Tegoroczna edycja festiwalu w Rotterdamie odbyła się w dniach 25 stycznia – 4 lutego. Zaprezentowano na niej 424 filmy, z czego 183 to premiery światowe, a także programy towarzyszące. W ramach programu Talks na festiwalu gościły liczne znane nazwiska. Wśród nich: tegoroczna nominowana do Oscara Sandra Hüller, Billy Woodberry, Marco Bellocchio, a także Debbie Harry.
Z przyjemnością obserwowaliśmy, jak nasze filmowe odkrycia znajdują swą publikę. Od radości pokazu otwierającego oraz podekscytowania obecnością wielkich gwiazd i kinowych gigantów, aż odkrywanie nowych talentów wielkich jak zwycięzca głównej nagrody. Tej edycji festiwalu towarzyszyła wyjątkowa atmosfera – Vanja Kaludjercic, dyrektorka festiwalu.
Zielona granica otrzymała Nagrodę Publiczności, co stanowi kolejny sukces rodzimej produkcji na arenie międzynarodowej. Warto przypomnieć, że zadebiutowała ona na zeszłorocznym festiwalu w Wenecji, gdzie otrzymała Nagrodę Jury.
W obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy – Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.
Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Agnieszki Holland, reżyserki Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarza Macieja Pisuka (scenarzysty Jesteś Bogiem). Za zdjęcia do filmu odpowiada ceniony operator Tomasz Naumiuk.
Żyjemy w świecie, w którym potrzeba wielkiej wyobraźni i odwagi,żeby zmierzyć się z wszystkimi wyzwaniami współczesności.Rewolucja mediów społecznościowych, sztucznej inteligencji sprawiły,że coraz trudniej wybrzmieć czystemu głosowi. W moim odczuciu nie masensu zajmować się sztuką, jeśli nie walczy się właśnie o ten głos, jeśli nie walczy się o to, by zadawać pytania o tematy ważne,bolesne, czasami nierozwiązywalne, stawiające nas przed wyborami,nieraz bardzo dramatycznymi. Taką właśnie sytuacją jest dla mnie to,co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, – mówi Agnieszka Holland.
Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia (Maja Ostaszewska) staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem (Tomasz Włosok). Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania – czym jest człowieczeństwo?
Źródło: Variety / Ilustracja wprowadzenia: kadr z filmu Zielona granica
Kolejna propaganda bo ilu Pis wpuścił przez granicę z Ukrainą, afera wizowa no i do tego ci z Izraela 🙂 Oczywiście wszystko na rozkaz właścicieli bo to tylko ekipa lokajska 🙂