W stanie Virginia w USA sędzia skazał pięciu młodocianych wandali na nietypową karę: muszą czytać książki.
Ale lektury nie są dowolne. Grupa nastolatków zniszczyła ściany historycznej, jednoklasowej Szkoły dla Kolorowych Ashburn – założonej w 1892 roku, przez lata symbolu walki z segregacją rasową. Chłopcy pokryli odnawiany właśnie budynek swastykami, wulgarnymi rysunkami, napisami White Power [biała siła – hasło kojarzone z białymi rasistami] ale i… Brown Power [brązowa siła – hasło łączone zazwyczaj z ruchami latynoskimi, często walczącymi z dyskryminacją ze strony białych] oraz dinozaurami! Pojawiły się też napisy w tylu I’m with stupid [Jestem z głupkiem] czy Life sucks [Życie ssie/jest do bani].
W związku z aktem wandalizmu lokalna prokurator Alex Rueda wystąpiła do sądu o nietypową karę, argumentując, że czynu dokonały głupie nastolatki, a żaden z nich nie ma historii karnej i nigdy nie wpadł w kłopoty z wymiarem sprawiedliwości. Wskazała także, że sam czyn był powtarzaniem znanych z graffitti motywów, a nie przestępstwem na tle rasowym. Chłopcy dodatkowo bronili się mówiąc, że myśleli, że historyczny, drewniany budynek jest… zwykłą szopą.
W związku z tym sąd skazał piątkę wandali na przeczytanie 35 książek i obejrzenie 14 filmów, zwiedzenie dwóch muzeów i napisanie prac mających ich skłonić do, jak napisano w uzasadnieniu, lepszego zrozumienia dla płci kulturowej [gender], rasy, religii oraz bigoterii [bigotry].
Zobacz również: Kaplica Książek – najdroższa biblioteka Rosji. Wstęp – 500 zł
Na liście książek znajdują się powieści dotykające problematyki rasizmu, równości, religii i wojny, często znajdujące się w kanonie literatury amerykańskiej; podobnie jest w przypadku filmów. Co miesiąc skazane nastolatki mają przygotować raport na temat przeczytanej ksążki lub trzech obejrzanych filmów. Dodatkowo odwiedzą muzeum historii USA oraz muzeum Holocaustu oraz napiszą pracę na temat przesłania, jakie niosą swastyka i symbole związane z ruchem White Power.
Lista książek, którą muszą przeczytać młodociani wandale:
1. Kolor purpury Alice Walker
2. Syn swego kraju Richard Wright
3. Exodus Leon Uris
4. Mitla 18 Leon Uris
5. Trinity Leon Uris
6. My Name Is Asher Lev Chaim Potok
7. The Chosen Chaim Potok
8. Słońce też wschodzi Ernest Hemingway
9. Noc Elie Wiesel
10. Czarownice z Salem Arthur Miller
11. Chłopiec z latawcem Khaled Hosseini
12. Tysiąc wspaniałych słońc Khaled Hosseini
13. Wszystko się rozpada Chinua Achebe
14. Opowieść podręcznej Margaret Atwood
15. Zabić drozda Harper Lee
16. I Know Why the Caged Bird Sings Maya Angelou
17. The Immortal Life of Henrietta Lacks Rebecca Skloot
18. Caleb’s Crossing Geraldine Brooks
19. Tortilla Curtain TC Boyle
20. The Bluest Eye Toni Morrison
21. A Hope in the Unseen Ron Suskind
22. Down These Mean Streets Piri Thomas
23. Black Boy Richard Wright
24. The Beautiful Struggle Ta-Nehisi Coates
25. Eichmann w Jerozolimie Hannah Arendt
26. The Underground Railroad Colson Whitehead
27. Reading Lolita in Tehran Azar Nafisi
28. The Rape of Nanking Iris Chang
29. Infidel Ayaan Hirsi Ali
30. The Orphan Master’s Son Adam Johnson
31. Służące Kathryn Stockett
32. Płacz, ukochany kraju Alan Paton
33. Za późno, ptaszku Alan Paton
34. Sucha biała pora Andre Brink
35. Ghost Soldiers Hampton Sides
W Polsce też mamy podobny przypadek. Jesienią 2013 roku warszawski sąd skazał 17 kiboli za wykrzykiwanie w czasie meczu Legii haseł rasistowskich i antysemickich, m.in. Hamas, Hamas – Juden auf den Gas, na dziewięciomiesięczne prace społeczne, wpłatę darowizn na rzecz Związku Gmin Żydowskich oraz… obejrzenie dramatu Cud purymowy z 2000 roku, opowiadającego historię robotnika, ktory po stracie pracy oskarża o swoje nieszczęście kapitalistów i Żydów, zachęcając też syna, kibica i antysemitę, do podobnych zachowań. Skutkiem zbiegu okoliczności dowiaduje się, że ma żydowskie korzenie, podobnie jak jego żona. Jeśli wraz z rodziną przejdzie na judaizm, odziedziczy spory spadek w USA.
Źródło: The Guardian; ilustracja wprowadzenia: Pexels Stock