Witamy Was w nowym cyklu zatytułowanym Horoskop Filmowy. Wraz z dniem rozpoczynającym okres obowiązywania danego znaku zodiaku, będziemy Wam przedstawiać pięciu aktorów legitymujących się owym znakiem, a także zaproponujemy Wam filmy z ich udziałem, o których mogliście nie słyszeć, a zdecydowanie są warte zobaczenia.
20 stycznia – 18 lutego to czas panowania osób spod znaku Wodnika. Wodniki cechuje wolność i niezależność. Wolą myśleć niestandardowo i wybiegać myślami w przyszłość. Ich oryginalność niestety często potrafi przerodzić się w ekstrawagancję i sprawić, że ciężko dostosowują się do innych. Pod tym właśnie znakiem urodzili się m.in. Mozart, Darwin, Abraham Lincoln, Edison czy Michael Jordan, jak również dużo znanych aktorów. Ciekawi jesteście jacy? Zobaczcie naszą listę aktorów urodzonych pod znakiem Wodnika:
Christian Bale (urodzony 30 stycznia 1974 roku)
American Psycho (2000) – Ekranizacja kontrowersyjnej powieści Breta Eastona Ellisa opowiadająca o losach Patricka Batemana (Christian Bale), przystojnego, wykształconego i niezwykle inteligentnego maklera z Wall Street. Dwudziestosiedmioletni Patrick mieszka w luksusowym apartamencie i ubiera się w najdroższych sklepach. W dzień zarabia fortunę na operacjach giełdowych, w nocy wiedzie drugie życie, o którym wie tylko on sam …. i jego ofiary. Patrick jest bowiem seryjnym zabójcą, którego wyczyny niejednemu spędziłyby sen z powiek. Czuje się bezkarny i drwi sobie z wszystkiego i wszystkich. Nikt ani nic nie jest w stanie go powstrzymać. Jak daleko zdoła się posunąć…?
Mechanik (2004) – ciekawy dramat psychologiczny, którego bohaterem jest Trevor Reznik, mechanik, który cierpi na chroniczną bezsenność. Zmęczenie doprowadza do pogorszenia się stanu jego zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. W pewnym momencie nie jest już w stanie odróżnić urojeń od rzeczywistości… Jedna z najlepszych kreacji Christiana Bale’a, który zrzucił do roli prawie 30 kilogramów.
Zrodzony w ogniu (2013) – Russell Baze (Bale) zarabia na chleb ciężką pracą w miejscowej hucie. Wolny czas poświęca ukochanej Lenie (Zoe Saldana) i schorowanemu ojcu. Stara się także otoczyć opieką młodszego brata (Affleck), którego marzeniem jest za wszelką cenę wyrwać się z serca otaczającej ich bezkresnej puszczy. Pech sprawia, że za spowodowanie wypadku Russell trafia do więzienia. Gdy wyjdzie, zmuszony będzie zrobić wszystko, by wyciągnąć brata z rąk lokalnych przestępców zajmujących się handlem narkotykami i organizacją nielegalnych walk bokserskich.
Zobacz również: TOP 10 najlepszych filmów, jeśli nudzą Cię blockbustery!
John Travolta (urodzony 18 lutego 1954 roku)
Miejski obłęd (1997) – Thriller sensacyjny z Dustinem Hoffmanem i Johnem Travoltą o niezwykłej potędze współczesnych mass-mediów, kreujących w społeczeństwie określony obraz wydarzeń. Popularny dziennikarz popada w konflikt z przełożonymi. Zwalnia się z telewizji i przeprowadza się do małego miasteczka w Kalifornii. Pewnego dnia jest świadkiem pewnego zdarzenia: zwolniony pracownik muzeum bierze na zakładników byłą przełożoną i grupę dzieci.
