Coś, co miało być jednorazową inicjatywą, przerodziło się w duży i ambitny projekt, dzięki czemu trzymamy w rękach antologię Relax – antologia opowieści rysunkowych tom 3 – dodam że świetnie wydany i niezwykle przyjemny w dotyku. Równie przyjemna okazuje się lektura, chociaż jak to w antologiach bywa, nie wszystkie zawarte tu dzieła trzymają równy poziom. Zaznaczam również, że to co dla jednych będzie niezwykle sentymentalną podróżą w przeszłość, do czasów swojej młodości, dla innych może okazać się wyzwaniem, które jednak warto podjąć.
Trzeci tom to ponad 20 różnych dzieł autorstwa takich tuzów komiksu (i nie tylko) jak Jerzy Wróblewski, Witold Parzydło, Marek Szyszko, Grzegorz Rosiński, Janusz Christa, Leszek Moczulski czy Szymon Kobyliński. Jeśli chociaż trochę interesujecie się rodzimym lub szerzej – europejskim rynkiem komiksowym, to już wiecie, że warto sięgnąć po Relax tom 3.
Po krótkim wstępie, którego autorem jest Adam Radoń (dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier), Jerzy Wróblewski rozrysowuje nam historię Wywiadowcy XX Wieku do scenariusza Barbary Sokalówny. Niestety nie jest to najlepszy komiks – na zaledwie 30 stronach twórcy przedstawili szpiegowską opowieść o Ryszardzie Sorge rozpisaną na lata 1914-1944, a przeskoki czasowe dosłownie co kilka kadrów wprowadzają do lektury sporą dawkę chaosu. Mimo wszystko rysunki Wróblewskiego to klasa sama w sobie – a na szczęście dla nas możemy z nimi obcować w tym albumie jeszcze kilkukrotnie.
W Relax – antologia opowieści rysunkowych tom 3 Wróblewski rysuje jeszcze zrujnowaną wojną Warszawę, katastrofę górniczą w kopalni Rokitnica, polską wyprawę na Biegun Południowy, dramatyczną morską przygodę na Wyspach Kurylskich, lot w kosmos Mirosława Hermaszewskiego czy gorącą, piaszczystą walkę o przetrwanie w piaskach Synaju. Wszystkie te opowieści, mniej lub bardziej oparte na faktach, to doskonała okazja by w przystępnej formie liznąć trochę znamiennej historii naszego kraju i naszych bohaterów.
Witold Parzydło z kolei przedstawia nam humorystyczną, ale boleśnie prawdziwą, dwustronicową historyjkę Ja mam czas, silnie nacechowaną historycznie przygodę Srebrny medalion, przenoszącą czytelnika do Gdańska w roku 1627, a także uroczą opowieść o tym, jak do Polski w XVII wieku trafiły…ziemniaki. Miło widzieć taką różnorodność fabularną u artysty, który zazwyczaj sam odpowiada zarówno za scenariusz, jak i za warstwę graficzną.
Sporo też w Relax – antologia opowieści rysunkowych tom 3 opowieści o pradawnej Polsce. Zarówno Na surowym korzeniu Marka Szyszko, jak i historie Poselstwo do Gniezna oraz Do grodu Kraka (obie z rysunkami Szymona Kobylińskiego do scenariusza Leszka Moczulskiego) sprawnie ukazują piastowską Polskę za czasów Siemowita czy Leszka (przełom VIII i IX wieku). Po raz kolejny przypomniałem sobie, jakim wehikułem czasu dla młodego człowieka były te historie wtedy, kiedy Relax regularnie ukazywał się jako magazyn.
Historie science-fiction, takie jak Bionik Jaga czy Przybysze nie robią już tak wielkiego wrażenia jak kiedyś, ale za to nic ze swojego uroku nie straciły opowieści o charakterze humorystycznym. Janusz Christa, w moim ukochanym cyklu Bajki dla dorosłych znów serwuje kilka dowcipów z podtekstem, a czarno-białe kadry wyglądają pięknie i przywodzą na myśl dawne wspomnienia. Dodam, że kiedy trzeba, Christa potrafi uderzyć w poważniejsze tony, serwując równie tajemniczą co wzruszającą opowieść Łabędź.
To oczywiście nie wszystkie smaczki, jakie znajdziemy sięgając po Relax – antologia opowieści rysunkowych tom 3. Mamy tu jeszcze zabawną i szaloną historię Niezwykłe wakacje z rysunkami Zbigniewa Wójcickiego, który współtworzył również jej scenariusz z Andrzejem Sawickim. Mamy pełną napięcia opowieść Lew z brązu do scenariusza Marii Olszewskiej, a także zabawy Szymona Kobylińskiego z historią w postaci kilku miniaturek. Tom wieńczy zaś bardzo przydatna bibliografia magazynu Relax autorstwa Renaty Wójcik.
Relax – antologia opowieści rysunkowych tom 3, podobnie jak dwa poprzednie albumy, prezentuje szeroki wachlarz tematów i warsztatów artystów z całej Polski. Wydawnictwo Egmont zadbało, by materiały w odpowiedni sposób odrestaurować, bez odbierania im uroku, które miały, kiedy widzieliśmy je po raz pierwszy i wertowaliśmy magazyn Relax, dopóki kartki się nie pogięły i nie powypadały. Dziś możemy znów cieszyć się na nowo początkami komiksowego szaleństwa w kraju nad Wisłą. Mamy też wgląd w to, jak komiks pełnił po wojnie funkcję komunikacyjną ze społeczeństwem, która nieraz zahaczała wręcz o propagandę. Jeśli spojrzeć na album z tej strony, jego wartość staje się dziś jeszcze większa.
Tytuł: Relax – antologia opowieści rysunkowych tom 3
Scenariusz: Witold Parzydło, Janusz Christa, Leszek Moczulski, Szymon Kobyliński i inni
Rysunki: Grzegorz Rosiński, Jerzy Wróblewski, Marek Szyszko i inni
Wydawca: Egmont 2019
Liczba stron: 160
Ocena: 75/100