Na każdej kondygnacji muzeum będą funkcjonować tematyczne przestrzenie filmowe, m.in. „Muzeum od zaplecza”, „Pożywienie isacrum” czy „Wesele”. Na wystawie stałej, w galerii afrykańskiej zostaną wyświetlone pozaeuropejskie dokumenty Jacka Olędzkiego, od którego na dobre rozpoczęła się era filmu etnograficznego w Polsce. Zestawimy ze sobą filmy archiwalne i współczesne, które pokażą progres, jaki nastąpił w dziedzinie filmu etnograficznego. Poza Salą Kinową, gdzie projekcje zaplanowano na poszczególne godziny, filmy z danych bloków tematycznych wyświetlane będą w pętli, jeden za drugim.
W trakcie Filmowej Nocy Muzeów odbędą się również debaty, podczas których zastanowimy się czym jest film etnograficzny, dlaczego powstaje i co dawniej zapisywały taśmy filmowe, a obecnie karty pamięci.
Pełen program Filmowej Nocy Muzeów dostępny jest na naszej stronie ethnomuseum.pl.
Na odwiedzających czekają wszystkie wystawy stałe i czasowe. Zapraszamy szczególnie do zwiedzenia wystaw, których czas trwania kończy się właśnie w Noc Muzeów – „IKONY” wystawa o kulturze cyfrowej grupy panGenerator oraz „Tak daleko, a tak blisko: Łotwa i Polska. Więcej niż 100 lat wspólnej historii”. Ponadto warto zobaczyć wystawę „Równorodność. Kolekcja Tomasza Armady”, która w okresie od 17 maja do 16 czerwca będzie nieczynna ze względu na prace konserwatorskie w przestrzeni.
Do uczestniczenia w Nocy Muzeów w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie zapraszamy w godzinach 20:00 – 02:00, w siedzibie przy ul. Kredytowej 1.
Podczas wydarzenia w naszym muzeum obowiązują reguły sanitarne wynikające z pandemii COVID-19, które dostępne są na naszej stronie: https://ethnomuseum.pl/wydarzenia/filmowa-noc-muzeow/