Autorem scenariusza nowej produkcji CANAL+ jest Krzysztof Rak, współtwórca takich filmów jak „Sztuka kochania”, „Bogowie” i producent kreatywny nominowanego do Oscara „Bożego ciała”. Serial wyreżyseruje Adrian Panek – autor m.in. „Pułapki” czy „Kodu genetycznego”. Za zdjęcia odpowiada Karina Kleszczewska, za scenografię Daria Dwornik, a za kostiumy Małgorzata Fudala.
To jest opowieść o ludziach, którzy boją się zmienić swoje życie. Czyli o nas wszystkich. Scenariusz POWROTU bazuje na marzeniu, żeby być kimś innym. Zaczął się od pytań w stylu: co by było, gdybym urodził się gdzie indziej, wygrał w totolotka, albo mógł zacząć wszystko od początku, dajmy na to dwadzieścia lat temu. No to proszę bardzo! Główny bohater Jan jest trochę warszawskim hrabią Monte Christo, który wraca do świata na swoich zasadach. Śmierć po prostu przemeblowała mu życie. Pytanie, co z tym zrobi? – mówi autor scenariusza Krzysztof Rak, nie zdradzając nic więcej z historii.
Utrzymany w konwencji czarnej komedii serial to produkcja, jakiej na naszym rynku jeszcze nie było. Temat „z zaświatów”, zaskakujące zwroty akcji, błyskotliwe dialogi i barwna obsada. Postać zwykłego faceta który „odrodzi się” na nowo, to rola jakby napisana dla Bartka Topy. Jego aktorski warsztat jest niebywały i cieszy nas, że to właśnie on zagra główną rolę. Sama historia POWROTU idealnie wpisuje się w czas, kiedy przez pandemię niejednokrotnie weryfikujemy nasze podejście do życia, szukamy w nim nowych priorytetów, sensu, postanawiamy je odmienić – dodaje Beata Ryczkowska, Dyrektor Produkcji Oryginalnych i Koprodukcji CANAL+ Polska.
ADRIAN PANEK – reżyser i scenarzysta. Ukończył reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowską Szkołę Reżyserii Andrzeja Wajdy. Po studiach zajmował się reżyserią teledysków m.in. dla T. Love i Bohema. Jego pełnometrażowy debiut DAAS zdobył cztery nagrody na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie a reżyser między innymi Paszport Polityki i nominację do Polskiej Nagrody filmowe Orły w kategorii Odkrycie Roku. WIKOŁAK przyniósł mu nagrodę dla najlepszego reżysera na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz wyróżnienie dla młodego utalentowanego twórcy „Odkrywcze oko” na Festiwalu Filmów w Polskich w Chicago.
KARINA KLESZCZEWSKA – operatorka filmowa i telewizyjna. Ukończyła Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi. Pracuje jako wykładowca, zasiada w jury konkursów. Ma na swoim koncie zdjęcia do kilkudziesięciu realizacji dla teatru telewizji, seriali i filmów, w tym HISZPANKĘ nominowaną w Konkursie Filmów Polskich w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. jest Członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC).
KRZYSZTOF RAK – wielokrotnie nagradzany scenarzysta i producent kreatywny. Absolwent wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Na początku kariery związany z filmem dokumentalnym. Ekspert PISF, członek Polskiej Akademii Filmowej oraz Rady Programowej Festiwalu Filmowego w Gdyni. Zasiadał w składzie jury konkursów: Planet Doc Review, konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill oraz Festiwalu Filmowego w Gdyni. Autor scenariusza i producent kreatywny wyróżnianych na festiwalach BOGÓW oraz SZTUKI KOCHANIA. HISTORII MICHALINY WISŁOCKIEJ, producent kreatywny nominowanego do Oscara BOŻEGO CIAŁA.
KLAUDIUSZ FRYDRYCH – producent filmowy, założyciel i prezes studia Wonder Films, współtwórca Scorpio Studio. Od kilkunastu lat związany z produkcją filmową, reklamą i mediami. Ma w dorobku kinowe hity oraz nagradzane na festiwalach tytuły, mi.in.: PSY 3. W IMIĘ ZASAD, JACK STRONG, SĘP, czy KURIER.
INGA KRUK – producentka filmowa i kierowniczka produkcji z wieloletnią praktyką. Doświadczenie w produkcji filmowej i serialowej zdobywała w ramach współpracy przy wielu, zarówno polskichm jak i międzynarodowych produkcji. Przy jej udziale powstały takie filmy jak (NIE)ZNAJOMI, W IMIĘ, czy BABY BLUES. Dla CANAL+ Polska produkowała m.in.: seriale KRÓL, ŻMIJOWKSO, czy MAŁY ZGON.
Ilustracja wprowadzenia: M. Skwara