IV. Boys’ love/Yaoi – bardzo popularny gatunek, mający ogrom fanek także w Polsce, dotyczący romansu homoseksualnego
1. Kou Yoneda – Labirynt uczuć
Labirynt uczuć to wspaniała historia o uczuciach, które rodzą się, chociaż nikt ich nie chce. Toshiaki Shima właśnie zmienił pracę, ponieważ uwikłał się w związek, który doprowadził do tego, że w poprzednim miejscu go prześladowano. Jego nowy szef, Yousuke Towagwa, reprezentuje sobą wszystko to, czego Shima nie cierpi – a na dodatek pali i pije. Okazuje się jednak być zaskakująco ciepłym, opiekuńczym człowiekiem, którego czarowi trudno się oprzeć. Wśród mang boys’ love prace Kou Yonedy wprost się wyróżniają, zwłaszcza w kwestii opowiadanych historii oraz storytellingu. Jej mangi opowiadają o zwykłych ludziach w zwykły sposób, z zachowaniem psychologicznych prawideł. Swoich bohaterów osadza również w świecie, będącym dobrą kopią rzeczywistości – z homofobią, uprzedzeniami, dyskryminacją, ale również ludźmi, którzy są gotowi nas zaakceptować i pomóc. Jednocześnie w centrum tych historii pozostają niezwykle skomplikowane uczucia, które nie pozostają bez wpływu na codzienność. Tak samo jest w Labiryncie uczuć oraz w jego spin-offie Kochać mimo wszystko. Bohaterowie spotykają się i nawiązuje się pomiędzy nimi relacja, która w pewnym momencie po prostu przekracza granice przyjaźni, a oni nagle muszą zmierzyć się nie tylko z własnymi uczuciami, ale również z przeszłością, otoczeniem czy wreszcie tym, co sami sądzą o podobnych związkach. To świetnie opowiedziana i mądra historia.
2. Kano Miyamoto – Uśpiony księżyc
Nad męskimi członkami rodziny Akihito ciąży klątwa – raz na pokolenie jeden z nich umiera “w ofierze”. Jakiekolwiek nadzieję na rozwiązanie zagadki główny bohater Uśpionego Księżyca wiąże ze swoim rodzinnym domem, dlatego postanawia tam wyjechać i się uratować. Zwłaszcza, że od dłuższego czasu śni o tym domu. Pierwszej nocy po powrocie do rodzinnego gniazda – również. Tyle, że tym razem pojawia się w nich również ktoś jeszcze. Żeby problemów i dziwnych wydarzeń było mało, kuzyn Akihito, Ren, zachowuje się dziwnie i koniecznie chce się go pozbyć z domu. W Uśpionym księżycu granica między snem a rzeczywistością zaczyna się zacierać, a relacje z “duchem” ze snu oraz Renem przybierają dość nieoczekiwany obrót. Kano Miyamoto często sięga po historie trudne, niełatwe głównie na płaszczyźnie relacji między bohaterami – nie inaczej jest właśnie w tej pierwszej i jak na razie jedynej wydanej w Polsce mandze tej autorki.
Uśpiony księżyc to manga idealna dla wszystkich, którzy szukają historii niebanalnej, a także w swojej konstrukcji dojrzałej oraz trudnej. Nie można bowiem odmówić Miyamoto bardzo wnikliwej obserwacji relacji między ludźmi, a także – nie spłaszczania ich na zwykłą dla japońskich komiksów modłę.
3. Asumiko Nakamura – Koledzy z klasy
Fabularnie Koledzy z klasy wykorzystują jeden z ulubionych motywów twórców japońskich romansów – oto dwie osoby, które niewiele właściwie łączy, przez zupełny przypadek zaczynają spędzać ze sobą czas. W przypadku tej mangi wyluzowany i muzycznie uzdolniony Kusakabe zauważa w trakcie próby chóru, że jego kolega z klasy, Sajou, nie śpiewa. Zaciekawiony, postanawia przyjrzeć się temu bliżej, a po czasie oferuje również pomoc w podszkoleniu śpiewu. W ten sposób obaj zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu, co znacząco wpłynie na łączące ich relacje. Pytanie jednak, czy odważą się być dla siebie kimś więcej niż tylko tytułowymi kolegami z klasy.
