Batman – Detective Comics tom 5 – Życie w samotności – recenzja komiksu

Piąty tom serii Batman: Detective Comics na kilku postaciach skupia się bardziej, niż na innych. W centrum uwagi wyraźnie znajduje się Tim Drake, przez resztę drużyny uważany za martwego. Ale przecież powroty zza grobu to nic nowego w świecie Batmana. Batman: Detective Comics tom 5 – Życie w samotności to także ważny rozdział w życiu Clayface’a oraz solidna podwalina pod wydarzenie o wiele mówiącej nazwie Upadek Batmanów, którego świadkiem będziemy już w sierpniowym tomie.

James Tynion IV przyzwyczaił nas już, że w jego serii Batman niekoniecznie gra pierwsze skrzypce, a strony musi dzielić z innymi członkami bat-drużyny. Jednak w Batman: Detective Comics tom 5 – Życie w samotności pojawia się aż dwóch Batmanów – jeden to oczywiście Bruce Wayne, a drugi to Batman z przyszłości. Pod maską kryje się doskonale nam znana postać, którą przeciwności losu zepchnęły na drogę, na której nie chciał się znaleźć.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/033_rebirthBatmanDetective5.jpg

Strona komiksu Batman – Detective Comics tom 5 – Życie w samotności

Powrót Tima Drake’a również ma swoje konsekwencje – Red Robin przetrzymywany był w niewoli przez tajemniczego osobnika, którego tożsamość poznali niedawno ci, którzy z komiksami o przygodach Supermana z Odrodzenia są na bieżąco. Będzie spoiler, ale zakładam, że do tej pory nie będzie żadną niespodzianką, że Pan Oz to tak naprawdę Jor-El, ojciec Człowieka ze Stali.

James Tynion IV konsekwentnie realizuje pewne pomysły – wraca do tematu Syndykatu Ofiar (skądinąd jest to świetny koncept), a także do przemiany Basila, czyli Clayface’a, z czarnego charakteru w członka superbohaterskiego teamu. Takie wolty fabularne zazwyczaj nie utrzymują się długo i nie inaczej jest w tym przypadku. Clayface to jednak bardzo dobrze prowadzona postać i wzbudza w czytelniku autentyczne współczucie.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/049_rebirthBatmanDetective5.jpg

Strona komiksu Batman – Detective Comics tom 5 – Życie w samotności

Inaczej jest natomiast z drugim bohaterem dwóch ostatnich zeszytów. Anarky – niegdysiejszy łotr, obecnie pozuje prawie że na zbawcę społeczności Gotham, a w zasadzie tzw. „Miasta potworów”. Jego model chaosu i anarchii balansuje na cienkiej granicy pomiędzy utopią a dystopią. I kiedy już Stephanie ma przejść na jego stronę (w czym nieco pomaga przyjemna dla oka aparycja Lonniego), na scenę wkracza Batman.

Batman: Detective Comics tom 5 – Życie w samotności oferuje więcej atrakcji – na chwilę pojawia się Doomsday, uaktywnia się Brat Oko, a Batman staje do walki z innym Batmanem, gdy stawką staje się życie Batwoman. To ona ma doprowadzić do tragicznych wydarzeń z kolejnego tomu, chyba że zdeterminowany przybysz z przyszłości wyeliminuje ją już teraz.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/092_rebirthBatmanDetective5.jpg

Strona komiksu Batman – Detective Comics tom 5 – Życie w samotności

Za warstwę graficzną Batman: Detective Comics tom 5 – Życie w samotności odpowiada stały zespół twórców. Eddy Barrows, bardzo lubiany przeze mnie Alvaro Martinez i Carmen Carnero na dokładkę robią naprawdę dobrą robotę – rysunki są czytelne, dynamiczne, nasycone kolorami, a jedno, do czego można byłoby się przyczepić, to nieco powtarzalny, a przez to męczący układ kadrów.

Muszę przyznać, że tę serię cały czas czyta się dobrze – zazwyczaj trzyma przyzwoity poziom, ale miewa również bardzo dobre momenty. I chociaż Tynion IV często korzysta z retrospekcji, a teraz na dokładkę sprowadza bohaterów z przyszłości, w czym widzę pewne zagrożenie, to jednak fabuła nadal trzyma się kupy i pozostaje czytelna dla osób śledzących serię. Batman: Detective Comics tom 5 – Życie w samotności nie zawodzi i z pewnością nie muszę Was bardzo zachęcać do sięgnięcia po kolejny tom.


https://assets.gildia.pl/system/thumbs/000/395/282/395282/1555074146/800.jpg

Okładka komiksu Batman – Detective Comics tom 5 – Życie w samotności

Tytuł oryginalny: Batman – Detective Comics Vol. 5: A lonely place of living
Scenariusz: James Tynion IV, Christopher Sebela
Rysunki: Eddy Barrows, Alvaro Martinez, Carmen Carnero
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Wydawca: Egmont 2019
Liczba stron: 132
Ocena: 75/100

Zastępca redaktora naczelnego

PR-owiec, recenzent, geek. Kocha kino, seriale, książki, komiksy i gry. Kumpel Grahama Mastertona. W MR odpowiedzialny za dział komiksów, książek i gier planszowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?