Kiedy w 1939 roku Martin Goodman powołał do życia Timely Comics – wydawnictwo, które później przerodziło się w Marvel Comics – zapewne nie przypuszczał, że komiksy mogą zająć tak znaczące miejsce w popkulturowym kanonie. Trudno również uwierzyć, że historia superbohaterów i superbohaterek, znanych nie tylko z komiksów, ale i z filmów oraz seriali, sięga lat czterdziestych XX wieku.
Niełatwo dziś znaleźć osobę, która nie kojarzy Spider-Mana czy Kapitana Amerykę przynajmniej ze słyszenia. Gigantyczne produkcje filmowe tworzone w ramach Marvel Cinematic Universe gromadzą w kinach miliony widzów, przynoszą miliardowe zyski i biją rekordy popularności, deklasując legendarne franczyzy pokroju Gwiezdnych Wojen. Choć z pewnością ich atuty to spektakularne efekty specjalne i widowiskowe sceny akcji, o sukcesie przesądzają przede wszystkim wciągająca opowieść i charyzmatyczni bohaterowie, którzy nie pozwalają o sobie zapomnieć.
Dla Stuarta Moore’a – wielokrotnie nagradzanego pisarza i redaktora – świat książek i komiksów nie ma żadnych tajemnic, trudno się więc dziwić, że to właśnie jemu zaproponowano stanowisko redaktora działu powieściowego wydawnictwa Marvel. Oficjalne powieści stworzone w ramach uniwersum Marvela, które opowiadają o losach znanych komiksowych bohaterów, odniosły ogromny czytelniczy sukces.
Wydawnictwo Insignis dołożyło wszelkich starań, by ten cieszący się olbrzymią popularnością w fandomie Marvela cykl powieściowy mógł trafić w ręce polskich czytelników.
Jako pierwsza w serii ukaże się powieść Wojna domowa – książkowa adaptacja kultowego komiksu Marka Millara i Steve’a McNivena. Jego stworzenie było nie lada wyzwaniem – ta powieść graficzna należy bowiem do tzw. eventów – komiksów gromadzących bohaterów wielu serii. Spotykają się tutaj Avengersi (wraz z ich świeżo upieczonym członkiem – Spider-Manem), Fantastyczna Czwórka, X-Meni, Daredevil, Punisher, Luke Cage, She-Hulk, Ms Marvel, Czarna Pantera, Cloak i Dagger oraz wielu, wielu innych. Wydarzenia opisane w Wojnie domowej stały się podstawą scenariusza jednej z najpopularniejszych produkcji Marvela – Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów.
Tragiczne wydarzenia z udziałem superzłoczyńców oraz młodocianych superbohaterów skłaniają rząd Stanów Zjednoczonych do zmian w statusie zamaskowanych herosów. Senat obraduje nad ustawą wprowadzającą obowiązek ujawnienia tożsamości i rejestracji supermocy. Nowe prawo dzieli społeczność metaludzi i doprowadza do sporu między dwoma potężnymi Avengersami – Iron Manem i Kapitanem Ameryką. Nieuchronnie zbliża się wybuch wojny domowej.
Wątek fabularny oparty jest na konflikcie wolności obywatelskich z kontrolą władzy stosowaną jako środek bezpieczeństwa. Gdzie powinna przebiegać granica między rządowym nadzorem a swobodą jednostki? Okazuje się, że na to pytanie będą musieli odpowiedzieć nie tylko wszyscy superbohaterowie, ale i każdy obywatel.
Oddane z niezwykłą pieczołowitością dynamiczne starcia, doskonałe dialogi, wartka akcja, a przede wszystkim znane i uwielbiane postacie to gwarancja świetnej rozrywki i pasjonującej lektury.
Kolejną powieścią wydaną przez Wydawnictwo Insignis w ramach marvelowskiego uniwersum będzie X-Men: Mroczna Phoenix (premiera zapowiadana jest lipiec).
Zamów w przedsprzedaży już teraz w najlepszej cenie! Produkt możecie znaleźć na stronie pod TYM linkiem.
W Polsce dotąd byłą tylko jedna próba wydawania powieści Marvela – w 2016 roku specjalizujące się w książkach dla dzieci wydawnictwo Zielona Sowa zaoferowało nam tytuł Czarna Wdowa. Na zawsze czerwona. Nie spotkał się z entuzjazmem czytelników.
Źródło: Informacja prasowa / Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe