Mangi dla dorosłych – od czego zacząć? Poradnik część 1

II. Josei – manga przeznaczona w domyśle dla kobiet, najczęściej dramat, romans, obyczajowy

1. Hozumi – Na dzień przed ślubem

To jednotomowy zbiór sześciu (i pół) krótkich, dojrzałych nowel dotykających problemów dorastania, straty, rozstania, miłości i samotności. Jest tu i historia dziewczynki, którą odwiedza ojciec – od dawna nieobecny w życiu rodziny, i opowieść o bliźniakach już w wieku mocno średnim, którzy za młodu kochali jedną dziewczynę. Poznajemy porzucone przez matkę rodzeństwo, spotykające się po latach, i pisarza, który doświadcza wydarzeń z pogranicza niepokojącego snu. Całość spięta narracyjną klamrą, a dopełniona ślicznymi, delikatnymi rysunkami autorki, Hozumi. Zdecydowanie świetny tytuł, żeby spróbować dojrzałej mangi dla dorosłych.

Na dzień przed ślubem

Wydawnictwo Waneko

Seria zakończona, 1 tom


2. Moto Hagio – Srebrny trójkąt

Srebrny trójkąt to zamknięte, jednotomowe dzieło należące do klasyki japońskiego science fiction. Gdzieś we wszechświecie istnieje planeta o tytułowej nazwie “Srebrnego trójkąta”, jej mieszkańcy posiedli zdolność przewidywania przyszłości przy pomocy… muzyki. Co się dokładnie z nimi stało – nie wiadomo. Według legendy zostali uwikłani w międzyplanetarną wojnę i wraz z całym systemem przepadli na zawsze. A przynajmniej – sądzono tak do czasu. W swojej pracy Moto Hagio czerpie nie tylko z dorobku samego SF, ale również antropologii, poddając analizie takie zagadnienia jak, między innymi, czas czy przeznaczenie. To komiks ambitny, trudny, łączący różne gatunki, a jednocześnie wykraczający poza ustanowione przez nie ramy. Ale też Srebrny trójkąt powstawał, gdy dziś znane mangowe gatunki dopiero powstawały, Hagio należy bowiem do tak zwanej Grupy Roku 24 (jap. 24 nen gumi), artystek, które tworzyły mangi rewolucyjne, nieraz wręcz rzucając wyzwanie obyczajowości czy społecznemu status quo. Za Srebrny trójkąt Hagio otrzymała drugą w swojej karierze nagrodę Seiun, przyznawaną przez japońskie stowarzyszenie fanów fantastyki w 1983 roku.

Srebrny trójkat

Wydawnictwo JPF

Zakończone, 1 tom (seria: Mega Manga)


3. Kaoru Mori – Emma

To historyczny romans obyczajowy osadzony w czasach wiktoriańskiej Anglii. Tytułowa Emma to młoda pokojówka, wychowana przez swoją pracodawczynię. Zmuszona jednak jest do zmiany pracy i trafia do posiadłości arystokratycznej rodziny. Między nią a młodym dziedzicem rodzi się powoli uczucie – jednak sztywny gorset społecznych obostrzeń skutecznie krępuje jakikolwiek rozwój tego związku.

Kaoru Mori znana jest z tego, że jej mangi pełne są detali, a researchowi nic nie można zarzucić. Nie inaczej jest i tym razem. Emma tym się wyróżnia: to świetny portret społeczeństwa XIX-wiecznej Anglii, z jego rozwarstwieniem, społecznymi obostrzeniami, zasadami i ekscentryzmem. Romans jest tu raczej na drugim planie – główny nacisk położono na kwestie obyczajowe.

