Powstał niemiecki Partenon z zakazanych książek!

W miejscowości Kassel – wpół drogi miedzy Kolonią a Lipskiem w Niemczech – powstała artystyczna instalacja o nazwie Partenon Książek. Zbudowano ją ze… 100 tysięcy książek!

Partenon stoi na placu Friedrichsplatz – w 1933 roku dokonano tam aktu spalenia dwóch tysięcy książek napisanych przez nieprawomyślnych autorów: Żydów, pacyfistów czy „nie będących prawdziwymi Niemcami”. Budowla ma wymiary Partenonu w Atenach: 70 metrów długości, 31 metrów szerokości, 10 metrów wysokości. Twórczyni, Marta Minujin, zbudowała z ksiażek wierną, niemal idealną kopię zabytku. Co ciekawe, dzieło – mające w zamierzeniu zmusić do dyskusji o wolności słowa i cenzurze – jest elementem wystawy sztuki współćzesnej documenta, mającej miejsce co 5 lat.


Artystka z pomocą studentów z Uniwerssytetu Kassel sporządziła listę ok. 70 tys. tytułów zakazanych książek z ostatnich 500 lat. Wybrała z nich ostatecznie 170 tytułów (w tym Ferdydurke Gombrowicza!) i zorganizowała publiczną zbiórkę książek, których potrzeboała do isntalacji. Po tym powstała metalowa konstrukcja Partenonu, a owinięte folią książki umieszczono na niej i podświetlono. Instalacja ma stać do 17 września.

Co ciekaawe, na długiej liście użytych do stworzenia Partenonu książek zakazanych nie ma Mein Kampf Adolfa Hitlera czy książek o tematyce pornograficznej – wielu krytyków wytyka to Minujin. Są tam za to Harry Potter, Książę Machiavellego, Alchemik Paulo Coelho, Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla, Cierpenia młodego Wertera Goethego, Manifest Partii Komunistycznej Marksa i Engelsa czy Mały Książę Antoine de Saint-Exupéry’ego. Powodem jest fakt, że po usunięciu instalacji książki mają trafić do bibliotek i czytelników.

Partenon z książek instalacja

Zobacz również: Wystawa Niedokończone msze wołyńskie otwarta! Spełnijmy poselstwo Wojciecha Smarzowskiego!

Partenon z książek instalacja 2

Co ciekawe – to nie pierwszy książkowy Partenon Minujin. Artystka wybudowała taki sam w 1983 roku w Buenos Aires. Dodatkowo lista 70 tys. zakazanych książek także została udostępniona publicznie – tutaj.

Źródło: documenta14, Miasto 2077; ilustracja wprowadzenia: document 14

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?