Producenci nie ustają w rywalizacji o coraz szybsze dyski SSD. Już na początku roku pojawiły się pierwsze wzmianki o PCIe 5.0, dzięki któremu mogą zostać przekroczone kolejne bariery.
Coraz taniej
Od dwóch lat dyski SSD tanieją niemal z miesiąca na miesiąc. Ich ceny jeszcze nigdy nie były tak niskie jak w czwartym kwartale 2019 roku. W przeliczeniu na jeden gigabajt, koszt nośnika z interfejsem SATA spadł poniżej 50 groszy, a szybsze dyski PCIe zbliżają się do tej granicy. O ile kiedyś zakup nośnika SSD był dla użytkownika sporym wydatkiem, dziś wyposażenie sprzętu w dysk półprzewodnikowy jest standardem.
Coraz większe pojemności
Trend związany ze spadkiem cen spowodował, że producenci zaczęli odchodzić od dysków o pojemności 128 GB. Ich zakup aktualnie stał się nieopłacalny dla użytkowników, ponieważ wystarczy niewiele dołożyć, aby wyposażyć się w dysk o dwukrotnie większej pojemności. Biorąc pod uwagę opłacalność, konsumenci coraz częściej sięgają po nośnik o pojemności 512 GB. W ofertach producentów pojawiło się natomiast więcej nośników z pojemnością większą, niż 1 TB – dla bardziej wymagających użytkowników.
QLC bardziej powszechne
Już pod koniec 2018 roku na rynku pojawiły się dyski wykorzystujące kości 3D QLC. Nośniki oparte na nich są tańsze od pozostałych, jednak użytkownicy mieli spore obawy, co do ich żywotności. Producenci jednak nie zrezygnowali z ich produkcji, a w ostatnich miesiącach dyski 3D QLC upowszechniły się na rynku. Kolejny rok może przynieść nowości również w tym zakresie, bo w 2019 roku testowane były jeszcze bardziej budżetowe kości 3D NAND PLC.