Sprawa Iwony Wieczorek
Sprawa Iwony Wieczorek

Sprawa Iwony Wieczorek jako serial dokumentalny

‘Sprawa Iwony Wieczorek’ to pieczołowicie przygotowany serial dokumentalny, który analizuje dowody i stawia ważne pytania w sprawie najgłośniejszego zaginięcia ostatnich 20 lat. Właśnie udostępniono zwiastun produkcji. W materiale pojawiają się osoby zaangażowane w sprawę, mówiące m.in. o braku zaufania do trójmiejskiej policji, lukach w śledztwie oraz głośnym sporze pomiędzy Krzysztofem Rutkowskim, a dziennikarzem śledczym Januszem Szostakiem.

Serial Sprawa Iwony Wieczorek przybliży krytyczne opinie ekspertów o zakresie prowadzonego śledztwa i przypomni głośne konferencje prasowe. Skutecznie obali niektóre fałszywe hipotezy w sprawie zaginięcia, a jeden z ekspertów skieruje swoje podejrzenia na konkretną osobę, interpretując przy tym działania podjęte ostatnio przez policję. Premiera 3-odcinkowego serialu dokumentalnego w całości nastąpi już 30 czerwca, nieco ponad 2 tygodnie przed 13-tą rocznicą zniknięcia młodej kobiety. Zwiastun jest dostępny pod tym linkiem.

Labirynt poszlak

Ostatnim śladem, jaki pozostał po Iwonie Wieczorek jest krótkie nagranie z monitoringu przy wejściu na plażę numer 63. Z tego miejsca od domu dzielił ją już jedynie kawałek promenady oraz pas Parku Ronalda Reagana w Gdańsku. Niestety, Iwona Wieczorek nigdy nie dotarła do swojego domu. Dziś sprawą zajmują się policjanci z krakowskiego oddziału Archiwum X, słynącego ze stosowania najnowszych technologii i nieszablonowego podejścia do prowadzenia śledztw. Mimo to, fakt, że nadal nie udało się odnaleźć ciała lub trafić na ślad życia Iwony sprawia, że wokół sprawy narosło wiele teorii – również amatorskich. Można je znaleźć zarówno w tradycyjnych mediach, na forach internetowych jak i w social mediach. W serialu ‘Sprawa Iwony Wieczorek’ eksperci odniosą się do większości z nich.

Sprawa Iwony Wieczorek

fot. Łukasz Dryżałowski, Jake Vision.

Obalone teorie

Sprawa Iwony Wieczorek będzie drugą, po Tajemnicach Polskich Morderstw, produkcją Viaplay z kategorii ‘true crime’. Serial zawiera pogłębione wywiady z osobami, które były najbliżej śledztwa. Zostaną przeanalizowane nagrania z kamer miejskich, dowody oraz wydarzenia, które miały miejsce przed, w trakcie i po zaginięciu 19-latki. Pojawią się mniej i bardziej znane wątki, takie jak postać ‘mężczyzny z ręcznikiem’ idącego śladem Iwony, pracowników zakładu oczyszczania miasta, którzy powinni byli widzieć Iwonę zmierzającą do domu. Nie zabraknie tematów związanych ze znajomymi Iwony, sopockiej Zatoki Sztuki i wielu innych. Widzowie zobaczą również wywiad z matką Iwony, która opowie o swojej rozpaczy, bólu i najbardziej wstrząsających chwilach sprzed lat. W serialu pojawi się również wątek dziennikarza śledczego Janusza Szostaka, który korzystał z niekonwencjonalnych metod odnalezienia zaginionej, włączając w to wizyty u jasnowidzów.

Uznane grono ekspertów

Serial dokumentalny Sprawa Iwony Wieczorek składa się z trzech 45-minutowych odcinków. Głos zabierze w nim nie tylko matka zaginionej – Iwona Główczyńska, ale również prowadzący śledztwo, w tym były Nadkomisarz Wydziału Zabójstw Marek Siewiert oraz były Dyrektor biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji Marek Dyjasz. W sprawie wypowie się też Janusz Kaczmarczyk, pełniący w tamtych czasach funkcję prokuratora. W odcinkach pojawi się również Krzysztof Rutkowski oraz żona zmarłego dziennikarza śledczego Janusza Szostaka, która przedstawi jego punkt widzenia na temat zaginięcia. Poznamy zdanie prawników, specjalistów kryminologii, administratorkę internetowej grupy o zaginięciu Iwony Wieczorek i dziennikarzy, którzy od lat badają ten temat.

Trzyodcinkowy serial dokumentalny Sprawa Iwony Wieczorek będzie dostępny w całości już od piątku 30 czerwca, wyłącznie na platformie streamingowej Viaplay. Zwiastun jest dostępny pod tym linkiem.


Źródło: informacja prasowa / ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe 

Redaktor prowadzący dział Newsy

Geek i audiofil. Magister z dziennikarstwa. Naczelny fan X-Men i Elizabeth Olsen. Ogląda w kółko Marvela i stare filmy. Do tego dużo marudzi i słucha muzyki z lat 80.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?