Storytel prezentuje audioreportaż “Zona. Historie ze strefy zamkniętej”!

Najnowszy audioreportaż Storytel Original opowiada historię mieszkańców strefy przy granicy z Białorusią. Unikalne doświadczenie wirtualne pozwala lepiej poznać tych, którzy wówczas wybrali pomaganie.

Pokaż mi swój telefon, a powiem ci, kim jesteś. Kim zaś byli ci, którzy we wrześniu 2021 roku nagle znaleźli się na terenie objętym stanem wyjątkowym, odcięci od świata kordonami wojska i policji, kontrolowani na każdym kroku? Ich portrety spisali uznani dziennikarze Marta Mazuś i Marcin Kołodziejczyk. Audioreportaż Zona. Historie ze strefy zamkniętej to głos oddany tym, którzy trafili w żarna historii, lokalnym mieszkańcom, których życia zostały wywrócone do góry nogami.

W tych opowieściach telefony mieszkańców Zony stały się symbolami oporu. Podobnie jak aplikacje Signal czy Whatsapp, używane, by komunikować się poza nadzorem władz. Stąd, aby jak najdoskonalej przybliżyć odbiorcy rzeczywistość i codzienność Zony, Storytel proponuje nie tylko poznanie historii z reportażu, ale również doświadczenie. Każdy, kto otworzy stronę www.historiezestrefy.pl, otrzyma możliwość zajrzenia do telefonu Anny, fikcyjnej bohaterki, będącej zbiorowym portretem mieszkańców zony niosących pomoc uchodźcom.

Zona. Historie ze strefy zamkniętej storytel

Fot. Storytel

Rozwiązuj QUIZY i wygrywaj filmowe nagrody! Sprawdź Ligę Znawców Kina

W “telefonie Anny” pojawiają się zdjęcia, filmy, nagrania głosowe, rozmowy SMS i na innych komunikatorach. To, co przydarza się Annie, bazuje na autentycznych wydarzeniach z życia bohaterów audioreportażu Storytel. Znajdujące się na telefonie elementy wspólnie tworzą opowieść o sielskim lecie 2021, które zostało brutalnie przerwane wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Wiele z tych materiałów to oryginały, przesłane przez aktywistów i mieszkańców strefy.

Dlaczego telefon? To być może najbardziej osobiste z wykorzystywanych na co dzień narzędzi, swego rodzaju pamiętnik. Dzięki zawartości telefonu możemy dowiedzieć się, jaką osobą jest jego właściciel. Tu staje się on furtką do codziennego życia i emocji mieszkańców Zony. Pokazuje wyzwania, z jakimi się mierzą, pozwala lepiej zrozumieć podejmowane przez nich decyzje. Zawarte na nim dane stają się pełnym emocji zapisem zderzeń z “nową” rzeczywistością oraz “nową” definicją człowieczeństwa.

Telefon znaleziony w lesie to narzędzie wspierające kampanię audioreportażu Zona. Historie ze strefy zamkniętej. Na stronie, która wprowadza w świat Zony jest też dostępny pierwszy rozdział audioreportażu. Dochód z odsłuchań Zony zostanie w całości przekazany Fundacji Ocalenie, Grupie Granica oraz Fundacji Bezkres, które codziennie pomagają na granicy polsko-białoruskiej.

Zobacz również: Listy do M. 5 to film z najlepszym otwarciem w roku!


Źródło: informacja prasowa, Storytel / Ilustracja wprowadzenia: fot. materiały prasowe

Redaktor współprowadzący działu Newsy

Wieloletni pasjonat filmów, zapalony gracz konsolowy, wielki fan komiksów i miłośnik seriali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?