W 2005 roku światło dzienne ujrzał film braci/sióstr Wachowskich bazujący na słynnym komiksie Alana Moore’a, V jak Vendetta, który przez widownię został całkiem dobrze przyjęty. Zagorzałym fanom komiksu nie spodobało się kilka zmian, jakie twórcy poczynili względem materiału źródłowego. Teraz pojawiły się, póki co, niepotwierdzone plotki, jakoby komiks miałby być ponownie przeniesiony na ekrany, tylko że tym razem te mniejsze. Mówi się, że za ów serial odpowiedzialna ma być brytyjska stacja Channel 4, która podarowała nam takie produkcje jak Black Mirror czy Utopia.
Jeśli pogłoski znajdą swoje potwierdzenie w rzeczywistości, być może dzięki temu zadowoleni będą zarówno widzowie niezaznajomieni z komiksowym pierwowzorem, jak i jego najzagorzalsi zwolennicy. Alan Moore przyzwyczaił nas do tworzenia naprawdę złożonych historii, które ciężko zmieścić w jeden pełny metraż i zapewne bardziej odpowiednim medium ku temu rzeczywiście wydaje się telewizja. Niedawno też ruszyły przecież zdjęcia do serialowej wersji Watchmen tegoż autora, więc może też potencjalny sukces produkcji HBO, przyczyni się do powstania kolejnej telewizyjnej adaptacji arcydzieł Moore’a. Trzymamy zatem za to mocno kciuki.
Zobacz również: TOP 50 – Najlepsze komiksy w historii
Oficjalny opis komiksu prezentuje się następująco: V jak Vendetta, opowieść o utracie wolności i tożsamości w totalitarnym świecie, to jedno z najwybitniejszych osiągnięć komiksowego medium i dzieło, które ugruntowało pozycję swoich twórców – Alana Moore’a i Davida Lloyda. Scenarzysta Alan Moore prezentuje dystopijną alternatywną rzeczywistość lat dziewięćdziesiątych XX wieku. W poprzedniej dekadzie zimna wojna przerodziła się w gorącą, a Anglia, gdzie rozgrywa się akcja komiksu, przetrwała atomową hekatombę, by przerodzić się w państwo totalitarne. Ta przerażająca i jednocześnie przemyślana opowieść o wyrzeczeniu się wolności i własnej świadomości w opresyjnym systemie jest zarazem kroniką wprowadzającą nas w zakamarki świata pełnego desperacji i dręczącej tyranii. Fabuła obfituje w niezwykłe pomysły, dramatyzm, przejmujących zwrotów akcji.
Źródło: screenrant.com / Ilustracja wprowadzenia: mat. prasowe