Znany aktor Tom Hanks – najlepiej zapamiętany dzięki tytułowej roli w nieśmiertelnym Forreście Gumpie – napisał książkę… i już w tym miesiącu ukaże się ona w Polsce!
Kolekcja nietypowych zdarzeń to – jak wskazuje tytuł – zbiór opowiadań Hanksa z zakresu literatury obyczajowej, ale wszystkie mają krążyć wokół… zamiłowania do maszyn do pisania. Polska premiera ma miejsce nieco ponad tydzień po światowej – jak zapewnia wydawnictwo Wielka Litera, dostaniemy książkę do rąk już 25 października.
Niezwykły temat? To wyraz dziwnej pasji, jaką Tom Hanks czuje do maszyn do pisania. Jak sam mówił, każdy znaczek odciska w papierze permanentny szlak wyobraźni dzięki klawiszom, młoteczkom, materiałowym szmatkom i tuszowi – to delikatniejsza wersja wykuwania słów w kamieniu. W 2014 roku powstała dzięki niemu nawet specjalna aplikacja Hanx Writer, która jest w gruncie rzeczy… symulatorem maszyny do pisania:
https://www.youtube.com/watch?v=Z3dvZSSqCj8&ab_channel=TechCrunch
Nota wydawcy:
W debiutanckim zbiorze siedemnastu opowieści Tom Hanks dowodzi, że świat nie ma żadnych granic.
Stworzeni przez niego bohaterowie są tak samo różnorodni i nieoczywiści jak jego aktorskie kreacje. Podróżują wokół ziemskiej orbity samodzielnie zbudowaną rakietą albo cofają się w czasie do 1939, tam zakochują się i decydują pozostać.
Dla Hanksa znaczenie mają zarówno dziesięcioletni Kenny, który w swoje urodziny po raz pierwszy lata awionetką, rozwódka rozpoczynająca życie na nowo, jak i bułgarski emigrant Assan, który dociera do Nowego Jorku i próbuje tam przetrwać bez znajomości języka.
Z dystansem i inteligentnym humorem aktor przygląda się również swojej rodzimej branży filmowej, której przedstawiciele budzą popłoch w księgowości wielomilionowymi gażami i monstrualnym ego. Podsłuchuje dziennikarzy, gdy z sentymentem wspominają złotą erę zawodu.
Tom Hanks w swoich zaskakujących i bezpretensjonalnych krótkich prozach udowadnia, że jest nie tylko genialnym aktorem, ale także wyśmienitym prozaikiem, twórcą świadomym i zdystansowanym, pełnym mądrej empatii wobec ludzkich słabości i tęsknot. Panuje nad językiem, bawi się nim, igra frazą i (z) czytelniczą czujnością.
Opowiadania spaja motyw maszyny do pisania – wehikułu marzeń, przedmiotu o magicznej mocy otwierania na świat, przekraczania barier czasu i przestrzeni, w końcu – czynienia nieśmiertelnym. Autor pozwala nam wierzyć, że maszyna do pisania to narzędzie, które w rękach właściwej osoby może wpłynąć na losy świata.
W erze smartfonów, iPadów i laptopów Hanks pokazuje, jak wielką radość można czerpać z tradycyjnego pisania. I jeszcze większą – z czytania.
Źródło: informacja prasowa; ilustracja wprowadzenia: materialy promocyjne