Storytel – siedem Polek i siedem historii, które warto znać!

Żmichowska, Kwaśniewska, Piłsudska, Styjeńska, Kielan-Jaworowska, Czyżewska i Czartoryska. „Jej historia. Portrety audio” to projekt Storytel, w którym znane Polki przypominają niezwykłe historie kobiet, które zmieniały polską rzeczywistość. Dlaczego zostały zapomniane?

W najnowszym audiobooku zamykającym siedmioodcinkowy cykl Storytel Original „Jej historia. Portrety audio”, Magda Mołek przypomina historię Izabeli Czartoryskiej.

Pani na Puławach – dziś najczęściej pod tym tytułem wspomina się Izabelę Czartoryską. Z jednej strony typowa przedstawicielka polskiej arystokracji epoki oświecenia, z drugiej w wielu aspektach postać wyjątkowa i oryginalna, wybijająca się ponad współczesne jej kobiety. Była pisarką i podróżniczką, urządzała ogrody i budowała imponujące rezydencje, dbała o poddanych i fundowała im domy oraz szkoły. Zasłynęła jako kolekcjonerka sztuki i pamiątek historycznych, założycielka pierwszego polskiego muzeum. Zawdzięczamy jej ocalenie wielu narodowych pamiątek i założenie największej kolekcji dzieł sztuki pozostających w polskich rękach.

Storytel przedstawił sylwetki siedmiu kobiet, ale to nie znaczy, że takich historii nie ma więcej. Nie wyczerpaliśmy tematu, zainicjowaliśmy dyskusję – słyszymy w epilogu czytanym przez Magdę Mołek.

 

W aplikacji Storytel można już wysłuchać wszystkich audiobooków z serii „Jej historia. Portrety audio”. Bardzo pozytywny odbiór projektu skłonił wydawcę do przygotowania kontynuacji w postaci podcastu poświęconego niezwykłym Polkom.

Ponadto, w ramach akcji „Kobiety na mury” tygodnika Wysokie Obcasy, w Warszawie powstanie mural z wizerunkiem Narcyzy Żmichowskiej, bohaterki pierwszego odcinka niezwykłej serii audio. Żmichowska była pierwszą polską działaczką społeczną skupiającą się na walce o prawa kobiet. Dziś niemal zupełnie zapomniana, uważana jest za prekursorkę ruchów feministycznych, pierwszą emancypantkę działającą w wyjątkowo niesprzyjających czasach.

Każda z bohaterek serii Storytel była inna – czasem szokowała, czasem budziła podziw. Zawsze inspirowała. Maria Kwaśniewska – medalistka olimpijska, brała czynny udział w ruchu oporu podczas II wojny światowej; Zofia Kielan-Jaworowska – paleontolożka, odkrywczyni nowego gatunku dinozaurów; Elżbieta Czyżewska – gwiazda filmowa lat 60.; Zofia Stryjeńska – najsłynniejsza artystka polskiego międzywojnia; Jadwiga Piłsudska – polska pilotka, córka Józefa Piłsudskiego. Warto poznać je wszystkie.

Serię wydano z okazji Dnia Kobiet, a audiobooki z sylwetkami niezwykłych Polek były publikowane w aplikacji co środę. W role lektorek historii wcieliły się rozpoznawalne kobiety, z różnych światów, zaangażowane w działania na rzecz praw kobiet i równości płci: Maria Sadowska, Marta Dyks, Joanna Jędrzejczyk, Ola Domańska, Gosia Baczyńska, Marta Drożdż iMagda Mołek. Projekt jest efektem połączenia zamiłowania do dawnych historii i opowieści o życiach kobiet pisarki Weroniki Wierzchowskiej oraz uczczenia przez dziennikarkę Monikę Frenkiel rocznicy przyznania praw wyborczych kobietom.

Fragmentów historii można posłuchać na dedykowanej stronie internetowej www.portretyaudio.storytel.com

W ramach promocji projektu Storytel przygotował aż 30 dni darmowego dostępu do całej platformy z audiobookami i podcastami dla wszystkich, którzy skorzystają ze specjalnego formularza rejestracyjnego na www.storytel.pl/portretyaudio

Źródło: informacja prasowa / Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Zastępca redaktora naczelnego

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?