Bogdan Rymanowski – Gracze – recenzja

Jeszcze nie opadły emocje po zakończonym już dla nas, udanym turnieju we Francji. Z tej okazji wziąłem do ręki niedawno wydaną nową książkę Bogdana Rymanowskiego, pt. Gracze. Jeden z najbardziej znanych dziennikarzy politycznych w tym kraju umówił się na wywiady z dwunastoma, jego zdaniem największymi, żyjącymi postaciami w historii polskiej piłki (choć w książce jest jeszcze jeden, trzynasty bohater, ale o tym później) i porozmawiał z nimi o wzlotach, upadkach i sprawach ważnych dla rodzimego futbolu.

Zbigniew Boniek, Jan Banaś, Adam Musiał, Włodzimierz Lubański, Jan Tomaszewski, Władysław Żmuda, Grzegorz Lato, Andrzej Iwan, Roman Kosecki, Jan Urban, Jerzy Brzęczek, Marek Citko oraz Robert Lewandowski. To ta trzynastka tytułowych graczy została wybrana. W tym przypadku, chociaż książkę sportową zabiera się dziennikarz tak silnie związany z polityką, już od pierwszych stron widać dobre przygotowanie Rymanowskiego do każdej z rozmów.

Mimo wszystko trudno jest tu znaleźć tematy, które w jakiś sposób poszerzyłyby wiedzę wielkich fanów futbolu. Bo obeznani w temacie domyślą się przecież, że Bońka dziennikarz zapyta o hat-trick z Belgią, Banasia o jego tzw. kontuzję polityczną, Tomaszewskiego o Wembley 73 a Lubańskiego o kontuzje, która na bite dwa lata przerwała jego karierę. Wywiady będą więc krótkim podsumowaniem tego, co kibice piłkarscy już wiedzą, lub co mogli przeczytać już wcześniej w książkach samych zainteresowanych. Nie brakuje tu zresztą cytatów ze wspomnianych lektur, które można nadrobić korzystając z bibliografii zamykającej tę pozycję.

Zobacz również: Konkurs: Wygraj koszulkę z autografem Krychowiaka i książki Gracze!

Dlatego właśnie najciekawsze fragmenty dotyczą piłkarzy, z którymi wywiady nie są aż tak powszechne w polskiej prasie i telewizji oraz rozmowa z Andrzejem Iwanem, w tórej można poczytać o reakcjach światka piłkarskiego na Spalonego, czyli fantastyczną książkę, która kilka lat temu wstrząsnęła nieco polską piłka i wydobyła na światło dzienne kilka spraw, o których wielu chciałoby zapomnieć. Oprócz tego świetnie się czyta zwierzenia Jana Banasia oraz Adama Musiała. Poza tym największą siłą tej książki jest możliwość dowiedzenia się o kilku ważnych w historii polskiej piłki epizodach, ukazanych z różnych perspektyw, przez ludzi którzy w nich uczestniczyli.

Opcji takiej nie ma już w ostatnim, chyba najmniej potrzebnym rozdziale, którego bohaterem jest Robert Lewandowski. Nie jest to jednak wywiad, a jego ocena oczami wcześniejszych bohaterów książki. Jednak jak wiemy o napastniku Bayernu Monachium wypowiadali się już wszyscy i w każdym aspekcie, dlatego nie widzę innego powodu, dla którego rozdział ten znalazł się w tej książce, jak zyskanie na aktualności i zwiększenie sprzedaży.

Jeśli komuś mogę książkę Rymanowskiego polecić, to osobom, które chciałyby zacząć zagłębiać się w historię polskiego futbolu, szczególnie w okresie jego złotej ery. Jest to naprawdę bardzo interesujące zagadnienie, do którego Gracze mogą być znakomitym wprowadzeniem i zachętą do sięgnięcia po  dużo obszerniejsze i więcej mówiące pozycje z bibliografii. Tutaj autor skupił się bardziej na wydarzeniach, niż na samych postaciach.

Krychowiak

Bogdan Rymanowski
Gracze

Wydawca: Zysk i S-ka 2016
Stron: 384
Ocena: 55/100

Redaktor prowadzący działu recenzji filmowych

Od 2015 w Movies Room, od 2018 odpowiedzialny za działalność działu recenzji filmowych. Uwielbia Wesele Smarzowskiego, animacje Pixara i Breaking Bad. A, no i zawsze kiedy warto, broni polskiego kina.

Kontakt pod [email protected]

Więcej informacji o
, , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?