Gry edukacyjne jako istotny element w trakcie dorastania
Badania[1] pokazują, że gry edukacyjne przyczyniają się do zdrowszego dzieciństwa, lepszego rozwoju intelektualnego dzieci, a jednocześnie do stymulacji zdolności mówienia. Poprzez gry dzieci wykazują swoje zainteresowanie tym, co je otacza, są stymulowane do ciągłego poszukiwania i odkrywania własnych rozwiązań w różnych sytuacjach.
Dzieci rozwiązując zagadki w grach lepiej poznają otoczenie i podstawowe relacje międzyludzkie, odkrywają świat i postawy innych ludzi, a także uzyskują odpowiedzi na wiele pytań, tym samym karmiąc swoją ciekawość. Łamigłówki edukacyjne wzbogacają również wyobraźnię, ćwiczą precyzję i refleksy, a także są formą zabawy, która pozytywnie wpływa na socjalizację, moralny, emocjonalny i fizyczny rozwój każdego z najmłodszych odbiorców.
Gry i łamigłówki to podstawowe formy zabawy lubiane przez dzieci. Spędzanie wolnego czasu powinno być zróżnicowane, aby zaspokojone mogły być różne potrzeby emocjonalne i poznawcze najmłodszych. Dzieci lubią bawić się nie tylko w zabawy kierowane, ale też swobodne, zależne od nich, w których „rządzą” zabawą lub próbują dołożyć nowy element lub zrealizować swój pomysł. Taką możliwość dają gry edukacyjne, ponieważ ważnym ich zadaniem jest rozbudzanie ciekawości. Gry edukacyjne pozwalają na odkrywanie nowych rozwiązań, szukanie alternatyw, rozwój logicznego myślenia. Dzieci grając, nierzadko muszą się napracować, aby osiągać postawione sobie cele. Przy okazji ćwiczą, jak ważna jest cierpliwość i wytrwałość. Niekiedy muszą próbować wiele razy osiągnąć cel, utwierdzając się w przekonaniu, że wysiłek daje satysfakcję. Poza tym, gry edukacyjne kładą nacisk na rozwój umiejętności radzenia sobie z niepowodzeniami, otwierają dzieci na poszukiwanie nowych możliwości. Nie zapominajmy też o tym, że granie wymaga od dziecka skupienia uwagi, szybkiego analizowania sytuacji, a więc rozwija umiejętność myślenia. Gry edukacyjne pozwalają też na odkrycie przyjemności czerpanej z tworzenia czegoś nowego, próbowania nowych sposobów rozwiązywania łamigłówek. Doświadczenie sukcesu podczas wygranej gry utwierdza w dziecku przekonanie, że wysiłek się opłaca, a co za tym idzie wiara we własne możliwości wzrasta – mówi dr Monika Perkowska, wieloletni psycholog dzieci i młodzieży.
Rozwijanie poprzez granie z Da Vinci Kids
Aplikacja edukacyjna Da Vinci Kidsjest pełna innowacyjnych gier, wzbudzających ciekawość oraz zachęcających do dalszego rozwoju. Treści w aplikacji są różnorodne i dopasowane do wieku a także zainteresowań dziecka.
Nie jest ważne jakie, ponieważ łamigłówki to prawdziwy motor napędowy dla mózgu. Regularne rozwiązywanie rebusów ćwiczy i rozwija szare komórki u dziecka, a to z kolei zwiększa jego potencjał umysłowy. Konduktor pociągu czy Atomowe szaleństwo to gry, dzięki którym każde dziecko wyćwiczy umysł na 6-kę z plusem.
Rozwijają inteligencję, uczą skupienia, a także utrwalają wiedzę – zagadki są dobre dla dzieci w każdym wieku. To świetny sposób na naukę przez zabawę. Z Kropkomanią
czy Liskiem poszukiwaczem przygód, każde dziecko poczuje radość, ale i satysfakcję
z odkrywanych rozwiązań.
Niewątpliwie, nieszablonowe myślenie jest jedną z najbardziej pożądanych cech obecnych czasów. Zarówno w szkole, jak i w pracy, osoby wyróżniające się otwartością na nowe doświadczenia, czerpiące zewsząd inspirację i mające szeroką wyobraźnię, wyróżniają się na tle innych. Dzięki grom Sztuka Pikselowania i Projektowanie ubrań dla Lottie dostępnym w aplikacji Da Vinci Kids, najmłodsi będą mieli szansę na rozwinięcie powyższych umiejętności.
Skok Oomee, Dźwig Oomee czy Doznanie Yeti to wyjątkowe gry strategiczne, które pozwolą rozwinąć u dziecka umiejętność unikania konfliktów i niepowodzeń, a także rozwiną skupienie i koncentrację. Nabycie tych cech zaowocuje nie tylko podczas zajęć lekcyjnych, ale i w kontaktach z innymi uczniami.
W ofercie aplikacji Da Vinci Kids nie brakuje klasyków, najsłynniejszych gier, czyli szachów i warcabów. Te dwie pozycje nauczą najmłodszych analitycznego myślenia, przewidywania i planowania, szacunku do drugiego gracza, ale przede wszystkim pozwolą przyswoić cierpliwość – cechę, którą najtrudniej dzieciom nabyć.
Aplikacja przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.Nieograniczony dostęp do oferowanych przez nią zabawnych gier i edukacyjnych programów gwarantuje subskrypcja. Da Vinci Kids oferuje trzy warianty abonamentów:
Aplikacja dostępna jest do pobrania w AppStore i Google Play i do wypróbowania 7 dni za darmo. Da Vinci Kids można również pobrać tutaj: https://davincikids.onelink.me/ZvWH/CI
[1]Dostęp do badań: https://www.researchgate.net/publication/260815121_Role_of_the_Game_in_the_Development_of_Preschool_Child