Stacja PBS startuje z trzema nowymi programami #MeToo, Now What, Native America i Great American Read.
Pierwszy z nich, #MeToo, Now What, skupiać się ma na przestępstwach na tle seksualnym. Gospodarzem programu będzie Zainab Salbi, fundatorka organizacji Women for Women International. Pierwszy odcinek zostanie wyemitowany 2. lutego o godzinie 20:30 czasu pacyficznego, czyli 3. lutego o 5:30 czasu polskiego.
Obecnie, gdy przestępstwa na tle seksualnym są stałym tematem dyskusji w USA, program ma zamiar przenieść te rozmowy na nowy poziom, angażując zarówno kobiety, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku, w debatę nad tymi poważnymi problemami. Mając na celu właściwe wykorzystanie obecnych okoliczności, program szuka odpowiedzi na pytanie: W jaki sposób znaleźliśmy się w tej sytuacji i w jaki sposób możemy ją wykorzystać, by przyczynić się do pozytywnej i stałej zmiany? Każdy odcinek będzie skupiał się na aspekcie przestępstw na tle seksualnym oraz zawierał będzie reportaż prezenterki zarówno ze studia, jak i spoza niego, dotyczący sedna sprawy.
Poza rolą gospodarza programu, Salbi ma pełnić rolę redaktora wykonawczego. Producentem wykonawczym ma być Gina Kim, a współproducentem Suzanne Hayward. Produkcja ma przebiegać we współpracy z Public Square Media.
Do nowych nabytków stacji PBS należy także program Native America. Stworzona przez Providence Pictures seria ma wejść na antenę jesienią 2018. Przeplatając historię i naukę z lokalnymi tradycjami, program przedstawia krainę wielkich miast połączonych systemem portali społecznościowych, rozciągającym się między kontynentami, z unikalnym i wyrafinowanym systemem nauk, sztuki oraz twórczości literackiej. Seria powstaje z aktywnym udziałem rdzennych amerykańskich społeczności.
Ostatnie odkrycia, o których mowa w przekazach ustnych rdzennej ludności, spowodowały wykształcenie się nowego spojrzenia na Północną i Południową Amerykę – być może starożytna ludność tych dwóch kontynentów stanowiła część oddzielnego świata. Seria podkreśla tradycje rdzennych mieszkańców Ameryki i pokazuje prace archeologów, którzy za pomocą nowoczesnych narzędzi odsłaniają przed widzami prawdziwą historię kontynentów. Wędrują po amazońskich jaskiniach, znajdując pierwsze malunki naskalne i interaktywny kalendarz słoneczny, oraz badają sekrety tunelu pod jedną z piramid zbudowanych na tym terenie.
Producentem wykonawczym i reżyserem programu został Gary Glassman z Providence Pictures. Julianna Brannum pełni rolę producenta i koordynatora.
Zobacz również – Everything Sucks! – zapowiedź nowego serialu Netflixa o nastolatkach z lat 90.
Stacja PBS ogłosiła także uczestników The Great American Read, do których grona należą Margaret Atwood, Lesley Stahl, Devon Kennard, Junot Díaz i wiele innych osób, które opowiedzą swoje osobiste historie i ich związek z ulubionymi tytułami książek. Seria ta wychodzi jako nowy telewizyjny konkurs, a jednocześnie kampania stworzona we współpracy z firmą Nutopia, która ma pokazać moc książek i radość, jaką przynosi ich czytanie, w świetle 100 najbardziej uwielbianych książek Ameryki, według głosów publiczności. Rozpocznie się dwugodzinnym specjalnym wydarzeniem 22 maja o 20:00 wg czasu pacyficznego (23 maja o 5:00 czasu polskiego) na stacji PBS. Przez 15 tygodni lata widzowie mogą czytać i głosować na ulubione dzieła fikcji. Po tym czasie seria powróci na ekrany, prezentując dodatkowe odcinki opowiadające o zwycięskich książkach wg kategorii Bohaterowie, Czarne charaktery i potwory, Kim jestem?, Co robimy z miłości, Inne światy oraz zakończy się odliczaniem do końca konkursu na Najbardziej uwielbiane książki Ameryki. Pełna lista 100 tytułów, wybranych w ankiecie przeprowadzonej przez YouGov, ukaże się przed wyemitowaniem majowego odcinka.
Źródło: variety.com / Ilustracja wprowadzenia: whats-on-netflix.com