Niepodległość to dokument ukazujący fenomen odzyskania przez Polskę niepodległości. To również kolejny po Powstaniu Warszawskim polski film non-fiction, który powstał w oparciu o materiały archiwalne. Nieznane i niepublikowane dotąd nagrania zostały poddane cyfrowej obróbce i pokolorowane. W filmie wykorzystano archiwalia francuskie, niemieckie, rosyjskie, amerykańskie, ukraińskie i polskie z lat 1914-1923.
„Trzeba pamiętać, że w owych czasach filmowano przede wszystkim ważne wydarzenia jak śluby, pogrzeby, koronacje” – mówi reżyser filmu Krzysztof Talczewski i dodaje: „Nam się udało pozyskać materiały ukazujące prostego człowieka, i na tym polega ich oryginalność”.
Zobacz również: Minister Kultury tłumaczy się z braku hollywoodzkiej superprodukcji o polskiej historii
Dzięki najnowszym osiągnięciom techniki filmowej, materiały nakręcone sto lat temu nieudźwiękowione i czarno-białe, zyskały kolor oraz dźwięk. I to chyba było najtrudniejsze dla twórców, by przywróć gwar ulic sprzed stu lat.
„100 lat temu nie nagrywany dźwięku tylko obraz” – mówi realizator dźwięku Aleksander Stachiewicz, „My musimy sobie wyobrazić, jak to wszystko mogło brzmieć, przecież sto lat temu dźwięk był zupełnie inny” – konkluduje Stachiewicz.
Za reżyserię odpowiada Krzysztof Talczewski. Scenariusz przygotowali Talczewski oraz Mirosław Bork. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski.
Uroczysta premiera filmu Niepodległość pod patronatem narodowym Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Piotra Glińskiego, odbędzie się w Teatrze Wielkim 12 listopada 2018. Całość wydarzenia wraz z filmem będzie transmitowana w Telewizji Polsat od godziny 20.30.
Źródło: informacja prasowa / ilustracja wprowadzenia: materialy prasowe