Hellboy tom 3: Zdobywca Czerw, Dziwne miejsca – recenzja komiksu

Hellboy jest serią, której każdy kolejny tom jest przeze mnie wyczekiwany i to nie bez powodu. Mike Mignola już po raz trzeci pokazuje, iż plasuje się w czołówce najlepszych autorów komiksowych.

Tym razem otrzymujemy dwie spójne historie, które mocno namieszają w życiu protagonisty. Pierwsza z nich powraca do tematu okultyzmu i nazistów, będąc pozornie standardową akcją, w jakich Hellboy brał udział wiele razy. W drugiej autor serwuje sporą garść informacji na temat pochodzenia i dziedzictwa Anung Un Ramy i wszystkiego, co z nim związane.

Strona komiksu Hellboy tom 3: Zdobywca Czerw, Dziwne miejsca

Zdobywca Czerw jest przez wielu uznawany za najlepsze opowiadanie z udziałem Czerwonego i wcale mnie to nie dziwi. Mignola powraca do nazistów i Lovecrafta, a rolę naczelnego złego odgrywa tu groteskowy Herman von Klempt. Nazistowski naukowiec dąży do zakończenia pewnego mogącego realnie zagrozić światu eksperymentu, który skalą wykracza poza granicę Ziemi i ma związek z nieodgadnionymi i przede wszystkim niebezpiecznymi kosmicznymi istotami. Zanim jednak ktoś pomyśli o zielonych ludzikach, przypominam, że Mike Mignola potrafi zaskoczyć, a jego fascynacja Samotnikiem z Providence jest naprawdę ogromna. Jakby tego było mało, powraca Rasputin, choć w nieco mniej korzystnych dla niego okolicznościach, niż ostatnio. Nie zabrakło też ludzkiej strony Piekielnego Chłopca i pokazu lojalności wobec towarzyszy, co jasno pokazuje, że ten konkretny diabeł nie jest taki straszny.

W Dziwnych miejscach akcja przenosi się na Czarny Ląd i w morskie głębiny. Na afrykańskiej sawannie Hellboy poznaje tajemniczego czarownika imieniem Mohlomi, który pomaga mu w odnalezieniu swej tożsamości i poznaniu dziedzictwa. Sawanna prędko jednak zmienia się na podmorskie głębiny, gdzie Hellboy spotyka kolejną w swej karierze osobę pragnącą jego śmierci, a raczej śmierci istoty mogącej stać się Anung Un Ramą. Jest nią podmorska czarownica Bog Roosha, niezwykle przebiegła, ale i potężna istota, której nie określiłbym jednak jako absolutnie złej.

Dane jest też mu poznać historię Ongru Jahada i własnego brzemienia, jakim jest Prawa Ręka Zniszczenia. Monumentalna opowieść przeplatana jest dość ciętymi uwagami Czerwonego, co doskonale oddaje styl narracji Hellboya. Tworzy to niepowtarzalny klimat, który obok pomysłowych postaci wyróżnia ten cykl i nadaje mu indywidualności. Bo w końcu czy mieszanina szalonych naukowców rodem z III Rzeszy, klasycznego folkloru z pełną akcji fabułą i przyprawiona mitologią Cthulhu nie jest fascynująca?

Strona komiksu Hellboy tom 3: Zdobywca Czerw, Dziwne miejsca

Ciężko jest kolejny raz pisać o tym samym artyście, zachowującym na dodatek ten sam styl. W przypadku Mignoli widok plansz nieróżniących się znacznie od poprzednich nie jest czymś nudnym. Autor ponownie przenosi nas w światy pełne mroku i pokazuje, że może on się kryć nawet na słonecznej sawannie. Na uwagę zasługuje tu jego autorski projekt wiedźmy Bog Rooshy, która swą fizjonomią nie przypomina bynajmniej kuszącej syreny. Znakomicie przedstawiona jest też geneza Ogdru Jahada. Pradawna bestia nadal pozostaje nieodgadniona, lecz teraz do jej wizerunku dochodzi pierwiastek dzikości sprawiającej, że nie do końca wiadomo, ile tkwi w niej pierwotnego instynktu, a ile ludzkiej inteligencji.

Homar Johnson. Postać, o której wspominałem przy okazji drugiego tomu B.B.P.O., gdzie odgrywał on rolę jedynie retrospektywną, pojawia się tutaj i to w znakomitym stylu w trakcie walki z von Klemptem. Zapewne, gdyby świat Mignoli był skonstruowany jak światy superbohaterskie, Homar powróciłby zza grobu i u boku Hellboy’a gromił piekielne siły ku uciesze fanów. Dla mnie jego wystąpienie jest jednak wystarczające i pozwala lepiej poczuć legendę tej postaci.

Strona komiksu Hellboy tom 3: Zdobywca Czerw, Dziwne miejsca

Hellboy znokautował mnie po raz kolejny, rzecz jasna w ten pozytywny sposób. Serię tę stawiam półkę wyżej, niż siostrzane B.B.P.O., które co prawda utrzymuje podobną stylistykę, lecz zdecydowanie bardziej stawia na sensacyjność, kosztem ogólnej atmosfery. Trzeci tom jest istotny ze względu na pewne wydarzenie w życiu głównego bohatera, otwierające przed nim nową drogę, którą ten zamierza poprowadzić inaczej, niż zgodnie z pisanym mu przeznaczeniem.


Okładka komiksu Hellboy tom 3: Zdobywca Czerw, Dziwne miejsca

Tytuł oryginalny: Hellboy Library Edition Vol. 3: Conqueror Worm and Strange Places

Scenariusz: Mike Mignola

Rysunki: Mike Mignola

Tłumaczenie: Miłosz Brzeziński, Maciej Drewnowski

Wydawca: Egmont 2018

Liczba stron: 382

Ocena: 95/100

Dziennikarz, felietonista. Miłośnik klasyki SF, komiksów i muzyki minionych bezpowrotnie dekad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?