Poradnik filmożercy, czyli jak przygotować się na serialowe maratony
Autor: Jakub Najmoła
8 grudnia 2017
Czas na szybkie podsumowanie: ile odcinków ulubionego serialu obejrzałeś ostatnio za jednym razem? Doskonale wiemy, jak wciągające potrafią być nowe produkcje dostępne w popularnych serwisach VoD. Zeszłoroczny rekord w binge-watching, czyli właśnie domowym maratonie filmowym, wciąż nie został przebity i wynosi 94 godziny*. Korzystając z porad prawdziwych ekspertów, stworzyliśmy poradnik „filmożercy”, który pomoże przygotować się do kolejnego, pełnego emocji maratonu.
Zgłębienie tematu pozwoliło zdefiniować cztery czynniki, mogące wpływać na każdą dłuższą sesję przed telewizorem, a na które zwraca się mniejszą uwagę. Wśród nich znalazły się: środowisko (otoczenie), ergonomia (usadowienie), doświadczenie oglądania (technologia i wybór treści) oraz przygotowanie (przekąski i dobre samopoczucie).
Firma Samsung zaprosiła do współpracy dwóch ekspertów, którzy podpowiedzieli, jak stworzyć optymalne warunki do oglądania telewizji w domu. Wśród nich Afroditi Krassa, projektantka kompleksów kin w całej Europie i założycielka studia aranżacji wnętrz, oraz Walter Iuzzolino, fan seriali i założyciel telewizyjnego serwisu streamingowego Walter Presents.
Zasada numer jeden: środowisko
Idealny scenariusz filmowego maratonu
Przyjemne i komfortowe otoczenie, bez zbędnych „rozpraszaczy” jest kluczowe, aby w pełni zrelaksować się przed telewizorem, ale warto rozważyć więcej czynników.
- Temperatura – jeśli masz taką możliwość ustaw ją na 21°C – jest to standardowa temperatura odczuwalna w kinach.
- Oświetlenie – w starszych modelach telewizorów mogą pojawić się refleksy świetlne, zatem odsuń przedmioty lub jaskrawe światło, które mogą być przyczyną irytujących refleksów, po to, aby nic nie przeszkadzało w trakcie seansu.
- Kolorystyka – dodaj niebieskie i zielone tony na ścianach lub elementach wykończeniowych, aby stworzyć wrażenie komfortu i spokoju.
- Jakość powietrza – niewielka liczba łatwych w pielęgnacji roślin znacząco zmniejszy ilość toksyn w powietrzu. Pamiętaj, że kwiaty cięte – mimo że piękne – zmniejszają ilość tlenu w powietrzu.
Afroditi Krassa zauważa:
Zaprojektowałam wiele kompleksów kinowych i pewne rozwiązania stosowane w profesjonalnym środowisku mogą zostać przeniesione do domu. Na przykład, w zależności od jakości telewizora, istotne jest dobre oświetlenie. Zasłonięcie okien i stworzenie ciemnych powierzchni pod telewizorem poprzez na przykład położenie dywanu pomoże zminimalizować przeszkadzające refleksy. Jednak jeżeli masz wysokiej jakości telewizor, taki jak np. Samsung QLED, oświetlenie nie będzie stanowiło problemu, ponieważ model ten zapewnia idealną jakość obrazu w każdych warunkach, także w ciągu dnia.
Zasada numer dwa: ergonomia
Rozsiądź się wygodnie
Dzięki prawidłowej pozycji i odpowiedniemu ustawieniu mebli bez problemu możesz obejrzeć wiele odcinków ulubionego serialu. Wykorzystanie rozwiązań o ergonomicznym wzornictwie może wydawać się nieosiągalne, ale istnieje kilka prostych trików, które poprawią wrażenia.
- Odległość od telewizora – im lepsza jakość obrazu, tym bliżej telewizora możesz siedzieć. Optymalną wielkość telewizora Full HD (FHD) oblicza się mnożąc odległość oglądającego od ekranu w metrach przez 25. Z kolei dla telewizorów Ultra High Definition (4K) należy tę odległość pomnożyć przez 39. Przykładowo, w pomieszczeniu, gdzie odległość od ekranu wynosi około 2 metry, optymalny będzie telewizor UHD o przekątnej 78 cali (2 x 39).
- Liczba osób – jeżeli oglądasz telewizję wspólnie z bliskimi czy znajomymi, usadź swoich gości w sposób odzwierciedlający kształt litery „u”, aby każdej z osób zapewnić dobry kąt widzenia. Rozszerzony kąt widzenia w telewizorach Samsung QLED oznacza, że teraz każde miejsce przed ekranem będzie równie dobre.
- Przekąski, po które łatwo sięgnąć – wybierz meble, które umożliwią wygodne sięganie po przekąski. Blat powinien znajdować się nieco powyżej wysokości kolana, gdy siedzisz.
- Wysokość telewizora – niezależnie od tego, czy telewizor jest powieszony na ścianie czy stoi na podstawie, gdy siedzisz, twoje oczy powinny być na wysokości środka ekranu, aby się nie męczyły.
