Święty, który był blisko Boga. Św. Ojciec Pio jednym z bohaterów filmu Czyściec

Naprawdę nazywał się Francesco Forgione. Urodził w 1887 r w Pietrelcinie, małej miejscowości koło Neapolu, a swoje kapłańskie imię – Pio, czyli pobożny – przyjął po wstąpieniu do franciszkańskiego zakonu Kapucynów. Był zawsze mocno zaangażowany w modlitwę oraz cierpliwy i pokorny, kiedy na jego ciele zaczęły pojawiać się stygmaty – otwarte rany na ciele.

Swój ból Ojciec Pio postanowił jednak ofiarować w intencji dusz w czyśćcu cierpiących. Był zaangażowanym duszpasterzem, a także sprawnym organizatorem. Pomagał w uruchomieniu małego szpitala w San Giovanni i zainicjował powstanie wielkiego kompleksu, którego budowa ruszyła już po zakończeniu wojny. Wielokrotnie chorował, ale nigdy nie zszedł z obranej drogi – służby Bogu i ludziom. Wielka wiara i osobiste świadectwo duchownego przyciągały tysiące ludzi. Kult ojca Pio wzrósł jeszcze bardziej po jego śmierci w 1968 roku.

Rocznica jego śmierci – 23 września – jest zarazem dniem liturgicznego wspomnienia tego wyjątkowego mistyka, jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci Kościoła Katolickiego. Zakonnik, nazywany przez Jana Pawła II Wielkim Spowiednikiem Kościoła i 16 czerwca 2002 r. ogłoszony świętym, stał się także bohaterem najnowszego obrazu Michała Kondrata – autora docenionych w Polsce i za granicą obrazów „Miłość i Miłosierdzie” i „Dwie Korony”. W „Czyśćcu” został wspomniany wśród takich postaci, jak m.in. Fulla Horak, św. Stanisław Papczyński czy św. Faustyna Kowalska – czyli mistyków, którzy otrzymali łaskę bycia odwiedzanymi przez dusze czyśćcowe i mieli okazję oglądać sąd ostateczny, niebo i piekło. Ich doświadczenia zostały opowiedziane w tej szczególnej produkcji, w której zobaczymy m.in. Małgorzatę Kożuchowską, Philippe Tłokińskiego, Kamilę Kamińską, Marcina Kwaśnego i Olgę Bończyk.

W czasie wizyty u znajomych, Fulla Horak (Małgorzata Kożuchowska) poznaje kobietę, której niezachwiana wiara w Boga robi na wszystkich ogromne wrażenie. Spotkanie to odciska piętno na Fulli i zmusza ją do duchowych poszukiwań i powrotu do wartości, które odrzuciła przed laty. Pewnej nocy, pogrążona w modlitwie Fulla doświadcza objawienia. Ukazuje się jej Magdalena Zofia Barat – zmarła 70 lat wcześniej założycielka zgromadzenia Najświętszego Serca. To pierwsza z dusz Świętych Opiekunów, które będą nawiedzać mistyczkę. Kolejne, w tym Jana Bosko, Teresy od Dzieciątka Jezus czy Joanny d’Arc, odkryją przed kobietą niezwykłą wiedzę na temat nieba, piekła i czyśćca. Wszystkie te doświadczenia Fulla opisze w swojej książce „Piękna Pani” w rozdziale „Zaświaty”. A zawarta w niej mądrość wykroczy poza czas i przestrzeń, łącząc w jedno duchowe doświadczenia Fulli oraz objawienia świętego Ojca Pio, błogosławionego Ojca Stanisława Papczyńskiego i świętej Faustyny Kowalskiej.

Źródło: informacja prasowa / Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Zastępca redaktora naczelnego

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?