Święta Bożego Narodzenia, zima, koniec roku czy bliżej nieokreślony okres świąteczny – różne są podawane powody, ale jedna rzecz jest stała – w ostatnich dniach rozpoczęły się wyprzedaże w większości liczących się cyfrowych sklepów z grami.
Steam rozpoczyna Wyprzedaż Zimową. Czas jej trwania to 12 dni – od 22 grudnia do 2 stycznia. Jest ona jeszcze większa od poprzedniej Wyprzedaży Jesiennej, z okazji Czarnego Piątku, bo przecenionych jest ponad 15 tysięcy produktów. Powracają też nagrody Steam, do których użytkownicy mogli nominować tytuły podczas Wyprzedaży Jesiennej. Każdego dnia Wyprzedaży Zimowej odblokowuje się głosowanie na kolejną nagrodę.
Zobacz również: Czarny piątek – gdzie największe promocje na gry?
Wśród tak wielu ofert każdy znajdzie coś dla siebie. Fani Deus Exa mogą kupić wszystkie tytuły za -67% do -75 %, co sprawia, że najnowszą część można kupić za 17 euro (około 75 złotych), edycję Director’s Cut poprzedniej części, Human Revolution za 5 euro (22,5 złotych) a grę, która zapoczątkowała całą serię za 1,75 eur (mniej niż 8 złotych). Fani Gwiezdnych Wojen, zwłaszcza ci dysponujący trochę większymi środkami mogą kupić pakiet 25 gier za 55 euro (około 240 złotych), w tym takie hity jak seria Jedi Knight, oba KOTORy, Empire at War i Force Unleashed wraz z sequelem. Jest też wiele, wiele innych okazji. Mimo iż ceny podstawowe na Steamie często są dosyć wysokie, a konieczność płacenia w euro jest dodatkowym utrudnieniem, to taki wyprzedaże zawsze są okazją by naprawdę tanio uzupełnić swoją biblioteczkę. Nic więc dziwnego, że ta wyprzedaż jest tak popularna, że wczoraj serwery na pewien czas nie wytrzymały obciążenia i upadły. Po kilku godzinach Steam powrócił do normalnego działania, ale sytuacja może się powtórzyć. Jeżeli więc będziecie mieli problem z połączeniem się z serwerami Steama w najbliższych dniach ale nie będziecie mieli innych problemów z Internetem, nie martwcie – problem nie leży po Waszej stronie i sytuacja wkrótce powinna wrócić do normy.
GoG.com od wczoraj, 23 grudnia do 29-ego prowadzi Goodbuy 2016. Tytuł nawiązuje do końca roku i jest grą słów Goodbye 2016(Żegnaj roku 2016) z Good Buy (dobry zakup). GOG oferuje o wiele mniej gier niż Steam, więc oczywiście ich wyprzedaż jest znacząco mniejsza, ale można też znaleźć tam ciekawe pakiety taki jak Good Buys of 2016, skupione na dużych tytułach z tego roku, kolekcja gier z serii Wiedźmin, pakiet klasycznych Falloutów, starszych The Elder Scrolls (do Morrowinda włącznie), dwa pakiety gier z Gwiezdnych Wojen czy kolekcja gier od twórców kultowych Wormsów – Team 17. Ceny w pakietach zależą od tego ile i jakie tytuły w ramach tej oferty ktoś kupuje ale ostatecznie tytuły w nich zgromadzone można kupić często przecenione nawet o 75 czy czasem 90 %. Mimo mniejszego wyboru skorzystanie z oferty Good Old Games może być korzystne z racji możliwości dopasowania waluty do swoich potrzeb (można płacić w euro, dolarach i złotówkach), co pozwala zaoszczędzić na kosztach przeliczenia walut. Warto też przypomnieć, że wszystkie gry z GOGu są pozbawione DRMu czyli po ich kupieniu jest najmniejsza szansa na to, że dostęp do nich będzie jakoś ograniczony, na przykład przez problemy z połączeniem Internetowym.