Koledzy z klasy to jedna z tych opowieści, które czytają się błyskawicznie, a potem trudno o nich zapomnieć. Jednocześnie ze wszystkich tu proponowanych pod względem kreski prezentuje się najmniej “ładnie”, ale w pełni rekompensuje to dobrze rozpisaną historią.
4. Takarai Rihito – Tylko kwiaty wiedzą
Studenckie życie Youichiego Arikawy wydaje się bardzo poukładane – nie może narzekać na nic, no może poza faktem, że z dziewczyną nie widział się dwa tygodnie, a nawet szkła kontaktowe sprawiają, że ciągle płacze. Na dodatek od pewnego przypadkowego spotkania wciąż i wciąż śni mu się pewien naszyjnik w kształcie kwiatu, należący do osoby imieniem “Misaki”. Tyle, że Arikawa nie pamięta, aby znał kogokolwiek takiego. A potem, gdy przez zupełny przypadek zostaje poproszony o oddanie notatek z wykładów, wśród których są również te należącego do niejakiego “Misakiego” – wyznaje miłość ledwo co spotkanemu chłopakowi. Ale, co zrobić, gdy obiekt jego sennych uczuć nie jest zachwycony podobnym rozwojem sprawy?
Tylko kwiaty wiedzą to historia niezwykle urocza, a nawet subtelna, choć nie naiwna czy przesadnie słodka. Rozwój relacji pomiędzy Arikawą a Misakim został rozpisany dobrze, bez niepotrzebnych, a dyktowanych formatem skrótów, dzięki czemu łatwo dać się porwać tej opowieści. Ta manga Rihito jest wręcz idealna, gdy poszukuje się czegoś sympatycznego, wrażliwego, a także podnoszącego na duchu.
5. Nong Feng, Yi Wang – Niebiańska podróż feniksa
Feng Ming, zwykły uczeń szkoły średniej, umiera, ratując dziecko spod kół ciężarówki, w ramach podziękowań ojciec podrostka, czarownik, przenosi jego duszę do opuszczonego ciała księcia królestwa Xi Re, do czasu przypominającego okres Trzech Królestw. Życie zaczyna wyglądać dla naszego głównego bohatera wprost fantastycznie: luksusy, służba, spełnianie wszelkich zachcianek, nic nie robienie. No po prostu dar z niebios! Tylko, że w rzeczywistości świata Xi Re, książę, następca tronu, okazuje się być seksualną zabawką regenta, Rong Tiana. Niezwykle bystrego i charyzmatycznego, który dość szybko zauważa, że coś się diametralnie zmieniło.
Niebiańska podróż feniksa to manhua (chiński komiks) stworzona na podstawie powieści pod tym samym tytułem, w Polsce jednak nie wydawanych. Rysowana jest wprost przepięknie, z dbałością o szczegóły, drobiazgowe oddanie zdobień na ubraniach. Nie należy również do prostych czy głupkowatych – poza romansowo-erotycznym aspektem tej opowieści, równie ważne są kwestie polityczne: Feng Ming jako książę Xi Re będzie uczestniczył w naradach urzędowych (gdzie z wielką dumą wykorzysta wiedzę z XXI wieku) czy odwiedzał potencjalnych sojuszników. Choć lekka, Niebiańska podróż feniksa jest historią złożoną i wciągającą, zdecydowanie warto dać jej szansę.
Mamy nadzieję, że tym zestawieniem pomogłyśmy przekonać Was do mangi – jako do medium nie tylko dla nastolatków, ale też dla fanów poważnych tematów i świetnie pisanych narracji.
Pierwsza część tekstu – tutaj.
Autorki: Dagmara Trembicka, Agata Włodarczyk