Francja legła w gruzach, a pozostali przy życiu mieszkańcy dowiadują się skądinąd, że niszczycielski żywioł dotknął też innych krajów. Maria wraz z dwoma synami i jeszcze jednym chłopcem i jego psem podróżuje przez zrujnowany kraj, chociaż celu podróży nie widać. Chłopcy tęsknią za ojcem, który prawdopodobnie przeżył katastrofę, ale dla naszej bohaterki nie ma już nadziei. Jej małżeństwo rozpadło się jeszcze przed apokalipsą, kiedy to życiowy partner zostawił ją dla dwudziestoletniej kochanki.
W trakcie podróży nasi bohaterowie odwiedzą wiele miejsc. Chociaż starają się trzymać na uboczu, poza zasięgiem łakomego wzroku zdegenerowanych niedobitków, to panoramiczne widokówki, jakie serwuje nam Chauzy, nie pozostawiają złudzeń. Zerwane mosty i zapadnięte ulice, czy robiące gigantyczne wrażenie cmentarzysko statków to krajobrazy tak dobitne, że byłem przeszczęśliwy iż mogłem podziwiać (nie oglądać – właśnie podziwiać!) je w powiększonym formacie (322×242 mm).
Otoczenie w Reszta świata tom 2 – Świat nazajutrz obrazuje wprawdzie rozmiar tragedii, jaka dotknęła mieszkańców regionu, ale dopiero styczność z innymi żywymi istotami dobitnie pokazuje zmianę, jaka zaszła w społeczeństwie. Tutaj mamy już postapokaliptyczny klasyk – ludzie, którzy do tej pory byli naszymi sąsiadami, zamieniają się w dzikie i bezwzględne bestie, których jedynym celem jest przetrwanie. Nie zawahają się nawet na moment, by pociągnąć za spust, rabować i gwałcić. Podobnie jest ze zwierzętami. Nawet najlepszy, udomowiony przyjaciel człowieka może zamienić się w śmiertelnego wroga, kiedy głód zajrzy mu do… sami wiecie gdzie.
Reszta świata tom 2 – Świat nazajutrz to przełomowy moment dla Marii i jej synów. Chociaż dzielna bohaterka nauczyła się coraz lepiej radzić sobie w nieprzyjaznym świecie i potrafi zadbać o siebie i swoich najbliższych, to nawet ona będzie bezsilna przy przewadze liczebnej wroga. A o błąd nie jest trudno, kiedy zmęczenie, głód i chłód biorą górę. Czy naszym bohaterom uda się przeżyć kolejny dzień?
Jean-Christophe Chauzy tworzy w gruncie rzeczy prostą opowieść drogi, która ma jednak ogromną siłę oddziaływania. Za pomocą rysunków, często nawet nieokraszonych dialogami, autor jest w stanie wciągnąć czytelnika w fabułę i sprawić, by ten przejmować się przedstawionymi tu postaciami. Dymków jest niewiele, bo i o czym rozmawiać w obliczu tak niepojętego kataklizmu na ogromną skalę?
Reszta świata tom 2 – Świat nazajutrz to perełka w ofercie Non Stop Comics i mam nadzieję, że nie pozostanie niezauważona. Rysunki są po prostu rewelacyjne, a historia, chociaż nieskomplikowana i póki co mało zaskakująca, potrafi wciągnąć. Przy recenzji pierwszego tomu pisałem, że w opowieści nie ma póki co nutki nadziei. W drugim tomie majaczy już drobne światełko, kiedy Maria stara się zachować resztki człowieczeństwa i normalności dla siebie i swoich dzieci. To jednak znika równie szybko, jak się pojawiło, zaostrzając jednocześnie apetyt na trzeci tom.
Tytuł oryginalny: Le Reste du Monde vol. 2 – Le monde d’après
Scenariusz: Jean-Christophe Chauzy
Rysunki: Jean-Christophe Chauzy
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Non Stop Comics 2019
Liczba stron: 110
Ocena: 85/100