Milczenie zostało przerwane, gdy w 2015 roku wokół Federacji Gimnastycznej USA wybuchł skandal, a Larry Nassar, lekarz kadry olimpijskiej, został oskarżony o molestowanie seksualne przez aż 265 gimnastyczek! W 2020 roku francuska medalistka w łyżwiarstwie figurowym Sarah Abitbol wyznała, że w wieku 15 lat została zgwałcona przez swojego trenera.
Lekkoatletyka, pływanie, piłka nożna, sporty indywidualne i zespołowe, amatorzy czy zawodowcy – problem dotyczy wszystkich dyscyplin. Osoby pomagające sportowcom zdobywać medale okazują się czasem także ich oprawcami.
Świat sportu, jak potwierdzają najświeższe doniesienia medialne, okazuje się wyjątkowo sprzyjającym środowiskiem dla molestowania seksualnego. W pracy wykonywanej przez sportowców to ciało stanowi główne narzędzie a częstotliwość kontaktów i specyfika relacji między zawodnikiem i trenerem sprzyja bliskości. Niestety nie tylko psychicznej.
Dlaczego środowisko sportowe nie przeciwstawia się, przyzwala, a przez to wręcz sprzyja seksualnym nadużyciom? Autorzy filmu „Molestowanie w świecie sportu” sprawdzili sytuację w różnych krajach i dyscyplinach, by zbadać korzenie zjawiska i zrozumieć dlaczego nikt, począwszy od działaczy na szczeblu krajowym, a na Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim kończąc, nie może lub nie chce powstrzymać tego koszmarnego procederu.
Do walki z molestowaniem seksualnym powstało wiele stowarzyszeń i organizacji. Ruch „Me too” zyskał globalny rozgłos pod koniec 2017 roku i ujawnił przemilczany i tuszowany od lat problem. Upublicznienie i regularne nagłaśnianie kwestii molestowania seksualnego pomaga zredukować liczbę ofiar i daje szansę, by ich głos był wreszcie usłyszany.
Film „Molestowanie seksualne w świecie sportu” jest dostępny bezpłatnie do 30 października pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/083306-000-A/molestowanie-seksualne-w-swiecie-spotu/
O ARTE po polsku
ARTE po polsku to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy ARTE TV: publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego. ARTE po polsku ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.
Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE po polsku, uruchomiona w listopadzie 2016 roku, obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE TV – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.
Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE po polsku można oglądać na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV.
Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl
Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE PO POLSKU można zapisać się na stronie www.arte.tv lub https://my.arte.tv/index.php?lang=pl#section/landing