Główny bohater, człowiek skomplikowany, rozdarty pomiędzy widmami trudnej przeszłości a tym co tu i teraz, po raz kolejny prowadzi skomplikowane śledztwo w niekonwencjonalnym i kontrowersyjnym stylu. Tłem jego zmagań jest pełne mistycyzmu Podlasie, z jego magią, ludowymi obrzędami i szeptuchami pełniącymi rolę znachorek – lekarek okaleczonych dusz. Obraz zilustrowany został poruszającą muzyką, czerpiącą z nut kresowego folkloru.
KRUK jest dynamiczny, mocny i wyrazisty. Unikalny klimat Białostocczyzny, znanej widzom z pierwszego sezonu dalej jest nieodzownym tłem dla wciągającej fabuły. To obraz złożony z historii niejednoznacznych, ale też pełnokrwistych postaci. Na ekranie, obok Michała Żurawskiego i Kasi Wajdy, pojawią się Magda Koleśnik oraz Leszek Lichota. To dla mnie aktorzy wybitni; mam nadzieję, że każda z tych postaci poruszy widza na tyle, żeby obejrzeć serial do samego końca. Gwarantuję, że podobnie jak w pierwszym sezonie, będzie warto – mówi Łukasz Dzięcioł, producent.
Po pierwszym sezonie miałem wrażenie, że nie będę potrafił stworzyć nic bardziej mrocznego. Chwilę później usiadłem do pisania sezonu drugiego i okazało się, że granica mroku jest dużo dalej, niż mi się wydawało. Jest szansa, że Michał Żurawski mnie znienawidzi, bo wiem, że granie tej postaci sporo go kosztuje – dodaje Jakub Korolczuk, pomysłodawca oryginalnej serii oraz autor scenariusza.
Droga do realizacji drugiego sezonu nie była prosta – czas pandemii jest wyzwaniem dla filmowców, a na dodatek zdjęcia zaplanowane na początek bieżącego roku pokrzyżowała nam śnieżna zima, nieplanowana w scenariuszach. Z dokończeniem serialu musieliśmy więc poczekać do marca. Wierzę jednak, że powstaje produkcja niezwykła i warta poniesionego wysiłku – stwierdza Anna Różalska, dyrektor ds. produkcji oryginalnych i współprodukcji CANAL+.
Za drugą serię, podobnie jak przy KRUK. Szepty słychać po zmroku, odpowiadają – autor scenariusza Jakub Korolczuk i reżyser Maciej Pieprzyca. Autorami formatu są Piotr Dzięcioł i Łukasz Dzięcioł, zdjęcia wykonał Witold Płóciennik, za skomponowanie muzyki odpowiada Bartosz Chajdecki. Scenografia to Agata Stóżyńska, kostiumy – Ewa Różewska, charakteryzacja – Iza Andrys. Montażystą serialu jest Piotr Kmiecik, kierownikiem produkcji Aleksandra Skraba.
Serial, tak jak emitowany właśnie na antenie CANAL+ KLANGOR, produkuje Opus TV (Piotr Dzięcioł i Łukasz Dzięcioł). Spółka-matka firmy – Opus Film ma na swoim koncie m.in. oscarową „Idę” i „Zimną wojnę”, koprodukcje CANAL+.
Źródło: informacja prasowa / Ilustracja wprowadzenia: Jarosław Sosiński