zielona granica agnieszka holland
zielona granica agnieszka holland

Zielona granica z kolejnym międzynarodowym sukcesem

Choć zdania na temat Zielonej granicy w Polsce są podzielone, obraz Agnieszki Holland spotyka się z ogromnym uznaniem na świecie. Film otrzymał kolejną nagrodę, tym razem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie.

Tegoroczna edycja festiwalu w Rotterdamie odbyła się w dniach 25 stycznia – 4 lutego. Zaprezentowano na niej 424 filmy, z czego 183 to premiery światowe, a także programy towarzyszące. W ramach programu Talks na festiwalu gościły liczne znane nazwiska. Wśród nich: tegoroczna nominowana do Oscara Sandra Hüller, Billy Woodberry, Marco Bellocchio, a także Debbie Harry.

Z przyjemnością obserwowaliśmy, jak nasze filmowe odkrycia znajdują swą publikę. Od radości pokazu otwierającego oraz podekscytowania obecnością wielkich gwiazd i kinowych gigantów, aż odkrywanie nowych talentów wielkich jak zwycięzca głównej nagrody. Tej edycji festiwalu towarzyszyła wyjątkowa atmosfera – Vanja Kaludjercic, dyrektorka festiwalu.

Agnieszka Holland ze specjalną nagrodą

Zielona granica otrzymała Nagrodę Publiczności, co stanowi kolejny sukces rodzimej produkcji na arenie międzynarodowej. Warto przypomnieć, że zadebiutowała ona na zeszłorocznym festiwalu w Wenecji, gdzie otrzymała Nagrodę Jury.

Więcej o polskim kinie przeczytasz w Movies Room:

Zielona granica – opis filmu

W obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy – Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.

Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Agnieszki Holland, reżyserki Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarza Macieja Pisuka (scenarzysty Jesteś Bogiem). Za zdjęcia do filmu odpowiada ceniony operator Tomasz Naumiuk.

Żyjemy w świecie, w którym potrzeba wielkiej wyobraźni i odwagi,żeby zmierzyć się z wszystkimi wyzwaniami współczesności.Rewolucja mediów społecznościowych, sztucznej inteligencji sprawiły,że coraz trudniej wybrzmieć czystemu głosowi. W moim odczuciu nie masensu zajmować się sztuką, jeśli nie walczy się właśnie o ten głos, jeśli nie walczy się o to, by zadawać pytania o tematy ważne,bolesne, czasami nierozwiązywalne, stawiające nas przed wyborami,nieraz bardzo dramatycznymi. Taką właśnie sytuacją jest dla mnie to,co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, – mówi Agnieszka Holland.

Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia (Maja Ostaszewska) staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem (Tomasz Włosok). Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania – czym jest człowieczeństwo?


Źródło: Variety / Ilustracja wprowadzenia: kadr z filmu Zielona granica 

Zastępca redaktora prowadzącego Ligę Znawców Kina

Fan kina z gatunku Tim Burton. Poza tym miłośnik dobrego dramatu, często wracający do produkcji MCU. Stara się nadrobić wszelkie zaległości serialowe, których końca nie widać. W wolnych chwilach sięga po literaturę obyczajową.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mr. ?? pisze:

Kolejna propaganda bo ilu Pis wpuścił przez granicę z Ukrainą, afera wizowa no i do tego ci z Izraela 🙂 Oczywiście wszystko na rozkaz właścicieli bo to tylko ekipa lokajska 🙂

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?