Premiera ekskluzywnych wydań „Batman: Black & White”

Postać Batmana dawno już osiągnęła poziom niedostępny dla innych ludzi w pelerynach. Stał się postacią literacką, równą bohaterom klasycznej prozy. Głównym nośnikiem jego historii nadal pozostają komiksy, często niezwykłe w swej formie. Jednym z najciekawszych projektów ze świata Mrocznego Rycerza jest seria Batman: Black & White. Antologia ta zbiera prace wielu artystów prezentujących autorskie podejście do Batmana. Mające swą premierę 23 września polskie wydanie tego tytułu w ramach cyklu Batman Noir wydawnictwa Egmont w dwóch tomach przedstawia wszystkie historie Batman: Black & White.

Batman: Black & White- Nigdy po trupie i Batman: Black & White: Wieczna żałoba

Pomysł na antologię narodził się w głowie Marka Chiarello, artysty i redaktora związanego z komiksem od lat 80. Inspiracją była rozmowa w gronie współpracowników, w trakcie której Chiarello zapytał ich o to, jaki komiks zabraliby na bezludną wyspę. Wszyscy zgodnie wymienili antologie w ramach Warren Publishing- Eerie czy Creepie. Zbiory mrocznych historii grozy, których cechą charakterystyczną była duża swoboda artystyczna. Gdy Chiarello rozpoczął prace w DC Comics, zaproponował swych mocodawcom rozpoczęcie serii z Batmanem w roli głównej skąpanej jedynie w czerni i bieli. Wydawca nie był na początku przekonany do tej inicjatywy z powodu słabej sprzedaży innego tytuły w takiej formie. Upór Chiarella, uciekającego się nawet do obietnicy mycia samochodu redaktora naczelnego Paula Levitza przez okrągły rok, przekonał jego zwierzchników.

Strona komiksu Batman: Black & White- Wieczna żałoba

Idea Marka Chiarello i wielu współpracowników przerodził się w różnorodną serię Batman: Black & White. Opowieści w niej się znajdujące poruszają różne aspekty legendy Mrocznego Rycerza, poruszając się w różnych konwencjach gatunkowych. Zawarte w krótkich formach opowieści zabierają czytelnika w zakamarki Gotham, których dotąd niedane mu było oglądać. Wśród całej plejady artystów tworzących Batman: Black & White znaleźli się zarówno twórcy związani z Batmanem, jak Brian Bolland czy Bruce Timm, ale również tacy, którzy pierwszy raz zetknęli się z tym legendarnym herosem, jak wieloletni twórca historii ze świata X-Men Chris Claremont czy twórca Akiry – Katsuhiro Otomo. Myśl przewodnia o różnorodności twórczej została więc zachowana, co zaprocentowało w niedalekiej przyszłości.

Strona komiksu Batman: Black & White- Nigdy po trupie

Pierwsze kontynuacje pojawiły się na łamach Batman: Gotham Knights na przełomie lat 2000- 2004, w formie dodatków. Opowieści z numerów #1-16 zostały później wydane jako druga część antologii wraz z nowym materiałem. Pozostałe części od numeru 17 do 49 ukazały się z kolei jako część trzecia. Batman: Black & White stał się też podstawą serialu animowanego w formie motion comics. Stworzono też serię statuetek na podstawie tego cyklu. Duch antologii inspiruje też twórców do tworzenia w podobnej stylistyce z innymi bohaterami. Harley Quinn: Black & White + Red to najświeższy tego przykład.

Dziennikarz, felietonista. Miłośnik klasyki SF, komiksów i muzyki minionych bezpowrotnie dekad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?