Plakat jest dostępny TUTAJ.
Trailer jest dostępny TUTAJ.
Zdjęcia są dostępne TUTAJ.
Szczegółowe opisy odcinków są dostępne TUTAJ.
O SERII ORAZ PROWADZĄCEJ
Grażyna Biskupska była naczelnikiem wydziału ds. zwalczania aktów terroru w Komendzie Stołecznej Policji, a potem naczelnikiem w Centralnym Biurze Śledczym Komendy Głównej Policji. Dziesięć lat temu przeszła na emeryturę, ale znowu jest o niej głośno, a to za sprawą nadchodzącej premiery2. sezonu dokumentalnej serii CBS Reality, w której opowiada o brutalnych zabójstwach popełnionych na terenie Warszawyi okolic w ciągu ostatnich 20 lat.
Biskupska – wieloletnia funkcjonariuszka pionu dochodzeniowo-śledczego– rozmawia z ekspertami policyjnymi, którzy prowadzili te śledztwa; łączyli pozornie niezwiązane fakty, tropili morderców, brali udział w zatrzymaniach, przesłuchaniach oraz zbierali dowody potwierdzające winę sprawców.
Każdy z pięciu odcinków 2. sezonu poświęcony jest jednej sprawie kryminalnej. Są tu historie zabójstw dokonanych z chęci zysku, z podtekstem zemsty, wykorzystujących naiwność ofiary lub jej całkowite zaskoczenie.Makabryczny przebieg spraw to czasem skutek przypadkowego splotu zdarzeń, a czasem wynik okrucieństwa i braku litości zabójcy.Grażyna Biskupska przypomina sprawy uprowadzonej obywatelki Chin oraz mordercy prostytutek przy jednej z tras wylotowych z Warszawy. Opowiada o morderstwie, które zaczęło się od wybuchu w pomieszczeniu biurowym w biały dzień, w obecności pracowników firmy.
PREMIEROWY ODCINEK
W odcinku otwierającym 2. sezonserii Grażyna Biskupska wraca do sprawy słynnej strzelaniny w Parolach, w wyniku której zginął policjant. W sobotni poranek 23 marca 2002 roku pięciu policjantów z sekcji kryminalnej KPP w Piasecznie pojechało do podwarszawskiej wsi Parole,by zabezpieczyć skradziony towar. Na jednej z prywatnych posesji złodzieje ukryli tira wraz z bardzo cennym ładunkiem, wartym około miliona złotych. Funkcjonariusze mieli dopilnować oględzin miejsca, a przede wszystkim policzyć, opisać i przygotować do zabrania z posesji skradzione przedmioty, głównie telewizory. Nie byli przygotowani na walkę, nie spodziewali się, że jeden z nich, naczelnik sekcji, podkomisarz Mirosław Ż., nie wróci już do domu. Zginął od kul, a jego zabójcy nigdy nie ukarano. W tej sprawie wystawiono osiem listów gończych, zatrzymania trwały dwa lata i często ich przebieg był niemal tak krwawy jak zdarzenia w Parolach.
Inspektor Grażyna Biskupska i zaproszeni przez nią eksperci jeszcze raz prześledzą tę historię. Przypomną okoliczności sprawy, opowiedzą, jaki splot wydarzeń doprowadził do tego, że pięciu funkcjonariuszy zostało zaatakowanych i ostrzelanych przez liczniejszą i uzbrojoną grupę bandytów. Wśród rozmówców pojawi się m.in. jeden z policjantów biorących udział w wydarzeniach w Parolach.
O KOLEJNYCH ODCINKACH
Odcinek 1: Zabójstwo policjanta (emisja 1 listopada o 22:00)
Zastrzelony policjant i zrabowany tir z łupem wartym 1 mln zł – inspektor Grażyna Biskupska wraca do śledztwa z 2002 roku w sprawie zdarzeń w podwarszawskiej wsi Parole.
Odcinek 2: Morderstwa przy trasie (emisja 8 listopada o 22:00)
Seryjny morderca i jego ofiary: prostytutki – inspektor Grażyna Biskupska wraca do śledztwa z 2015 roku w sprawie podwójnego zabójstwa kobiet pracujących przy podwarszawskiej szosie.
Odcinek 3: 28 ciosów (emisja 15 listopada o 22:00)
Brutalny mord i mały łup, wydany na narkotyki i rozrywkę – inspektor Grażyna Biskupska wraca do śledztwa z 2002 roku w sprawie zabójstwa starszej kobiety na warszawskim Żoliborzu.
Odcinek 4: Granat i nóż (emisja 22 listopada o 22:00)
Wybuch granatu w wydawnictwie czasopism militarnych nie był wypadkiem, a próbą zabójstwa – inspektor Grażyna Biskupska wraca do śledztwa z 2012 roku na warszawskim Grochowie.
Odcinek 5: Uprowadzona i spalona (emisja 29 listopada o 22:00)
Porwanie obywatelki Chin i ciało w spalonym samochodzie – inspektor Grażyna Biskupska wraca do śledztwa z 2012 roku w sprawie mordu w podwarszawskiej miejscowości.
Program został wyprodukowany przez ATM Grupa na zlecenie CBS Reality.