Mały topór – antologia filmów Steve’a McQueena dostępna już w HBO GO

Antologia Mały topór (Small Axe) to pięć filmów w reżyserii zdobywcy Oscara Steve’a McQueena, opowiadających o afrokaraibskiej społeczności mieszkającej w Londynie. Pierwszy film już od dzisiaj, tj. 16 listopada, dostępny jest w HBO GO.

Bohaterami filmów wchodzących w skład antologii Mały topór, których akcja toczy się od późnych lat 60. do połowy lat 80. XX wieku, są członkowie londyńskiej afrokaraibskiej społeczności, którzy pomimo panującego rasizmu oraz dyskryminacji uporem i wytrwałością ukształtowali swoje życie. Wydarzenia wszystkich części antologii osadzone są w przeszłości, ale poruszane w nich wątki nadal pozostają aktualne. Mały topór to pochwała radości, piękna, miłości, przyjaźni, więzi rodzinnych, muzyki oraz kuchni afrokaraibskiej społeczności, a każdy film w inny sposób podkreśla ich sukcesy, niosąc nadzieję i optymizm.

Jak wyjaśnia Steve McQueen: „Pomysł na antologię Mały topór narodził się 11 lat temu. Początkowo miał być to serial telewizyjny, ale potem uświadomiłem sobie, że każda z tych historii może stać się niezależnym filmem będącym częścią większego cyklu. Bohaterami antologii filmowej są członkowie afrokaraibskiej społeczności w Londynie. W kolejnych odsłonach poznajemy ich doświadczenia, które potwierdzają, że pomimo wielu przeciwności, udało się im osiągnąć w życiu ogromny sukces”.

Zobacz również: Let Them All Talk – zwiastun nowego filmu z Meryl Streep

„Pomimo, że akcja wszystkich pięciu filmów jest osadzona od późnych lat 60. do połowy lat 80., poruszane w nich problemy nic nie straciły ze swojej aktualności. Wątki są osadzone w przeszłości, ale można równie dobrze odnieść je do naszej teraźniejszości. Są bardzo celnym komentarzem na temat naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, do której dążymy” – dodał McQueen.

Autorem antologii Mały topór jest Steve McQueen, który odpowiada za reżyserię oraz scenariusz. Współscenarzystami są Alastair Siddons oraz Courttia Newland. Obowiązki producentów wykonawczych pełnią Tracey Scoffield i David Tanner ze strony Turbine Studios oraz Steve McQueen w imieniu spółki Lammas Park. Serial wyprodukowali Mike Elliot ze spółki EMU Films dla Turbine i Anita Overland. Producentem wykonawczym ze strony BBC są Lucy Richeroraz Rose Garnett.

Pierwszy film antologii Mały topór(Small Axe)od dzisiaj, tj. 16 listopada, jest już odstępny w HBO GO. Premiery kolejnych filmów odbywać się będą co tydzień, w poniedziałki.

Zastępca redaktora naczelnego

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?