LitRPG droga szamana
LitRPG droga szamana

Pierwsze rosyjskie LitRPG w Polsce! Czym w ogóle jest?

Wydawnictwo Insignis zapowiedziało wydanie 20 czerwca powieści Droga Szamana. Etap 1. Początek rosyjskiego autora Wasilija Machanienki. To pierwsza wydana w Polsce książka oficjalnie należąca do gatunku LitRPG, a na pewno pierwsza zza wschodniej granicy. Nie jest to jednak typ literatury całkiem nowy w kraju.

Czym jest LitRPG?

Oficjalnie LitRPG uważa się za specyficzny podgatunek fantastyki – tak science fiction, jak fantasy, najczęściej zaś meiszająca oba te gatunki. Bohaterowie takich powieści to najczęściej… gracze MMORPG przyszłości. Najczęściej fabuła LitRPG polega na uwięzieniu – tymczasowym lub stałym – graczy w świecie gry, do której przenoszą się za pomocą zaawansowanych urządzeń VR, czasem jednak po prostu spędzają w niej wiele czasu, by zdobyć nagrodę ufundowaną przez producenta. Zależnie od założeń gry, nasi bohaterowie zostają wojownikami, pilotami myśliwców, zarządcami baz kosmicznych czy magami. Ostatecznie jednak wszystko sprowadza się do jednego: levelowania. Zwykle drużyna złożona z przedstawionych nam na początku postaci wykonuje kolejne questy i podnosi statystyki, by móc walczyć z coraz potężniejszymi bossami. Dzięki temu ostatecznie mogą próbować zdobyć największą nagrodę: czy to możliwość wyrwania się ze świata gry, w którym uwięził ich despotyczny programista, czy duże pieniądze od sponsorów.

W Polsce gatunek nie był zbyt popularny – znany jest raczej fanom mangi i anime. Na pewno kojarzą takie serie, jak .hack//sign czy Sword Art Online. Wydawnictwa mangowe wypuściły na nasz rynek także kilka serii mang i tzw. light novel (powieści z obrazkami, tak w skrócie): Sword Art Online, Overlord, .hack//sign Bransoleta Zmierzchu oraz Log Horizon. W kwestii „standardowej” literatury było jednak pusto na rynku. Lukę wypełnia właśnie Insignis.

Zobacz również: Stranger Things – książki już jesienią!

O czym jest Droga Szamana?

LitRPG droga szamana

Barliona. Wirtualny świat pełen potworów, walk, przygód, tajemnic i żądnych wygranej graczy. Ściągają do Barliony milionami, spragnieni tego, co w prawdziwym życiu niedostępne: elfów i magii, krasnoludów i gnomów, smoków i księżniczek oraz niezapomnianych konfrontacji.

Gra w Barlionie stała się tak popularna, że jej uczestnicy decydują się pozostać online całymi miesiącami, nie wracając do świata rzeczywistego – zamknięci w podtrzymujących funkcje życiowe organizmy kapsułach, ścigają się z innymi w levelowaniu postaci, zdobywaniu osiągnięć i stawaniu się coraz ważniejszymi figurami rozgrywki. Bo w Barlionie wszystko jest dozwolone. Na doznania fizyczne założone są filtry doznań: każdy cios, potknięcie, rana odbierane są przez graczy tak, jakby rozgrywały się na ekranie monitora: zupełnie bez bólu.

Ale od każdej zasady są wyjątki. Dla pewnej grupy graczy Barliona zamieniła się w piekło. To przestępcy, zesłani tam w ramach odbywania kary. Ich filtry doznań są wyłączone. Odczuwają wszystko tak, jak w realu. I nie szukają złota, smoków ani innych skarbów. Chcą tylko przetrwać tę wirtualną katorgę. Przetrwanie – oto ich prawdziwa misja.

Główny bohater został skazany na osiem lat więzienia za nieumyślnie popełnione przestępstwo. W ramach kary osadzono go w Barlionie. Nie może wybrać sobie postaci – zostaje mu przydzielona postać Szamana rasy ludzkiej, jedna z najmniej popularnych klas. Ma wyzerowane statystyki, musi zaczynać od zera. Nie zna wszystkich reguł, z jakich może korzystać – świat więźniów w Barlionie wygląda zgoła inaczej niż świat regularnych, pozostających na wolności graczy.

Czy uda mu się przetrwać? Czy poradzi sobie z panującymi z wirtualnych więzieniach złem i przemocą? O tym przeczytacie w powieści LitRPG Wasilija Machanienki: Droga Szamana. Etap 1: Początek.

Źródło: informacja prasowa

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?