Superior Spider-Man: Ostatnie życzenie – Recenzja

We wrześniu ubiegłego roku Egmont, w ramach kolekcji Marvel Now, rozpoczął wydawanie w Polsce serii Superior Spider-Man. Oryginalnie tytuł ukazał się w USA w 2013 roku, więc polscy czytelnicy w końcu mogli poznać nowe przygody słynnego bohatera.

W ogólnym zarysie jest to bardzo pomysłowa i przewrotna seria, na co może wskazywać sam fakt, że Spider-Manem zostaje jego największy wróg – Doktor Octopus. W ostatnich chwilach swojego życia wnika on do umysłu Petera Parkera i przejmuje jego ciało. Poznając wszystkie wspomnienia i myśli Petera, finalnie postanawia sam zostać Spider-Manem, od teraz obdarzonym umysłem prawdziwego geniusza, co wpłynie na całego jego życie. Jako superbohater będzie on dysponował pomysłami, na które nie mógł pozwolić sobie Peter Parker.

Komiks ten jest dopiero wprowadzeniem do serii Superior. Zawiera on w sobie numery 698-700 z serii Amazing Spider-Man, dzięki czemu nawet osoby które nie czytały wcześniej komiksów ze Spider-Manem, bez większych problemów odnajdą się w całej sytuacji. Jest trochę odnośników do starszych przygód Petera Parkera, ale nie przeszkadza to w ogólnym zrozumieniu całej historii, a wręcz przeciwnie.

Obserwujemy więc ostatnie chwile życia Doktora Octopusa oraz dowiadujemy się, co jest przyczyną jego porażki. Możemy też dokładnie zobaczyć, jak wprowadza on w życie swój misterny plan i dokonuje podmiany swojego ciała z ciałem Spider-Mana. Peter Parker, uwięziony w zdeformowanym ciele swojego największego wroga, umiera. Po realizacji planu zamiany miejsc, możemy obserwować również moment samej przemiany, jaka zachodzi w osobowości Doktora Octopusa pod wpływem wspomnień Petera. Jest to istotna zmiana, która definiuje na nowo całą postać Spider-Mana, Petera Parkera oraz całą serię pod szyldem Superior.

Za rysunki odpowiada Humberto Ramos, którego polscy czytelnicy mogli poznać w serii Spectacular Spider-Man. W 2004 roku wydało ją w Polsce wydawnictwo Axel Springer, w czasopiśmie Dobry Komiks. Rysunki są dość ciekawe, dają poczucie świeżości i tego, że czytamy komiks z naszych czasów. Czasami jednak zdarzają się kadry mniej dokładne i czytelne, ale wraz z fabułą tworzą bardzo dobry w odbiorze, specyficzny i mroczny klimat tej historii. Scenariusz stworzył Dan Slott, którego komiks She-Hulk: Samotna Zielona Kobieta, ukazał się w 34 tomie Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela.

Nowy komiks ze Spider-Manem czyta się lekko, a jego pomysłowość i nowe podejście do postaci wzbudzają zaciekawienie. Wielu czytelnikom bardzo się spodobały zabiegi rodem z horroru. Warto dodać także, że w opisywanym tomie na końcu znajdziemy jeszcze dwie dodatkowe, kilkustronicowe historie. Jedna jest o młodym chłopaku i jego podstarzałym wujku, który opowiada, jakoby on za młodu był Spider-Manem. Druga historia w wielkim skrócie traktuje o Black Cat i jest przedstawiona za pomocą bardzo fantazyjnej kreski.

Całość wydana została w miękkiej oprawie ze skrzydełkami, na papierze kredowym, w kolorze i liczy 120 stron.  

 

Materiały Prasowe

Tytuł oryginalny: Superior Spider-Man: Dying Wish 

Scenariusz: Dan Slott

Rysunki: Humberto Ramos

Tłumaczenie: Piotr Cholewa

Wydawca: Egmont 2015

Liczba stron: 120

Ocena: 75/100

Ilustracja: www.komiks.gildia.pl

Stały współpracownik

Szef organizacji Post-Apokalipsa Polska. Działacz na rzecz kultury. Pasjonat komiksów, fantastyki i sztuki.

Prowadzi też prywatny blog komiksowy www.komiksowenotatki.tumblr.com

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?