Ponownie swoją wyprzedaż organizuje Origin, sklep Electronic Arts. Od 23 grudnia do 12 stycznia trwa Holiday Sale -Wyprzedaż Świąteczna. W jej ramach można kupić na przykład Battlefield 1 bądź Ultimate Edition gry Battlefront (czyli pakiet zawierający wszystkie dodatki razem z tym inspirowanym filmem Rogue One) za niecałe 120 złotych a Titanfalla 2 za 95,50 zł. Oferta dostępna w Origin jest dość niewielka, obejmuje głównie gry EA i niektórych innych wydawców – jak na przykład Ubisoftu, ale warto sprawdzić co jest dostępne w obecnej wyprzedaży zanim kupi się te tytuły na przykład na Steamie.
Zobacz również: Dziś premiera Star Wars Battlefront – Rogue One: Scarif! Najważniejsze informacje o dodatku!
W tym roku wyjątkowo godny uwagi jest sklep Ubisoftu – UPlay. Jeden powód jest taki, że oferuje on tytuły gry zarówno na PC jak i na konsole Xbox One oraz Playstation 4. Drugi – że z powodu odchodów 30-lecia Ubisoftu, warto jest przynajmniej mieć tam konto, by odbierać darmowe gry. Poza tym nakładają się na siebie różne promocje. O ile sama Szalona Wyprzedaż na Boże Narodzenie (Crazy Christmas Sale) trwa dość nietypowo bo od 15 grudnia tylko do 27, to osobne wydarzenia mogą kończyć się póżniej, jak to ma miejsce w wypadku promocji jaka obejmuje gry z serii Assassin’s Creed, która trwa do 7 stycznia. Jeżeli więc polujecie na jakąś grę od Ubisoftu – zajrzyjcie najpierw do ich sklepu. Niestety, tak jak w wypadku Steama, konieczne jest płacenie w euro.
Zobacz również: Assassin’s Creed 3 za darmo w grudniu!
Kolejna wyprzedaż oferowana jest przez polski sklep Cdp.pl, który organizuje specjalną przecenę na wszystkie towary, które można ściągąć z ich serwerów – a więc przede wszystkim gry na PC i Ebooki. Ponieważ sklep ten jest nastawiony na polskich klientów, to ceny mogą być naprawdę atrakcyjne. Najtańsze produkty dostępne są już za złotówkę, najdroższe za 140 złotych.
Trochę nietypowo w te Święta wypadają sklepy typowo konsolowe. Sklep Microsoftu, czyli oficjalny sklep konsoli Xbox One nie organizuje specjalnej wyprzedaży okresowej, za to Play Station Store organizuje wyprzedaż… styczniową. Wbrew swojej nazwie wydarzenie to rozpoczęło się już 22 grudnia. Jak informuje Sony jest to największa dotychczasowa wyprzedaż cih sklepu więc jest w czym wybierać. Oszczędzić da się sporo bo aż do 60% ceny. Dla przykładu tegoroczny hit dostępny wyłącznie na Play Station 4 – Uncharted 4 da się kupić już za 124 złote, GTA V za 145 złotych, podobnie jak edycję standardową Titanfalla 2.
Zobacz również: Recenzja – Uncharted 4: Kres Złodzieja (PS4)
Jeżeli zatem macie jeszcze do kupienia jakieś świąteczne czy noworoczne prezenty (przynajmniej o ile nie kupujecie na Xboxa, gdzie możecie liczyć tylko na UPlay oraz na regularne promocje w ramach Deals with Gold oraz Games with Gold, które jednak wymagają konta Xbox Live Gold) – jest w czym wybierać!
Zobacz również: Games with Gold – znamy ofertę!
Źródło: Strony sklepów wymienionych w tekście. / Ilustracja wprowadzenia: Materiały prasowe