Początek 16 tomu nie zapowiadał takiego obrotu spraw. Souma, jak to Souma, ponownie musiał wykaraskać się z tarapatów, jakie sam sobie zgotował. Rzucenie wyzwania ósmemu krzesłu podczas festiwalu Tootsuki nie było dobrym pomysłem. Po dwóch pierwszych dniach stoisko Soumy i Megumi przynosiło straty, a za to groziło wydalenia, jeśli wstecznie nie wyjdą na plus. Kuga skutecznie odbierał klientów swoją piekielnie pikantną kuchnią syczuańską. Souma jednak ciągle eksperymentował i dodawał nowe dania do menu, co ostatecznie przyniosło efekt. Przy pomocy swoich przyjaciół zdoła nawet skutecznie utrzeć nosa Kudze.
Festiwal Księżycowy nie mógł się jednak dobrze skończyć, gdyż tuż przed zamknięciem imprezy do restauracji Eriny wparował jej ojciec, Azami Nakiri. Lata temu został on wygnany z Tootsuki, za to jak traktował swoją córkę oraz za swoje niemoralne zapędy. Teraz jednak powrócił z zamiarem przewrotu. Za poparciem większości członków Elitarnej Dziesiątki zostaje nowym dyrektorem Akademii. Nie trzeba długo czekać, na pierwsze ruchu ku reformie szkoły według jego pomysłu. Celem Azamiego jest wyeliminowanie kreatywności wśród uczniów, którzy od teraz mają jedynie naśladować perfekcyjne dania Dziesiątki. Oczywiście wielu uczniom nie podoba się ten pomysł – na czele z Yukihirą.
Azami postanawia całkowicie zlikwidować wszelkie grupy kulinarno-badawcze. Członkowie tych grup mogą jednak walczyć w kulinarnych pojedynkach, które leżą u podstaw działania Akademii. Szybko okazuje się niestety, że te są ustawione i nikt tak naprawdę nie ma szans na wygraną. Souma decyduje się jednak na swój pojedynek, aby przeciwstawić się decyzji zamknięcia Gwiazdy Polarnej. Precedens, jaki stworzył Yukihira, daje nadzieję na uratowanie także grup kulinarnych. Jednak okazuje się to niełatwe, bo do pojedynków zostają wystawieni członkowie Dziesiątki. Podczas omawianych tomów najbardziej wyróżniły się pojedynki Soumy z Eizanem (dziewiąte krzesło) oraz Soumy z Tsukasą (pierwsze krzesło). No i na koniec 20 tomu dostaliśmy zapowiedź ciekawie zapowiadających się egzaminów końcowych, które mają być miejscem manifestu przeciw rządom Azamiego, a także obrony przed nieuchronnym wydaleniem dla przeciwników nowej strategii szkoły.
Podoba mi się ten nieoczekiwany zwrot w mandze w bardziej poważne tony. Tym razem starcia oraz poczynania uczniów mają większą wagę, a dalszy rozwój wydarzeń nie jest tak oczywisty. Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy.
Tytuł oryginalny: Shokugeki no Soma
Scenariusz: Yuto Tsukuda
Rysunki: Shun Saeki
Tłumaczenie: Beata Trojnar
Wydawca: Waneko
Ocena: 80/100