Mija 100 lat odkąd James Joyce wydał swoją powieść zatytułowaną Portret artysty w wieku młodzieńczym. Z tej okazji powstała mapa miejsc w Dublinie które występowały w książce. W powieści towarzyszymy Stephanowi Dedalusowi na jego artystycznej drodze. Od czasów dzieciństwa, przez spotkania z radykalnym katolicyzmem, słynnym w tamtych czasach nacjonalizmem i wieloma innymi problemami ówczesneo okresu aż do wyprowadzki w wieku 22 lat. Łatwo zauważyć, że powieść zawiera wiele autobiograficznych wątków, a sam Stephan jest swego rodzaju alter ego autora.
Zobacz również: Biblioteczki w samochodach? Dla BMW nie ma w tym nic dziwnego!
Portret artysty początkowo pojawiał się w odcinkach w latach 1914-1915. Dopiero w 1918 wszystko zostało wydane jako jedna powieść. Dokładnie 100 lat po tym wydarzeniu grupa pasjonatów pisarza wraz z wydawnictwem BW Huebsch rozpoczęła projekt którego wynikiem był m.in. stworzenie mapy z lokalizacjami ważnych miejsc kojarzonych z Dedalusem.
Dla Gerardine Meaney, profesor teorii kultury z University College w Dublinie, praca nad mapą była swego rodzaju zabawą w detektywa, co sprawiło jej dużo frajdy i przyjemności.
Na mapie interaktywnej bardzo łatwo zauważyć, że Dublin Stephena niewiele różni się od Dublinu Jamesa. To była walka o odnalezienie starych śladów Dedalusa. Największym odkryciem było odnalezienie lokalizacji domów w pobliżu rzeki Tolka, o których mowa w powieści, a które teraz są już pod wodą.
Całą mapę możecie zobaczyć tutaj. Umieszczono na niej wiele lokacji do których dołączono dodatkowo cytaty z powieści lub zdjęcia. Oznaczone miejsca dzielą się na zielone, czyli te z życia Dealusa i czerwone oznaczające miejsca Joyle’a, a dokładniej domy w których mieszkał.
Co więcej z okazji stulecia wydania Portretu w wersji książkowej powstał także audiobook do którego powstania zaangażował się Barry McGovern (Braveheart, Gra o tron) wraz ze swoim synem. Aktor przeczytał Portret artysty w wieku młodzieńczym jeszcze jak był dzieckiem, ale nie ukrywa, że James Joyle został jedym z jego ulubionych pisarzy aż do dzisiaj. Audiobook znajduje się do pobrania za darmo na stronie Joyceportrait100.com
Źródło: booklips.pl / ilustracja wprowadzenia: flickr.com