„Bukolika”
Bohaterkami filmu są Danusia i jej córka Basia. Żyją gdzieś na obrzeżasz świata, zgodnie z rytmem i prawami natury, wśród zwierząt i duchów umarłych. Ich enklawa daje spokój i poczucie bezpieczeństwa, ale także tęsknotę za kontaktem z drugim człowiekiem. To kameralna przypowieść o ludziach żyjących inaczej, czuła obserwacja, z której rodzi się ciekawość i próba zbliżenia.
Nieoczekiwanie trafiłem w miejsce zupełnie mi nieznane. Wszystko wydawało mi się szokujące, nieprzystające do siebie, tajemnicze. Spędziłem tam cztery lata. Świat, który początkowo pozostawał obcy, z biegiem czasu zaczął jawić się jako idylliczna kraina. Czysta, dziecięca, posiadająca wyjątkową moc… – mówi reżyser Karol Pałka.
Produkcja „Bukoliki” była procesem uczącym cierpliwości, delikatności i wrażliwości względem bohaterek filmu oraz ich świata, który pragnęliśmy uszanować. Bardzo nas cieszy uhonorowanie czasu i zaangażowania twórców przyjęciem do prestiżowego konkursu w ramach festiwalu filmowego w Locarno. – dodaje producentka filmu Karolina Mróz.
Karol Pałka
Urodzony w 1991 w Rabce Zdrój, fotograf, reżyser filmów dokumentalnych, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz Szkoły Wajdy. Obecnie doktorant na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego prace były wielokrotnie nagradzane i pokazywane w ramach konkursów i festiwali międzynarodowych. Był Stypendystą Miasta Krakowa 2018 oraz Stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020. Jego krótkometrażowy debiut „Przeszły lata, idą zimy” był pokazywany na Krakowskim Festiwalu Filmowym i Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz na Miradas Doc w Hiszpanii. Został także wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych i Dokumentalnych Ismailia w Egipcie.
W dokumentalnej twórczości skupia się przede wszystkim na drugim człowieku – jego emocjach i duchowości. Wszystkiego tego szuka zwłaszcza u ludzi wykluczonych, wyalienowanych, pozostających na marginesie społecznym.
Twórcy
reżyseria, scenariusz, zdjęcia:Karol Pałka
montaż: Katarzyna Boniecka
muzyka: We WillFail
dźwięk na planie: Anna Rok
udźwiękowienie: Piotr Knop
opieka artystyczna: Jacek Bławut
konsultacja: Magnus von Horn
producenci: Wojciech Marczewski, Karolina Mróz
kierowniczki produkcji: Joanna Tatko, Kinga Demska, Agnieszka Calik, Magdalena Gnaś, Agnieszka Kulesza
bohaterki: Danusia i Basia
produkcja: Wajda Studio
koprodukcja: EC1 Łódź – Miasto Kultury, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Festiwal w Locarno – jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych na świecie.
Film Karola Pałki jest jednym z 7 tytułów zakwalifikowanych do Tygodnia Krytyki Filmowej. Wcześniej na festiwalu w Locarno nagrody zdobywali też absolwenci Szkoły Wajdy, m.in. Zuzanna Solakiewicz, Karolina Bielawska, Jan Matuszyński. W 2016 roku z nagrodą za film „Komunia” z Locarno wróciła Anna Zamecka (koprodukcja Wajda Studio).
W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 4-14 sierpnia, sekcja Tygodnia Krytyki Filmowej potrwa od 6 do 12 sierpnia.
W Polsce „Bukolikę” premierowo będzie można obejrzeć na festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
Źródło: informacja prasowa / Ilustracja wprowadzenia: Karol Pałka