowych angielskich szkół aktorskich – Drama Centre London. Po dwóch latach przestał chodzić na zajęcia.
Potrafię funkcjonować tylko wtedy, gdy udaję kogoś innego
https://www.youtube.com/watch?v=fT-Ztj4qNUQ
2. Pierwsza rola?
Jednakże nie bez powodu. 22 letni wówczas Hardy wygrał casting do roli szeregowca Johna Janoveca w miniserialowym hicie HBO – Kompania Braci. Biorąc pod uwagę, ze wśród twórców możemy znaleźć Stevena Spielberga oraz Toma Hanksa, ciężko dziwić się jego decyzji porzucenia szkoły. Niejeden młody aktor zrobiłby w takiej sytuacji to samo. Mimo, że rola w wojennym hicie była tylko epizodyczna, Tom wykorzystał swój czas antenowy najlepiej, jak potrafił. Później przypadła mu trzecioplanowa kreacja w widowisku Ridleya Scotta – Helikopter w Ogniu. Oba debiuty, na wielkim i małym ekranie otworzyły mu drzwi do sławy. Zyskał również rozgłos po zagraniu Shinzona w filmie Star Trek X: Nemezis, ale więcej o tym za chwilę.
3. Przełom w karierze?
W kolejnych latach aktor cały czas piął się w górę. Występował na deskach teatrów Royal Court Theatre, Hampstead Theatre oraz Society of London Theatre Affiliate. W 2003 roku został uhoronowany nagrodą teatralną London Evening Standard Theater Award. Za kreację w spektaklu Krew/W Arabii chcemy wszyscy być królami otrzymał nominację do nagrody im. Laurrence’a Oliviera. Do jego sławy przyczyniły się również występy w telewizji, między innymi w Królowej Dziewicy oraz Olverze Twiście. Prawdziwym przełomem okazały się jednak lata 2007-2008. Jako główny bohater filmu Stuart: spojrzenie w przeszłość wypadł naprawdę przekonująco, a widzowie początkowo myśleli, że na ekranie widzieli nie aktora, lecz prawdziwego bezdomnego narkomana. Swój kunszt po raz kolejny pokazał w obrazie Nicholasa Winding Refna – Bronson, do którego przybrał około 20 kg. Podobno przygotowując się do zagrania tytułowego (anty)bohatera, Hardy potrafił zrobić nawet 2500 pompek dziennie z kilkunastokilogramowym obciążeniem. W filmie imponował nie tylko potężną muskulaturą, ale także niezwykłym wachlarzem umiejętności, zgrabnie przełamując czwartą ścianę. Paradoksalnie jego Charles Bronson – najniebezpieczniejszy więzień w historii wzbudzał zarówno strach, jak i sympatię widza. Do dzisiaj Tom uważa dzieło Refna za najważniejsze w swojej karierze.
Okazało się, że wcielanie się w twardych gości wychodziło mu naprawdę naturalnie. Wzbudził on tym zainteresowanie Hollywood. Najpierw otrzymał angaż od Guya Ritchiego do gangsterskiej komedii Rock n’ Rolla, a w 2010 roku wystąpił w thrillerze sci-fi Christophera Nolana – Incepcja. Kolejnymi jego kreacjami był zawodnik MMA w Wojowniku oraz agent w Szpiegu, gdzie po raz pierwszy zagrał u boku Gary’ego Oldmana – swojego idola. Zdecydowanie ogromną popularność przyniosła mu ponowna współpraca z Nolanem, który postanowił obsadzić go w roli superzłoczyńcy – wielkiej kupy mięśni – Bane’a. Od tamtej pory Hardy nie zwalnia serwując nam coraz to wymyślniejsze kreacje, potwierdzające jego wszechstronność. W 2015 roku otrzymał pierwszą w karierze nominację do Nagrody Akademii za rolę Johna Fitzgeralda w Zjawie, lecz znając jego możliwości z całą pewnością nie będzie ona ostatnia.
4. Największa zawodowa wpadka?
Ciężko wskazać rolę, w której Tom nie zagrałby co najmniej przyzwoicie. Mimo to, w jego emploi możemy znaleźć filmy nie przyjęte za ciepło przez widownię oraz krytyków. Weźmy pod uwagę wspomnianego wcześniej Star Treka. Może Hardy zebrał dobre opinie, ale sam obraz okazał się być hermetycznym widowiskiem skierowanym do zagorzałych fanów serii. Kolejnym dobrym przykładem jest komedia akcji – A więc wojna, której Hardy był prawdopodobnie najjaśniejszym punktem. Nie zapobiegł jednak miażdżącej krytyki, jaką otrzymał film.
5. Za co kochamy Toma Hardy’ego?
Niewątpliwie Tom Hardy jest jednym z najwybitniejszych aktorów swojego pokolenia. Jest niczym kameleon i potrafi odnaleźć w każdej swojej roli. Świetnie sprawdza się w jako wrażliwy homoseksualista, twardziel, romantyk, łotr oraz gangster. Jego postaciom trudno odmówić charyzmy. Gdzie się pojawi, tam kradnie każdą scenę i widzom ciężko oderwać jest wtedy wzrok od ekranu. Kiedy jego Alfie Solomons pojawia się w serialu Peaky Blinders, przyćmiewa pozostałych utalentowanych kolegów z planu. Ten aktor nie boi się wyzwań, czego przykładem jest jego podwójna rola bliźniaków Kray w obrazie Legend. Obaj bracia zdecydowanie się od siebie różnią, ale Tom poradził sobie z nimi fenomenalnie. Nie chce zostać zaszufladkowany, toteż stale próbuje nowych rzeczy udoskonalając swój fach. Mimo, że większość granych przez niego bohaterów wręcz kipi agresją, koledzy z planu uważają go za sympatycznego profesjonalistę.
