Powstała Biblioteka Końca Świata! Magazynuje książki na wypadek armageddonu

Na mroźnej wyspie Svalbard, należącej do Norwegii, od lat funkcjonuje Globalny Bank Nasion, magazynujący nasiona wszystkich roślin uprawnych i jadalnych na wypadek kryzysów. Teraz w jego pobliżu powstała Biblioteka Końca Świata (Doomsday Library), magazynującą kulturowy dorobek ludzkości na wypadek globalnej zagłady. 

Oficjalna nazwą tego obiektu jest Światowe Archiwum ArktyczneWorld Arctic Archive. Tworcy opracowali nowe, wyjątkowo trwałe metody przechowywania danych. Samo Archiwum to specjalny magazyn ukryty w opuszczonej kopalni, w której temperatura nie wzrasta powyżej -5 stopni Celsjusza i nie spada poniżej -10 stopni, a ziemia skuta jest wieczną zmarzliną.

Wbrew temu, co pdopowiadają nam wizje dawnych skarbców czy sejfów z filmów przygodowych, w Bibliotece Końca Świata nie znajdziemy książek – jedynie ich zapisy cyfrowe. Nowa metoda, opracowana do tego właśnie zadania, wymaga najpierw zapisu danych na specjalnej taśmie filmowej (która jest znacznie bardziej stabilna niż dyski twarde lub podobne nośniki pamięci). Twórcy zapowiadają, że dane mogą tu przetrwać na pewno przynajmniej 500 lat – a przewidują, że da się je odczytać nawet po milenium! 

Supertrwały dysk Piql z taśmą - takie znajdą się w Bibliotece Końca Świata

Zobacz również: Świat Ulissesa stanie otworem dzięki wirtualnej rzeczywistości!

Co ciekawe, w Bibliotece będą przechowywane nie tylko wymagające ochrony przed ewentualną zagładą dobra kultury. Mają się tam znaleźć też archiwa narodowe państw, które chcą zachować ich kopię zapasową na wypadek katastrof i klęsk żywiołowych czy wywołanych przez człowieka. 

Na razie w Archiwum znajdują się archiwa literackie i narodowe Norwegii, Brazylii i Meksyku. Władze Norwegii zapraszają jednak do skorzystania wszystkie państwa świata.

Źródło: Gizmodo.com; ilustracja wprowadzenia: wejscie do Globalnego Banku Nasion, domena publicza

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?