Michael Mann zainteresowany adaptacją książki o wojnie wietnamskiej!

Michael Mann wraz z Michaelem De Lucą zdobył prawa do książki Hue 1968 autorstwa Marka Bowdena (napisał również Black Hawk Down), która ma ukazać się 6 czerwca nakładem wydawnictwa Grove Atlantic. Prace nad publikacją trwały ponad 5 lat i obejmowały spisanie osobistych przeżyć żołnierzy obu stron walczących w ofensywie Tet – kluczowego momentu w wojnie wietnamskiej. Mann i De Luca pragną przenieść tę historię na mały ekran i wyprodukować miniserię, której łączny czas to 8-10 godzin. Reżyserią zajmie się Michael Mann, a nadzór nad produkcją obejmą: Johnny Pariseau z De Luca Productions oraz Justine Suzanne Jones z Forward Pass, Inc.

Miniseria będzie skupiać się, podobnie jak książka, na losach osób biorących udział w tym konflikcie. Bowden poprzez narrację kalejdoskopową zamierza przybliżyć każdą z postaci pojawiającą się w jednym miejscu na przestrzeni 26 dni w 1968 roku. Z pozoru niewinna uczennica, ubrana w áo dài (rodzaj długiej bluzy będącej wietnamskim strojem narodowym – przyp. autora), udaje się na rowerze do Huế – do 1945 roku była kulturową i historyczną stolicą kraju oraz kluczowy punkt w ofensywie Tet. Młoda Wietnamka stała się zatwardziałą rewolucjonistką po tym, jak jej siostra została poddana torturom i stracona. Pojawia się także postać Jima Coolicana, żołnierza piechoty morskiej z Carbondale w Pensylwanii (zostanie bohaterem wojennym), który nie jest w stanie przekonać swoich przełożonych do tego, że Huế została opanowana przez jednostki wroga. Wreszcie poznajemy także żołnierza Wietnamskiej Armii Ludowej, a jednocześnie byłego nauczyciela matematyki z gimnazjum w Hanoi, który przemierza łańcuch górski mając na stopach sandały.

hue19681 1

Mann wyraźnie jest pod wrażeniem narracji Bowdena i tego, jak przedstawia każdą z postaci w swojej książce:

Osiągnięciem Bowdena jest przeistoczenie „ich” w nas. To my jesteśmy nimi. Nie ma osób ujętych jako ogół, liczby w tabelach statystycznych ani ciała poległych. Tu każdy jest kimś, tak jak każdy w rzeczywistości wiedzie własne życie. Błyskotliwość narracji Bowdena, możliwość przeprowadzenia wywiadu z setkami osób po obu stronach konfliktu i uczynienie z historii tych ludzi fundamentu opowieści, sprawia, że Huế 1968 ma w sobie silny ładunek emocjonalny i uniwersalność charakterystyczna dla takich pozycji jak Komu bije dzwon czy Na Zachodzie bez zmian.

Źródło: ComingSoon.net / Ilustracja wprowadzenia: ComingSoon.net

Dziennikarz

Fan uniwersum Gwiezdnych wojen, miłośnik science fiction i fantasy oraz człowiek od wielu lat zafascynowany Japonią. W wolnych chwilach pisze, czyta i słucha muzyki z lat 70., 80. i 90.

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?