- Połóż się i unieś nogi – wybierz wysokie podparcie, pod plecy podłóż poduszkę, a stopy oprzyj na podnóżku. To zapewni komfort.
Zasada numer trzy: doświadczenie z oglądania
Przyjemność i rozrywka
Technologia umożliwia oglądanie telewizji i ulubionych programów w praktycznie każdym miejscu, ale nic nie równa się filmowym seansom w domowym zaciszu na dużym ekranie. Uruchom wszystkie zmysły i daj się całkowicie pochłonąć akcji dzięki najwyższej jakości obrazu.
- Nic na silę – jeżeli nie masz pewności, czy nowy serial wart jest czasu, przewiń go na koniec drugiego odcinka. Jeżeli nadal cię nie wciąga, poszukaj innego. Oferta aplikacji i treści dostępnych w Smart TV jest ogromna, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
- Rekomendacje – poświęcenie czasu na długie oglądanie telewizji jest luksusem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Skorzystaj z rekomendacji znajomych, blogerów i dziennikarzy bądź poszukaj tytułów, które się właśnie ukazały i są polecane w Smart TV.
- Jakość obrazu – aby mieć pewność, że żadna scena nie umknie uwadze, niezwykle istotna jest jakość obrazu. Zobacz film oczami reżysera dzięki rzeczywistym kolorom i najdrobniejszym szczegółom obrazu oddanym na telewizorze Samsung QLED.
- Design – wzornictwo telewizorów w ostatnich latach całkowicie się zmieniło. Zastosowanie nowych rozwiązań, pozwala skupić się na filmowej historii, a nie na otoczeniu. Zastosowany w telewizorach QLED praktycznie niewidoczny przewód optyczny pomoże zapomnieć o rozpraszających uwagę nieestetycznych przewodach zwisających wokół odbiornika.
- Więcej sprytu – dzięki telewizorowi Smart TV niemal wszystkie usługi streamingowe są w jednym miejscu, co oznacza, że oprócz maratonów serialowych możesz „przeskakiwać” pomiędzy dostawcami kanałów, grami i Internetem.
- Zadbaj o dźwięk – doskonałym rozwiązaniem poprawiającym jakość dźwięku będzie soundbar, np. HW-MS750. Podobnie jak inne urządzenia z serii Sound+, charakteryzuje się konstrukcją typu „one body”, która skrywa wbudowany subwoofer oraz jedenaście głośników. Dwa z nich skierowane są ku górze, co potęguje wrażenia zarówno podczas oglądania filmów, jak i słuchania muzyki – dźwięk równomiernie rozchodzi się w całym pomieszczeniu. W urządzeniach zastosowano także technologię Distortion Cancelling, która przeciwdziała zniekształceniom i zapewnia głębsze basy.
Zasada numer cztery: przygotowanie
Jeżeli masz zamiar spędzić przed telewizorem dobre kilka godzin, odpowiednio się przygotuj, aby nic nie rozpraszało uwagi.
- Zadbaj o paliwo – podjadanie w czasie seansu jest nieuniknione, ale wcześniej upewnij się, że czas spędzony w pozycji siedzącej nie wpłynie negatywnie na zdrowie. Przygotuj lekkie przekąski.
- Nawodnienie – nie zapomnij o napojach. Długie zimowe wieczory przed telewizorem umili kubek kakao lub dzbanek imbirowej herbaty.
- Ćwiczenia – ćwiczenia stymulują mózg, poprawiają krążenie i sprawiają, że nie zasypiasz w czasie maratonów filmowych. Rób sobie krótkie przerwy – wstań z kanapy, rozciągnij się.
- Czas jest kluczowy – aby czerpać więcej przyjemności z oglądania, zachowaj ostatni odcinek ulubionego serialu na weekend, kiedy będziesz bardziej zrelaksowany i wypoczęty.
- Odłóż telefon – daj się wciągnąć w historię. Media społecznościowe mogą poczekać.
Walter Iuzzolino komentuje:
Przed założeniem Walter Presents oglądałem telewizję do 10 godzin dziennie, aby znaleźć najlepsze europejskie seriale. Przygotowanie było dla mnie kluczowe. Dzięki temu mogłem wytrwać i cieszyć się maratonami serialowymi.
Te zasady są dla mnie idealne, jako że cały czas poszukuję nowych seriali telewizyjnych, a rok 2018 również upłynie pod znakiem wspaniałych programów. Dla telewizji europejskiej będzie to rok hitów z uwagi na ekranizację niemieckiego Deutschland ’86 – długo oczekiwanego dalszego ciągu popularnego Deutschland ’83. Pojawi się także Maltese, niesamowity włoski kryminał, oraz Before We Die, dziesięcioodcinkowy skandynawski thriller kryminalny w nurcie kina nordic noir. Wszystkie będą dostępne w przyszłym roku na Walter Presents.
Źródło: Samsung