Zadoi, China - Jackie Chan facing children, conducting their song. (photo credit: National Geographic/Sally Wu)
Zadoi, China - Jackie Chan facing children, conducting their song. (photo credit: National Geographic/Sally Wu)

Jackie Chan ratuje planetę – nowy projekt gwiazdora we wrześniu na National Geographic

W filmie Jackie Chan ratuje planetę gwiazdor kina akcji zaprezentuje sztuki walki… ze śmieciami. Dokumentalna produkcja będzie miał swoją polską premierę w sobotę 1 września o godz. 19:00 na kanale National Geographic.

Jackie Chan łączy siły z inżynierem i wynalazcą Arthurem Huangiem, stypendystą programu National Geographic Society’s Emerging Explorer. Wspólnie zaprojektowali pierwszą na świecie w pełni mobilną maszynę do recyklingu plastiku, którą nazwali Trashpresso. Teraz wyruszają w misję, której celem jest przetestowanie ich wynalazku w ekstremalnych warunkach panujących na Wyżynie Tybetańskiej. Ta wyprawa będzie niezwykle trudnym sprawdzianem zarówno dla Trashpresso, jak i jego twórców.

W naszych śmietnikach kryje się fortuna – uważa Arthur Huang, twórca projektu Trashpresso. Skąd to śmiałe stwierdzenie? Jego zasilana energią słoneczną przenośna maszyna do recyklingu potrafi przetworzyć plastikowe odpady w małe płytki, które można wykorzystać do budowy ścian i podłóg. Ale pomysł ten pewnie by nie powstał, gdyby nie Jackie Chan.

Zobacz również: Bleeding Steel – koszmarny zwiastun nowego filmu z Jackie Chanem

Zadoi, China - Jackie Chan sits with locals while a cameraman films Arthur eating the food provided.

fot. National Geographic/Yun Niu

Gwiazdor Hollywood usłyszał na kanale National Geographic o naukowcu, który wymyślił wiele rozwiązań pozwalających na ponowne wykorzystanie plastikowych opakowań. Szybko zrobił zdjęcie ekranu telewizora, na którym widniało nazwisko Huanga, i skontaktował się z nim. Aktor, znany dotychczas głównie z filmów akcji, rzucił wyzwanie wynalazcy – przetwórzmy plastikowe śmieci w materiał budowlany, który będzie można wykorzystywać nawet w najbardziej odległych obszarach świata. Tak powstało Trashpresso. By przetestować ten wynalazek, Arthur Huang i Jackie Chan wyruszyli w niezwykłą wyprawę na Wyżynę Tybetańską. Jak się okazało, nawet tam nie brakuje surowca, który może być przetwarzany przez maszynę. Butelki i inne plastikowe śmieci zostawiane są tu przez licznych turystów. Odpady trafiają do rzek, a później do oceanu.

Zobacz również: Nasze jutro – recenzja filmu Mélanie Laurent o przyszłości planety

Trashpresso lit up at night, waiting for the tiles to cook. (photo credit: National Geographic/Sally Wu)

fot. National Geographic/Sally Wu

Po pokonaniu wyzwań technicznych związanych z dużą wysokością i zimnym klimatem, zespół rozpoczął współpracę z lokalnymi władzami i organizacjami pozarządowymi. Kluczową rolę w projekcie odegrały jednak… dzieci. To one pomogły zbierać odpady z tworzyw sztucznych, które Trashpresso zamienił w materiały budowlane. Może to oznaczać przełom w walce z plastikowymi śmieciami, ponieważ dotychczas recykling zarezerwowany był dla dużych zakładów przetwórczych.

Jackie Chan ratuje planetę pokaże, że walczyć z plastikiem można także na mniejszą skalę i właściwie w każdym miejscu na świecie. Temat ten jest szczególnie bliski kanałowi National Geographic ze względu na narastający problem plastikowych śmieci, które trafiają do rzek, mórz i oceanów. Przyczyniają się one do okrutnej śmierci milionów morskich zwierząt, które giną uduszone w plastikowych torbach lub po zjedzeniu plastikowych opakowań.

Źródło: informacja prasowa / ilustracja wprowadzenia: fot. National Geographic/Sally Wu

Zastępca redaktora naczelnego

Kontakt: [email protected]
Twitter: @KonStar18

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?