idź pod prąd ksu
idź pod prąd ksu

Legenda polskiego punk rocka otrzyma swój film. Mowa o zespole KSU

Trwają prace na planie współfinansowanego przez PISF filmu Idź pod prąd w reżyserii Wiesława Palucha, który jest również współautorem scenariusza. Opowiada on o buncie młodzieży ze wschodnich kresów komunistycznej Polski, którzy gdzieś na końcu świata, w prowincjonalnych Ustrzykach Dolnych postanowili sobie zrobić Londyn. I to im się udało! Mowa oczywiście o KSU.

KSU doczeka się swojej biografii! Druga połowa lat 70. XX wieku. Kilku nastolatków z Ustrzyk Dolnych, na czele z charyzmatycznym i niezdyscyplinowanym uczniem ustrzyckiej zawodówki, Siczką, postanowiło zostać punkami i grać punk rocka. Zainspirowali się usłyszanym w zagranicznej radiostacji zespołem Sex Pistols i nową kulturą „punk”. Na początek wysyłają do Radia Wolna Europa list z prośbą o więcej „muzyki wolnych ludzi” na antenie. Ku ich zdumieniu list zostaje odczytany w audycji na żywo, a stacja zaczyna emitować cotygodniowy program dotyczący muzyki punk. Oczywiście ani Siczka, ani reszta chłopców nie ma pojęcia o tym, jak wielką rzecz zapoczątkuje ta skromna audycja i jak wielkie, mroczne moce wyruszą przeciwko nim! List odczytany w Wolnej Europie został zauważony przez przedstawicieli PRL-owskiego aparatu represji. Oficer SB, Jerzy Majak przesłuchując Siczkę jasno daje do zrozumienia, że Ustrzyki Dolne to nie Londyn i na terenie jego gminy żadnego „punka” nie będzie.

Niezrażony Siczka wraz z kolegami tworzy – na złość wszystkim – punkrockowy zespół muzyczny KSU oraz przeszczepia na grunt zapyziałej gminy elementy londyńskiej „kultury punk”. Nagle, część grzecznej dotąd, szkolnej młodzieży przekłuwa sobie agrafkami policzki, nosi żyletki, łańcuchy, irokezy… Majak dostaje zezwolenie z centrali na uruchomienie akcji pod kryptonimem „Żyletka”, mającej na celu rozpracowanie zespołu. Siczka i chłopcy stają się ogólnopolskimi gwiazdami „muzycznego drugiego obiegu”, a jednocześni są prześladowani przez ówczesne SB.

idź pod prąd ksu

fot. Bartosz Krupa

Twórcy i obsada filmu

Autorami scenariusza do filmu są Doman Nowakowski i Wiesław Paluch, a za kamerą stanął Artur Żurawski. Za scenografię odpowiada Dorota Sławecka, za charakteryzację – Cezary Kostrzewski, za kostiumy – Kaja Rogacz, za dźwięk – Mikołaj Tyrakowski, a kierownikiem produkcji jest Michał Lipski. Producentami filmu są Tadeusz Król i Wiesław Paluch z firmy SuperConic Production.

W obsadzie, której reżyserką jest Marta Wojciechowicz znaleźli się: Ignacy Liss, Maciej Piotrowski, Igor Paszczyk, Bartłomiej Deklewa, Piotr Głowacki, Filip Łannik, Zuzanna Galewicz, Wiktoria Kruszczyńska, Iga Szubelak i Karol Lelek.

Zobacz również: Małach, TPS i Dudek P56 nagrali specjalny singiel z okazji filmu Życie w błocie się złoci


Źródło: informacja prasowa (PISF) / ilustracja wprowadzenia: fot. Bartosz Krupa

Redaktor prowadzący dział Newsy

Geek i audiofil. Magister z dziennikarstwa. Naczelny fan X-Men i Elizabeth Olsen. Ogląda w kółko Marvela i stare filmy. Do tego dużo marudzi i słucha muzyki z lat 80.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?