Kultura Gniewu – 5 premier w tym tygodniu!

W czerwcu wszystkie premiery Kultury Gniewu mają miejsce jednego dnia – 22.06. Będzie ich aż 5! Są to tytuły dla dorosłych i dla dzieci, także – uwaga – powieści graficzne.

Słynne wydawnictwo komiksowe zapowiedziało następujące albumy.

Piękna ciemność

  • scen. Fabien Vehlmann, rys. Kerascoët
  • oprawa: twarda
  • stron: 96

Nagradzany na świecie komiks Piękna ciemność to niepokojąca i olśniewająca niebajka o tym, że zło potrafi przyjmować najbardziej niepozorne formy. Świat i bohaterowie tej opowieści – mogący kojarzyć się z Alicją w krainie czarów lub Pożyczalskimi – tylko na pierwszy rzut oka wydają się mili, przyjaźni i ładni. Łatwo dać im się zwieść. Słodziutkie twarzyczki malutkich istot zaludniających las są jednak tylko maskami, pod którymi kryje się małostkowość, chciwość i zawiść. Piękna ciemność to wstrząsające spojrzenie na to, co czai się za rutynową i nic nieznaczącą uprzejmością cywilizowanych społeczeństw.

Jane, lis i ja

  • scen. Fanny Brit, rys. Isabelle Arsenault
  • oprawa: twarda
  • stron: 100

Przepięknie narysowana powieść graficzna o Helenie, zwyczajnej jedenastolatce, której wciąż dokuczają rówieśniczki ze szkoły. Ucieczką od nieprzyjemnej codzienności jest dla Heleny świat powieści „Jane Eyre” Charlotte Brontë. Jej bohaterka jest dla dziewczyny zarówno pokrewną duszą, jak i wzorem. To postać jednocześnie delikatna i pełna siły. Jej cech charakteru potrzebuje Helena, by przetrwać szkolne upokorzenia, dać sobie radę z dojrzewającym i nabierającym kobiecych kształtów ciałem, a w końcu z przytłaczającym poczuciem samotności i niezaspokojoną potrzebą akceptacji.

Scenarzystka Fanny Britt i rysowniczka Isabelle Arsenault w niebanalny sposób opowiadają o powszechnym problemie. Ich historia jest emocjonalnie wiarygodna, psychologicznie skomplikowana, a także olśniewająca graficznie. Niezwykle ważny temat, jak i mistrzowskie wykonanie sprawiły, że „Jane, lis i ja” była wielokrotnie nagradzana, trafiła też na listy rekomendowanych książek dla młodzieży w wielu amerykańskich bibliotekach.

Cykada

  • scen. i rys. Shaun Taun
  • oprawa: twarda
  • stron: 36

Najnowsza książka Shauna Tana to historia cykady, pracownika biurowego, którego nikt nie ceni. Cykada pracuje w biurowcu, dzień w dzień sumiennie wykonując nudne i powtarzalne czynności.

Cykada pracuje w wysoki budynek.
Wprowadza dane. 
Siedemnaście roków. 
Bez chorobowe. 
Bez pomyłka. Tok, tok, tok!

Nie ma jednak co liczyć na wdzięczność szefostwa, a współpracownicy go prześladują. Aż pewnego dnia cykada udaje się na dach wysokiego budynku, gdzie wydarzy się coś niezwykłego…

kultura gniewu

Pszczółka

  • scen. Kirsten Hall, rys. Isabelle Arsenault
  • oprawa: twarda
  • stron: 40

Bzzzz…

Słyszysz to?
Blisko, co?

Coraz bliżej…
Podlatuje,
pomrukuje,
pobzykuje…

To pszczółka!

Tak rozpoczyna się niezwykła, mądra i przepięknie zilustrowana opowieść o życiu pszczół, zdaniem Kristen Hall, autorki tekstu książeczki, „jednych z najcudowniejszych istot na świecie”. Autorką rysunków jest z kolei Isabelle Arsenault, nagradzana i publikowana na całym świecie rysowniczka, znana choćby z Jane, lis i ja.

Według autorek pszczołom grozi dziś wielkie niebezpieczeństwo, a stworzona przez nie książka ma pomóc młodym czytelnikom docenić je i sprawić, że wspólnie zadbamy o ich przyszłość.

kultura gniewu

Spodouści

  • scen. Igor Jarek, rys. Judyta Sosna
  • oprawa: miękka
  • stron: 152

„Spodouści” to komiks o najsłynniejszych polskich gangsterach, którzy po śmierci zbierają się w starej knajpie, by jeszcze raz opowiedzieć o swoim życiu. To oni rządzili kiedyś polskimi miastami, ale teraz, po śmierci, gdy nie muszą już obawiać się konsekwencji swoich słów, w końcu pozwalają sobie na szczerość. Poznajemy więc ich marzenia, niezrealizowane plany, słuchamy opowieści o często zmarnowanym życiu. A wszystko to w żarówiastych kolorach z lat 90.
Cały komiks, utrzymany w stylu dramatycznych monologów, nawiązuje do jednej z najważniejszych książek literatury amerykańskiej XX wieku – „Umarłych ze Spoon River” Edgara Lee Mastersa.

kultura gniewu

Źródło: Kultura Gniewu

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?