Historia Vampirelli
Szefostwo wydawnictwa Warren – Forest J. Acerman oraz James Warren z powodzeniem od kilku lat wydawali odważne magazyny komiksowe dla dorosłego czytelnika Erie i Creepy. W tym okresie komiksowy horror potrzebował świeżości i nowych pomysłów fabularnych. Wydawnictwo postanowiło połączyć wątki science-fiction z horrorem. W połowie lat 60. zadebiutowała seksowna wampirzyca jako tajemnicza narratorka opowiadająca historie z dreszczykiem na łamach czasopisma Vampirella. Nowa heroina tak bardzo spodobała się czytelnikom, że już w ósmym wydaniu została pełnoprawną bohaterką dotychczas opowiadanych historii. Koncepcje i projekt postaci zawdzięczamy czterem niebanalnym twórcom i wydawcom. Po pierwsze Forestowi J. Ackermanowi, który nakreślił jej złożony portret psychologiczny. Wampirzyca miała być bardziej drapieżną i inteligentniejszą odpowiedniczką popularnej w latach 60. komiksowej kosmicznej bohaterki Barbarelli. Tomowi Suttonowi zawdzięczamy natomiast projekt graficzny postaci. Z kolei legendarny Archie Goodwin pisał scenariusze do pierwszych przygód wampirzycy. Jednak Vampirella najbardziej znana jest ze swojego wyzywającego stroju, zaprojektowanego przez Trinie Robins. Co prawda we współczesnych komiksach ponętna wampirzyca nosi też zwyczajne stroje, lecz już zawsze będzie kojarzona z frywolnym bikini i bujnymi kształtami.
Zobacz również: Kim jest Solomon Grundy? Historia superzłoczyńcy #21
Vampirella urodziła się na planecie Drakulon krążącej wokół dwóch słońc. Planetę zamieszkują humanoidalne wampiry, żywiące się krwią. Krew jest głównym składnikiem ekosystemu tego świata, mamy więc rzeki i wodospady szkarłatnej substancji. Mieszkańcy zbudowali zawansowaną cywilizacje, niestety w wyniku kosmicznej katastrofy rzeki i morza zaczęły wysychać. Cywilizacji Drakulonu groził upadek. Vampirella zdołała uciec na ziemię, gdzie postanawia bronić ludzkości przed wszelkiego rodzaju mrocznymi siłami. Okazuje się, że jest istotą nieśmiertelną, obdarzoną niezwykłymi zdolnościami i nieprzeciętnym intelektem. Nie działają na nią ludowe sposoby walki z krwiopijcami. Oczywiście bohaterce zdarza się pokazywać swoją dziką i drapieżną naturę, ale dzięki syntetycznej krwi wynalezionej przez doktora Tylera Westrona, nie musi żerować na niewinnych istotach. Choć zdarzało się, że Vampi zarażała wampiryzmem. Nie stroni także od przemocy, lubi uwodzić i rozkochiwać w sobie zarówno mężczyzn jak i kobiety.
Przez lata scenarzyści wyeksploatowali początkowy potencjał postaci. Twórcy w szeregu serii pobocznych zaczęli zapełniać białe plamy w życiorysie mieszkanki Drakulonu. Okazało się, że jest ona córką Liliht, która zesłała ją na ziemię aby choć po części odkupić swoje winy. Co nie zmienia faktu, że nasza bohaterka wciąż musi walczyć z demonami, które zsyła na ziemię jej matka. Czytelnicy poznali także rodzeństwo Vampirelli, złe bliźnięta Madekę i Magdalenę. W 2011 roku prawa do wydawania serii nabyło wydawnictwo Dynamite. Vampirella od roku 2011 doczekała się kilku serii pobocznych, opowiadających o jej młodości, oraz mangi i serii w klimatach steampunk. Bohaterka jest stałym gościem licznych crossoverów. Ostatnio jej drogi skrzyżowały się m.in. z Obcym (Dark Horse Comics), Ashem Williamsem (seria Martwe zło), heroinami z komiksów Dynamite. Nie są to może komiksy wysokiej próby, ale pozwalają ukazać wampirzycę szerszemu odbiorcy. Za to w głównej serii córka Lilith ściera się z tajemniczymi sektami, potworami rodem z opowiadań H.P. Lovcrafta i morderczymi demonami. Metafizyczny szafarz przyprawiony dużą dozą akcji wciąż służy Vampirelli. W tym roku będziemy świętować 600 wydanie głównej serii. Warto z tej okazji zapoznać się z seksownym vampem z kosmosu.
ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe
Dzięki za ten artykuł 🙂