Sprawa honoru (1999) – W koszarach fortu MacCallum zamordowano kapitan Elisabeth Campbell, córkę dowodzącego garnizonem generała Campbella (James Cromwell). Oficer śledczy Paul Brenner (Travolta) otrzymuje rozkaz znalezienia sprawcy w 36 godzin. Asystuje mu Sarah Sunhill (Madeleine Stowe), dawna sympatia, co tylko pozornie ułatwia sprawę. Śledztwo nie jest łatwe: Brenner natyka się na zmowę milczenia – w tej sytuacji zabójcą może być każdy, od generała po bezpośredniego przełożonego zamordowanej, pułkownika Moore’a (James Woods), a nawet bliskiego przyjaciela Bennera, pułkownika Kenta (Timothy Hutton). Tymczasem cenny trop odnajduje się w West Point: podczas studiów w słynnej akademii Elisabeth Campbell była ofiarą zbiorowego gwałtu. Czy jej śmierć należy wiązać z tamtą tragedią?
Punisher (2004) – Adaptacja komiksu Marvela. Agent FBI Frank Castle (Thomas Jane) przed odejściem ze służby bierze udział w ostatniej operacji, podczas której ginie syn szefa mafii. Howard Saint (Travolta) w odwecie morduje rodzinę Castle’a. Zrozpaczony mężczyzna poprzysięga zemstę i rozpoczyna krwawą wendetę.
Jennifer Aniston (urodzona 11 lutego 1969 roku)
Cake (2014) – Dramat, w którym Jennifer Aniston wciela się w Claire Simons, kobietę cierpiącą na chroniczny ból i uczęszczającą na spotkania grupy wsparcia. Gdy jedna z uczestniczek grupy popełnia samobójstwo, Claire zaczyna interesować się jej przypadkiem, nawiązuje relacje z jej mężem i jednocześnie próbuje uporać się ze swoją własną przeszłością.
Mąż idealny (1997) – Komedia, której bohaterką jest Kate (Aniston) mającą bardzo duże szanse na awans w swojej firmie. Szef ją bardzo lubi i chyba powierzy jej nowe stanowisko. Jest tylko jeden problem. Szef to człowiek rodzinny i każda panna bądź kawaler to w jego oczach element bardzo podejrzany. Kate jak łatwo się domyślić jest panną. Postanawia „załatwić” sobie narzeczonego na parę tygodni. W tym celu wynajmuje pewnego aktora. Niespodziewanie zainscenizowany związek przeradza się w prawdziwą miłość.
Dziewczyna warta grzechu (2014) – Arnold (Owen Wilson) – żonaty reżyser przybywa do Nowego Jorku, by rozpocząć próby do swej najnowszej komedii. Zanim jednak przystąpi do pracy, postanawia skorzystać z uroków wielkiego miasta. Upojna noc w towarzystwie uroczej dziewczyny do towarzystwa o imieniu Izzy nastroi go tak romantycznie, że zaproponuje jej pewien układ. W zamian za porzucenie niegodnego procederu, Izzy otrzyma okrągłą sumkę, by móc zrealizować swe życiowe marzenia. Ta wielkoduszna propozycja rozpęta w życiu Arnolda prawdziwe tornado. Okazuje się, że Izzy całe życie marzyła, by zostać aktorką. Nic dziwnego więc, że zjawia się na castingu do sztuki reżyserowanej przez… Arnolda. Nie byłoby w tym jeszcze nic strasznego, gdyby nie fakt, że jedną z głównych ról w przedstawieniu gra jego żona.
Zobacz również: TOP 50 – Najlepsze komedie w historii!
Tom Hiddleston (urodzony 9 lutego 1981 roku)
Tylko kochankowie przeżyją (2013) – Film będący połączeniem horroru i romansu. Tom Hiddleston wciela się w wampira o imieniu, Adam, który unika rozgłosu, słonecznego światła i jest undergroundowym muzykiem, skrzyżowaniem Syda Barreta i Davida Bowiego z Hamletem. Mieszka w odludnej części Detroit, kolekcjonuje gitary, słucha winyli i tworzy elektroniczną muzykę końca świata. Melancholijną samotność rozjaśnia długo oczekiwany przyjazd jego ukochanej, Ewy (Tilda Swinton). Razem jeżdżą nocami po wyludnionym Detroit w hipnotycznym rytmie muzyki, celebrując każdą spędzają razem chwilę. Jednak spokojne życie zakochanej pary zostanie wystawione na próbę, kiedy niezapowiedzianie dołączy do nich nieobliczalna i wygłodniała siostra Ewy – Ava (Mia Wasikowska).