 Emma

Wydawnictwo Studio JG

Seria zakończona, 10 tomów


4. Kaoru Mori – Opowieść panny młodej

Opowieść panny młodej to wciąż ukazująca się, wyjątkowa mangowa seria autorstwa Kaoru Mori. Osadzona pod koniec XIX wieku w niewielkim miasteczku na Jedwabnym Szlaku opowiada historię dwudziestoletniej Amiry, nomadki, którą rodzina wydała za mąż za… osiem lat młodszego Karluka, należącego do osiadłego ludu. Pomijając znaczącą różnicę wieku pomiędzy nowożeńcami, dziewczyna musi stawić czoła wielu problemom, związanym nie tylko z samym przystosowaniem się do stacjonarnego trybu życia, ale również nowych zwyczajów oraz stawianych jej oczekiwań. Nominalnie Opowieść panny młodej zalicza się do mang seinen, przez fakt ukazywania się w magazynach kierowanych do tej grupy odbiorczej, jednak przez wzgląd na autorstwo, pełną detali oraz wdzięku kreskę oraz pojawiające się subtelne wątki romantyczne, często opisywana jest jako josei. Tym jednak, co najbardziej wyróżnia ją spośród innych jest nie tylko wyjątkowa dbałość o szczegóły graficzne czy kulturowe, co samo podejście do ich przedstawiania. Manga Kaoru Mori jest komiksem antropologicznym, wrażliwym i otwartym na inność w stopniu podobnym choćby do prac Urusuli Le Guin.

Opowieść panny młodej wygrała w 2012 roku nagrodę intergénérations na Angoulême International Comics Festival, a w 2014 roku 7. Taishou Award.

 Opowieść panny młodej

Wydawnictwo Studio JG

Seria kontynuowana, dotąd ukazało się 7 tomów


5. Mari Okazaki – Suppli

Suppli to dziesięciotomowa opowieść o próbie wynegocjowania przestrzeni pomiędzy pracą a życiem osobistym, przed którymi stają nie tylko Japonki, ale generalnie wszystkie kobiety świata. Główna bohaterka, Minami Fuji, pracuje w agencji reklamowej, która z rozdziału na rozdział coraz bardziej staje się jej całym życiem. To tam nawiązuje przyjaźnie i wchodzi w związki miłosne, wciąż nie będąc pewną, czy podjęła słuszną decyzję, wybierając karierę ponad bycie żoną. Historię uzupełniają przepiękne, zwiewne, eteryczne wręcz ilustracje Okazaki, nadające całej serii niepowtarzalny wręcz charakter.

Na podstawie pierwszych tomów mangi powstał serial pod tym samym tytułem.

 Suppli

Wydawnictwo Hanami

Seria zakończona, 10 tomów + 1 tom uzupełniający


6. Jung-Hyun Uhm – W cieniu betonowej dżungli

To jedyny koreański komiks w naszym zestawieniu (manhwa), przy tym jeden z najciekawszych skierowanych do starszych czytelniczek. Podobnie jak w przypadku Suppli, jednym z istotniejszych wątków W cieniu betonowej dżungli jest praca, tym razem rozumiana jednak nie jako centrum całego życia, a po prostu jego część. Główna bohaterka mangi Uhm, Yun-Ook Jang, bardzo próbuje być dorosłą i samodzielną kobietą, ale nie bardzo jej to wychodzi. Żeby jakoś załatać nadwyrężony budżet, postanawia wynająć pokój, który dotychczas służył jej za składzik.

Historia jest krótka, ale wciągająca. Prezentuje uniwersalne problemy, z jakimi spotyka się młoda, samotna kobieta we współczesnym społeczeństwie – tak niezrozumienie rodziny, jak samotność, nieumiejętność poradzenia sobie z dorosłością, konflikt między wymaganiami znajomych i rodziny a swoimi pragnieniami.

 W cieniu betonowej dżungli

Wydawnictwo Yumegari

Seria zakończona, 2 tomy


W kolejnej części naszego poradnika podpowiemy tytuły, które nie są przypisane do płci, często pełne akcji lub wpisane do klasyki komiksu, oraz nieco kontrowersyjnie – tytuły tzw. boys’ love, czyli obyczajowe i romantyczne mangi dotyczące miłości homoerotycznej.

Autorki: Dagmara Trembicka, Agata Włodarczyk

 Ilustracja wprowadzenia: kadr z anime Durarara!!!

Interesuję się popkulturą, fanami, mangą i anime. Sporo piszę, ale takie życie doktorantki.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?