Otwarto muzeum Dr. Seussa

W niedzielę (4 czerwca) w Springfield w stanie Massachusetts otwarto pierwsze muzeum poświęcone Theodorowi Geiselowi zwanemu Dr. Seussem – autora i ilustratora książek dla dzieci takich jak: Kot Prot czy Kto zje zielone jajka sadzone?. Już wchodząc do środka odwiedzających wita napis: „Udajesz się do niezwykłych miejsc”, a przedpokój udekorowany został scenami z And to Think That I Saw it on Mulberry Street. Pierwsze piętro przeznaczone dla dzieci – powstałe przy współpracy z Dr. Seuss Enterprises dbającej o dziedzictwo pisarza – jest skupione na grach oraz figurach Hortona, żółwi z Yertle the Turtle and Other Stories oraz Cosia 1 i Cosia 2 z Kota Prota. Na każdą z wymienionych postaci można się wspiąć.

https://www.youtube.com/watch?v=oaQFVueTQU4

Drugie piętro ma bardziej intymny charakter i posiada umeblowanie oraz różnorodne drobiazgi (m.in. kolekcję 117 much do garnituru należących do autora) pochodzące ze studia Geisela mieszczące się w La Jolla w Kalifornii – miejsca, gdzie mieszkał aż do swojej śmierci w 1991 roku. Odwiedzający mają też możliwość zobaczenia dziecięcej sypialni Geisela, wnętrza piękarni jego dziadków i browaru oraz innych pokoi udekorowanych w szczegółowe sceny pochodzące z jego książek. W muzeum zabrakło jednak ilustracji propagandowych z okresu drugiej wojny światowej, a powody takiego stanu rzeczy wyjaśnia prezes kompleksu Muzeów Springfield Kay Simpson:

Przykłady wczesnych prac reklamowych Geisela i ilustracji propagandowych czy politycznych z okresu drugiej wojny światowej, uznanych przez krytyków za rasistowskie, celowo nie zostały uwzględnione. Jest to spowodowane tym, że muzeum skierowane jest do dzieci. […] Instytucja ta ma na celu zapoznanie odwiedzających z istotami zrodzonymi z wyobraźni Teda Geisela – Hortona, Kota Prota czy Loraxa.

dr seuss museum lucky mural se

Zdaniem krytyków, wśród których jest Katie Ishizuka – dyrektor The Conscious Kid Library – muzeum nie oferuje pełnego obrazu twórczości Dr. Seussa, zwłaszcza prac traktujących Japończków w sposób stereotypowy:

Nie uznają pełnego obrazu jego osoby, starają się pewne rzeczy zminimalizować lub zamieść pod dywan. Nawet w swoich książkach dla dzieci, jego kolorowe postacie zachowują się służalczo lub ulegle wobec białych. Czasem przedstawiane są także w sposób stereotypowy lub karykaturalny.

Z tymi słowami nie zgadza się pasierbica Geisela Leagrey Dimond (Dr. Seuss nie miał nigdy biologicznego potomstwa):

Jeśli pojawia się krytyka Teda, to najwyraźniej jest ona zasadna. Nigdy nie chciałabym, zresztą on także nie pragnąłby, abyśmy ukrywali sprawy, które zrobił w przeszłości. Wiem, że z czasem się zmienił.

https://www.youtube.com/watch?v=Eqx8PCtLxKs

Muzeum ma przyciągnąć rocznie blisko 100 tys. odwiedzających, a w 2018 roku zaplanowane jest otwarcie kasyna, na którego budowę przeznaczono miliard dolarów. Według burmistrza Springfield Domenica Sarno, wszystko jest częścią ekonomicznego renesenansu miasta, a każdy powinien zazdrościć muzeum poświęconego tak znamienitemu autorowi, jakim był Dr. Seuss.

Źródło: abc news / Ilustracja wprowadzenia: AP Photo/Steven Senne

Dziennikarz

Fan uniwersum Gwiezdnych wojen, miłośnik science fiction i fantasy oraz człowiek od wielu lat zafascynowany Japonią. W wolnych chwilach pisze, czyta i słucha muzyki z lat 70., 80. i 90.

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?