Lubię postaci podszyte desperacją, samotne. Żigolaków, alfonsów, czarne charaktery, pijaków, bezdomnych, przegranych. Całą ich samotność i odmienność
Słynie również z niebywałego dystansu do swojej osoby oraz poczucia humoru. Zapytany kiedyś przez jednego z dziennikarzy o czynnik wprowadzający go w taki stan agresji, jaki widzimy na ekranie odpowiedział: Układam scrabble, gościu. Serio. Również powinieneś spróbować. Dodatkową sympatię fanów wzbudza miłość Hardy’ego do zwierząt, a szczególnie psów. Często pokazuje się ze swoimi pupilami na planie, ulicach oraz czerwonych dywanach. Podobno zdarza mu się także ćwiczyć przed czworonożnymi przyjaciółmi. Uważa, że łatwo wyczuwają one fałsz i próbę imitacji innych osób. Poniżej jedno ze zdjęć, które można znaleźć na instagramowym profilu Tom Hardy Holding Dogs.
Co ciekawe, Hardy słynie także z zamiłowania do selfie. Internet okrzyknął go nawet królem Dubsmasha – aplikacji pozwalającej na podkładanie głosu do krótkich nagrań wideo stworzonych przez użytkowników. Tomowi spodobała się opcja używania fragmentów sławnych utworów. Wygłupiał się między innymi do P.I.M.P. 50 Centa, czy nawet I will always love you Whitney Houston! Poniżej kompilacja kilku filmików z jego udziałem.
https://www.youtube.com/watch?v=wY02EOH7pR4
6. Ciemne strony?
U początków swojej kariery Tom zmagał się z poważnym uzależnieniem od alkoholu oraz kokainy. Problem był na tyle poważny, że nawet kiedyś powiedział, że sprzedałby matkę za crack. Pewnego razu obudził się także na ulicy w towarzystwie własnej krwi i wymiocin. Ten mroczny epizod w jego życiu zakończył się pójściem aktora na odwyk oraz rozpadem jego toksycznego związku z Sarah Ward, której małżonkiem był przez 5 lat. Mało brakowało, żeby jego kariera skończyła się tak szybko, jak się zaczęła. Słowa, które mocno na niego wówczas wpłynęły brzmiały: Jeśli pójdziesz tą drogą, nigdy nie wrócisz. To wszystko. Tyle musisz wiedzieć.Od 2003 roku aktor przyznaje, ze jest całkowicie czysty. Jako ambasador organizacji Prince’s Trust pomaga młody ex-przestępcom oraz ex-narkomanom wyjść na prostą.
7. Życie rodzinne?
W latach 1999-2004 Hardy był w związku ze wspomnianą wcześniej Sarah Ward. Jego kolejną partnerką została Rachael Speed. Mimo, że owocem tej miłości były narodziny syna Louisa w 2008 roku, to jednak Hardy nie chciał kolejny raz składać małżeńskiej przysięgi i rozstał się z nią rok później. Wtedy właśnie na planie serialu Wichrowe Wzgórza poznał Charlotte Riley. Oświadczył się jej w 2010, a ich ślub miał miejsce w 2014 roku. Ubiegłego października, na świat przyszło ich pierwsze dziecko.
8. Gust filmowy
Ulubionym filmem Toma jest wojenny obraz z 1986 roku o tytule Pluton, którego akcja osadzona jest w Wietnamie.
W Plutonie każdy jest w dechę, może z niefortunnym wyjątkiem w postaci Charliego Sheena. Każdy aktor, każda postać, jakiej bym oczekiwał, się w nim znajduje. Wiecie co mam na myśli? Niezależnie jaki masz akcent, kolor skóry, wyznanie, do jakiej klasy należysz – znajdziesz tu element, z którym możesz się utożsamiać. To miało wpływ na całą Amerykę, od klasy robotniczej, po wyższe sfery. To jak podręcznik, jest w nim po prostu wszystko.
Tak jak pisałem wyżej, aktorem, którego Hardy adoruje jest Gary Oldman. To właśnie dzięki jego kreacjom młody Tom postanowił o swojej aktorskiej karierze.
Gary Oldman jest moim bohaterem. Kiedy chodziłem do szkoły aktorskiej, na zajęciach wszyscy cytowali jego kwestie ze Stanu Łaski czy Leona Zawodowca i innych. Siedziałem wtedy cicho i myślałem O nie, ja jestem największym fanem Oldmana z was wszystkich.
Do dzisiaj Hardy pracował na planie już 4 razy ze swoim idolem. Te filmy to Szpieg, Gangster, Mroczny Rycerz powstaje oraz System.
10. Ciekawostki:
Źródła: imdb.com / wikipedia.org / youtube.com / Ilustracja wprowadzenia: mat. prasowe