Patria – recenzja komiksu

Wydawnictwo Non Stop Comics wybrało idealny moment na publikację komiksu Patria, bazującego na powieści pisarza Fernando Aramburu z 2016 roku, uważanej za jedną z najważniejszych hiszpańskich książek ostatnich lat. Całkiem niedawno, bo zaledwie kilka tygodni temu, HBO przeniosło ją na szklany ekran, tworząc ośmioodcinkowy miniserial o tym samym tytule – przyjęty zresztą bardzo ciepło. Teraz w nasze ręce trafia komiksowa adaptacja z rysunkami serbskiego artysty jugosłowiańskiego pochodzenia – Toniego Fejzuli.

Dla kogoś niespecjalnie interesującego się historią innych krajów europejskich, szczególnie tą bardziej współczesną, konflikt pomiędzy Baskami a reżimem generała Franco może jawić się jako niespecjalnie czytelny. Warto jednak wiedzieć, że Hiszpania przeszła bardzo długą i burzliwą drogę do demokracji. W walce o niepodległość i autonomię Baskowie uciekali się do najróżniejszych metod, również tych brutalnych. Tak działała ETA – separatystyczna organizacja terrorystyczna, która ma początku lat 80-tych cieszyła się blisko 10% poparciem społeczeństwa, pomimo wielokrotnie przeprowadzanych zamachów. Szacuje się, że do 2003 roku w wyniku ich działań zginęło ponad 800 osób, w tym grubo ponad 300 cywili.

Patria po hiszpańsku znaczy „ojczyzna”. W komiksie śledzimy historię dwóch skonfliktowanych rodzin, ciągnącą się przez nie przymierzając jakieś trzy dekady. Tak długi czas pozwala – czy to w książce, serialu czy komiksie – ukazać nie tylko osobisty dramat obywateli znajdujących się pod lupą autorów, ale i przemiany społeczne, ekonomiczne i polityczne, jakie miały miejsce na półwyspie Iberyjskim. Jednak w samym sercu konfliktu leży osobisty dramat i morderstwo, a Bittori, nosząca w sercu żal wdowa po zamordowanym przez terrorystów mężu, jest tu jednym z centralnych punktów. Jeszcze za życia ona i jej rodzina byli nękani i zastraszani, teraz jednak kobieta postanawia wrócić do ich dawnego domu i skonfrontować się z koszmarną przeszłością.

Druga ważna bohaterka to Miren, dawna sąsiadka i przyjaciółka Bittori, a przy okazji matka Joxe Mariego, terrorysty osadzonego w zakładzie karnym. Czy to możliwe, że syn najlepszych przyjaciół zamordował z zimną krwią męża Bittori? Czy kobieta odnajdzie w sercu siłę przebaczenia? I jak to wszystko wspominają dorosłe już dzieci bohaterek? Patria to gorzki dramat obyczajowy, pokazujący, jak wiele zła i nienawiści może wydarzyć się w podzielonym kraju. Brzmi niepokojąco znajomo, prawda?

Ze względu na mnogość bohaterów i monologów wewnętrznych służących za narrację, a także kilka płaszczyzn czasowych, komiksowa adaptacja Toniego Fejzuli jest dość trudna w odbiorze. Rysownik robi co może, żeby zachować czytelność – stosuje na przykład różnokolorowe dymki, a czytelnik dostaje ściągawkę kto jest kim, ale przy dziewięciu narratorach i nie ułatwiającym interpretacji malarskim stylu rysowania bywają momenty, że można się pogubić, szczególnie jeśli nie zna się materiału źródłowego. Można jednak przymknąć oko na ten mankament, bo Patria to wstrząsająca opowieść obyczajowa o dużej sile rażenia.

Patria to opowieść trudna, złożona, może się wydawać nieprzystępna, ale warto ją rozgryźć strona po stronie, warstwa po warstwie, a jeśli zaczęliście od komiksu, przegryźcie go książką Aramburu albo serialem HBO. Chociaż współczesna książka opowiada o czasach niedawno minionych, w wielu miejscu wciąż jest aktualna, a scenariusz tej opowieści mógłby wydarzyć się nawet dziś, nawet tutaj – w Polsce. Mam nadzieję, że wyraźna, chociaż nie nachalna krytyka nacjonalizmu, fanatyzmu i wreszcie terroryzmu trafi do szerokiego grona odbiorców, a opowieść o zwykłych ludziach, których konflikt polityczny podzielił do granic, otworzy oczy co poniektórym.


https://assets.gildia.pl/system/thumbs/000/448/600/448600/1604332158/800.jpg

Tytuł oryginalny: Patria
Scenariusz: Fernando Aramburu, Toni Fejzula
Rysunki: Toni Fejzula
Tłumaczenie: Karolina Jaszecka
Wydawca: Non Stop Comics 2020
Liczba stron: 304
Ocena: 70/100

Zastępca redaktora naczelnego

PR-owiec, recenzent, geek. Kocha kino, seriale, książki, komiksy i gry. Kumpel Grahama Mastertona. W MR odpowiedzialny za dział komiksów, książek i gier planszowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?