Najnowszy film Agnieszki Holland, thriller polityczny Obywatel Jones to jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2019 roku. W międzynarodowej obsadzie wschodzące zagraniczne gwiazdy, m.in. James Norton („Wyścig”, „Wojna i pokój”, „Linia życia”), Vanessa Kirby („Czas na miłość”, serial „The Crown”, „Mission: Impossible – Fallout”) oraz nominowany do Złotego Globu – Peter Sarsgaard („Jackie”, „Siedmiu wspaniałych”, „Blue Jasmine”). Film przedstawia historię Garetha Jonesa – walijskiego dziennikarza, który w 1933 roku wyruszył do Związku Radzieckiego, aby odkryć przerażającą prawdę, stojącą za reżimem Stalina i sowiecką „utopią”. Kulisy jego reporterskiego śledztwa miały śmiertelne reperkusje, a przy okazji stały się inspiracją do powstania jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku – „Folwarku zwierzęcego” George’a Orwella.
Młody dziennikarz Gareth Jones (James Norton) zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem, zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Teraz ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks (Vanessa Kirby), pracującą dla Waltera Duranty’ego (Peter Sarsgaard), dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawane są za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium. Po powrocie do Londynu, Jones pisze artykuł ukazujący horror, którego doświadczył. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek, Gareth nie ustaje w walce o prawdę. Swoimi odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem.
Źródło: Youtube / Ilustracja wprowadzenia: kadr z filmu Obywatel Jones
Jestem pod wrażeniem tematyki, bo niegdyś sama interesowałam się historią człowieka, który stał się prototypem głównego bohatera Folwarku Zwierzęcego, pisałam magisterkę m.in o twórczości Orwella. Nie sądziłam, że będę miała okazję obejrzeć film inspirowany historią tego samego człowieka i to w reżyserii jednej z bardziej utalentowanych polskich reżyserek. No dla mnie film koniecznie do obejrzenia, mam wobec niego nadzieje.
z perspektywy osoby, która zaznajomiona jest z tą tematyką, uważasz że moglibyśmy wyciągnąć jakieś wnioski w dzisiejszym świecie z tej konkretnej historii wybranej przez Holland?
Tematyka robi wrażenie, nadal powinniśmy poruszać te tematy. Przyda się odświeżenie pamięci. Spod reżyserii tej Pani wychodzą same perełki i wierzę, że tak będzie i w tym przypadku.
Ten temat już od wielu lat wymagał poruszenia i dzięki Pani Agnieszce stało się to możliwe. Mam nadzieję, że ten film wywoła burze emocji i rozmyśleń, bo jak inaczej