Tymczasem Kino w Zamku Ujazdowskim (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski) w Warszawie również wychodzi naprzeciw wszystkim tym, którzy siedzą w domu. Ich oferta powinna zainteresować miłośników ambitnych treści. Jak podaje komunikat prasowy:
Od wczoraj, do czasu ponownego otwarcia kin, przechodzimy do sieci. Będziemy codziennie na naszym facebookowym fanpage’u (https://www.facebook.com/ujazdowski.kino/) udostępniać filmy artystyczne, eksperymenty, trochę klasyki oraz treści, których nie moglibyśmy pokazać w kinie, jak np. internetowe projekty interaktywne.
Mieliśmy właśnie rozpocząć nasz cykl Kino Kryzysów, w którym chcemy zająć się tematem kryzysu – jako tego, co nas łączy – wspólnego mianownika problemów ludzi (i nie-ludzi) na całym świecie. Myślimy o kryzysie jako czymś konstruktywnym – nieodzownym etapie każdej zmiany, szukaniu drogi wyjścia z problemów. Rzeczywistość nieco pokrzyżowała nam plany – to przez kryzys właśnie musieliśmy zawiesić działalność na jakiś czas, ale też udowodniła, że nasze intuicje są słuszne. Życzymy Wam, żeby ten czas kryzysu, chociaż dla wielu trudny i bolesny, mógł być początkiem dobrych przemian.
Będzie to idealna okazja, żeby zrobić przegląd darmowych i legalnych filmów w Internecie.
Dziś mieliśmy pokazać pierwszy z dwóch programów wschodnioeuropejskich filmów z archiwum festiwalu w Oberhausen. Pokaz ten odbędzie się w późniejszym terminie, ale żeby pozostać w temacie, proponujemy eksplorację internetowej sekcji Legendary Shorts na stronie festiwalu. Co tydzień pojawiają się tam „legendarne” krótkie filmy, które tworzyły zarówno historię festiwalu, jak i w ogóle kina eksperymentalnego. Znajdziemy tam między innymi filmy Bruce’a Connera, Stana Brakhage’a, Joyce Wieland (jej film „Cat Food”, jeśli przegapiliście nasz przegląd Koniec Przyjęcia!), Orsona Wellesa, Dagie Brundert (którą także niedawno gościliśmy), braci Quay i wielu innych!
Filmy są dostępne pod linkiem: https://www.kurzfilmtage.de/archiv/legendary-shorts/2020/