Molestowanie seksualne w świecie sportu w ARTE po polsku

Największe sukcesy skrywają czasem smutne tajemnice. Od kilku lat na całym świecie ujawniane są coraz to nowe przypadki molestowania seksualnego w show-biznesie, kulturze i wielu innych dziedzinach. Także i świat sportu nie jest od nich wolny. Wśród najmłodszych zawodników jedno na siedmioro dzieci doświadcza przemocy seksualnej. Federacje sportowe wolą jednak na ten temat milczeć. Kulisy niepokojącego zjawiska odsłania film dokumentalny „Molestowanie seksualne w świecie sportu”, dostępny bezpłatnie na platformie VOD ARTE po polsku: https://www.arte.tv/pl/videos/083306-000-A/molestowanie-seksualne-w-swiecie-sportu/.

Milczenie zostało przerwane, gdy w 2015 roku wokół Federacji Gimnastycznej USA wybuchł skandal, a Larry Nassar, lekarz kadry olimpijskiej, został oskarżony o molestowanie seksualne przez aż 265 gimnastyczek! W 2020 roku francuska medalistka w łyżwiarstwie figurowym Sarah Abitbol wyznała, że w wieku 15 lat została zgwałcona przez swojego trenera.

Lekkoatletyka, pływanie, piłka nożna, sporty indywidualne i zespołowe, amatorzy czy zawodowcy – problem dotyczy wszystkich dyscyplin. Osoby pomagające sportowcom zdobywać medale okazują się czasem także ich oprawcami.

Świat sportu, jak potwierdzają najświeższe doniesienia medialne, okazuje się wyjątkowo sprzyjającym środowiskiem dla molestowania seksualnego. W pracy wykonywanej przez sportowców to ciało stanowi główne narzędzie a częstotliwość kontaktów i specyfika relacji między zawodnikiem i trenerem sprzyja bliskości. Niestety nie tylko psychicznej.

Dlaczego środowisko sportowe nie przeciwstawia się, przyzwala, a przez to wręcz sprzyja seksualnym nadużyciom? Autorzy filmu „Molestowanie w świecie sportu” sprawdzili sytuację w różnych krajach i dyscyplinach, by zbadać korzenie zjawiska i zrozumieć dlaczego nikt, począwszy od działaczy na szczeblu krajowym, a na Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim kończąc, nie może lub nie chce powstrzymać tego koszmarnego procederu.

Do walki z molestowaniem seksualnym powstało wiele stowarzyszeń i organizacji. Ruch „Me too” zyskał globalny rozgłos pod koniec 2017 roku i ujawnił przemilczany i tuszowany od lat problem. Upublicznienie i regularne nagłaśnianie kwestii molestowania seksualnego pomaga zredukować liczbę ofiar i daje szansę, by ich głos był wreszcie usłyszany.

Film „Molestowanie seksualne w świecie sportu” jest dostępny bezpłatnie do 30 października pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/083306-000-A/molestowanie-seksualne-w-swiecie-spotu/

O ARTE po polsku

ARTE po polsku to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy ARTE TV: publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego. ARTE po polsku ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE po polsku, uruchomiona w listopadzie 2016 roku, obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE TV – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE po polsku można oglądać na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV.

Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE PO POLSKU można zapisać się na stronie www.arte.tv lub https://my.arte.tv/index.php?lang=pl#section/landing

Zastępca redaktora naczelnego

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?