High Rise (2015) – Dramat, w którym doktor Robert Laing (Hiddleston) poszukując spokoju i anonimowości wprowadza się do luksusowego apartamentowca, który został zbudowany, aby zaspokajać wszelkie kaprysy londyńskiej elity. Szybko okazuje się jednak, że pozostali lokatorzy nie mają najmniejszego zamiaru zostawić go w spokoju. Mężczyzna staje się świadkiem i uczestnikiem niezdrowej rywalizacji, która opanowuje wszystkich mieszkańców. Stopniowo pełen przepychu, zakrapianych imprez i szalonych orgii raj zmienia się w prawdziwe piekło, a do uporządkowanego świata wkracza chaos, bezprawie i przemoc. Minie dużo czasu, zanim Robert Laing poczuje się tam jak u siebie.
Głębokie błękitne morze (2011) – Dramat z Rachel Weisz i Tomem Hiddlestonem. Hester Collyer pisze list pożegnalny po czym próbuje popełnić samobójstwo. Po nieudanej próbie, zamyka się w mieszkaniu i myślami ucieka do swojej przeszłości – nudnego małżeństwa z Willem Collyerem (Simon Russell Beale) oraz gorącego romansu z pilotem, Freddiem Pagem (Hiddleston).
Christina Ricci (urodzona 12 lutego 1980 roku)
Człowiek który płakał (2000) – Młoda rosyjska emigrantka (Ricci) w poszukiwaniu ojca, który przed laty opuścił Rosję, trafia do Paryża, gdzie zostaje śpiewaczką w chórze. Dzięki swej współlokatorce Loli (Cate Blanchett) wchodzi w piękny i zwodniczy świat paryskiej opery. Poznaje największych artystów, w tym wspaniałego tenora Dante Dominio (John Turturro) i uroki życia na scenie. Wkrótce przeznaczenie kieruje ją w ramiona tajemniczego cygańskiego jeźdźca (Johnny Depp), darując uczucie, któremu nie sposób się oprzeć.
Zgromadzenie (2002) – Horror. W ruinach starego kościoła z I w.n.e., przypadkowo odkryto niesamowite rzeźby i malowidła przedstawiające Ukrzyżowanie z zupełnie innej perspektywy. Zamiast figury Jezusa Chrystusa, wyrzeźbiono kilkanaście postaci, które przyglądały się tamtym wydarzeniom. Co dziwniejsze, te same osoby widziano przez ostatnich 2000 lat zawsze tam, gdzie działo się coś złego. Teraz pojawiają się znowu. Widzi je tylko młoda Amerykanka – Cassie. Czy oznacza to, że Cassie ma halucynacje czy jest to raczej zwiastun kolejnej tragedii?
Syreny (1990) – Komedia romantyczna z Cher, Winoną Ryder, Ricci i Bobem Hoskinsem, która w zabawny i zarazem ciepły sposób ukazuje historię samotnej matki, która w latach 60. wychowuje dwie córki. Charlotte jest dorastającą dziewczyną rozdartą między gorącym uczuciem do swojego przystojnego opiekuna, a pragnieniem zostania zakonnicą. Jej pełne niepokoju, życie nastolatki komplikują młodsza siostra (Ricci), której dziecięcym marzeniem jest zostać pływaczką oraz wywołująca skandale, ekstrawagancka i seksowna matka (Cher), której miłosne podboje są przyczyną częstych przeprowadzek. Mimo niezgodności charakterów, bohaterki odkrywają, że nic – nawet zagrażająca życiu tragedia – nie jest w stanie rozerwać łączących je więzów rodzinnych.
Ilustracja wprowadzenia: Kadr z filmu High Rise