Pisarze. Serial na krótko – nowy sezon z Zofią Wichłacz i Antonim Królikowskim

Świetni prozaicy i twórcy kultury. Suspens i dowcip. Znakomici aktorzy. CANAL+ rozpoczął zdjęcia do kolejnego sezonu oryginalnej produkcji „Pisarze. Serial na krótko”. W rolach głównych zobaczymy Zofię Wichłacz i Antoniego Królikowskiego. Scenariusze do poszczególnych odcinków napisali znakomici polscy autorzy. Serial reżyseruje Paweł Maślona. Premiera planowana na początek 2021 roku.

Wyjątkowa forma, błyskotliwy humor, znakomici autorzy opowiadanych historii i mocna obsada. „Pisarze. Serial na krótko” to dziewięć kilkuminutowych etiud, w których para aktorów wciela się w postaci i sytuacje stworzone przez wybitnych prozaików, poetów i tekściarzy. Wśród scenarzystów znaleźli się: Łukasz Orbitowski (powieść „Inna dusza”, „Kult”) , Michał Walczak (dramaty „Dziwna rzeka”, „Polowanie na łosia”), Grażyna Plebanek (powieść „Pani Furia”), Michał Oleszczyk („Gorycz wygnania. Kino Terence’a Daviesa”), Ziemowit Szczerek („Przyjdzie mordor i nas zje”, „Rzeczpospolita zwycięska”), Małgorzata Rejmer (reportaż „Bukareszt. Kurz i krew”), Patrycja Pustkowiak (powieść „Nocne zwierzęta”), Olga Hund („Psy ras drobnych”), Weronika Murek (zbiór opowiadań „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”).
Autorzy nie mieli żadnych ograniczeń w doborze tematu, czy stylistyki. W związku z tym poszczególne historie rozgrywają się w różnych lokalizacjach i dotyczą zarówno zjawisk społecznych, relacji międzyludzkich, jak i polityki, obyczajów i kultury.
W najnowszym sezonie „Pisarzy” w różne role wcielą się Antoni Królikowski oraz Zofia Wichłacz, którą można obecnie oglądać w duńskim serialu DNA w każdą niedzielę na Ale Kino+ o godz. 20:00. Nowe odcinki reżyseruje Paweł Maślona, autor „Ataku paniki”, jednego z najbardziej udanych debiutów fabularnych ostatnich lat.
Pisarze to serial łączący ze sobą różne światy. Literatura spotyka się tu z kinem i telewizją. W krótkich formach filmowych, razem z Zosią Wichłacz, wcielamy się w postaci z przeróżnych środowisk, portretując to, co nurtuje współczesnych polskich autorów. Będzie głównie na wesoło, ale nie zabraknie też gorzkich refleksji dotyczących naszych czasów. Dla wszystkich zaangażowanych w serial jest to ogromne wyzwanie ze względu na różnorodność tematyczną i gatunkową od dramatu przez komedie aż po sci-fi, a nawet horror. Karkołomne mamy z Zosią zadanie, ale czujemy, że jesteśmy w dobrym towarzystwie – wyznał Królikowski.
Ten projekt daje szanse wcielenia się w wiele kompletnie różnych postaci. Pokazanie takiego wachlarza i zabawa konwencjami to dla aktora niesamowicie kuszące wyzwanie – dodaje Zofia Wichłacz.
Dla mnie praca przy „Pisarzach” to fascynujące zderzenie z dziewięcioma różnymi światami, poczuciami humoru i wizjami rzeczywistości. Ten serial to szansa na spotkanie z autorami, których wrażliwość zderza się z moją, i tworzy nową jakość, ale i z aktorami, którzy dają tekstom ekranowe życie. Z perspektywy reżyserskiej jest to dla mnie okazja do zabawy kinem: konwencjami, gatunkami, różnymi podejściami do pracy z aktorami. Zosia i Antek są fantastyczni, ciągle odkrywamy z nimi niuanse i nowe wymiary tych kilkunastu postaci, które zagrają w dziewięciu odcinkach i które zaczęły swoje życie w głowach dziewięciorga świetnych autorów zaproszonych do projektu – tłumaczy reżyser.
Za zdjęcia odpowiada Kajetan Plis, producentem wykonawczym serialu jest Mikołaj Lizut. Scenografią zajmuje się Jagna Dobesz, montażem Nikodem Chabior. Opiekę literacką nad całością sezonu objął Michał Oleszczyk, którego stacja zaprosiła także do napisania jednego z odcinków.
Pierwszy sezon serialu „Pisarze. Serial na krótko” z udziałem Magdaleny Cieleckiej i Macieja Stuhra w reżyserii Mikołaja Lizuta, doceniony został nie tylko przez widzów, ale także zagranicznych krytyków filmowych. Serial został nominowany m.in. w konkursie krótkich form w ramach festiwalu Canneseries 2020. Scenariusze do odcinków pierwszego sezonu napisali m.in. Krzysztof Varga, Jakub Żulczyk, Dorota Masłowska oraz Katarzyna Nosowska.
„Tegoroczna nominacja do nagród Canneseries pokazuje, że powiew świeżości i zabawa ciekawą formą przyciąga zainteresowanie i że „robimy to dobrze”. Tym bardziej cieszę się, że mimo pandemicznych okoliczności udało się nam doprowadzić do powstania kolejnych odcinków serii. „Pisarze. Serial na krótko” to też ekscytująca przygoda ze wschodzącymi gwiazdami polskiego kina. Angażowanie się w niestandardowe projekty o wysokim poziomie artystycznym, a przy tym wspieranie młodych twórców filmowych leży u podstaw filozofii programowej CANAL+”– wyjaśnia Alicja Gancarz, dyrektor kanałów filmowych platformy CANAL+.

Zastępca redaktora naczelnego

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?